OK, a co podczas pracy w zakładce Develop? Rozumiem, że nie ma to najmniejszego wpływu?
OK, a co podczas pracy w zakładce Develop? Rozumiem, że nie ma to najmniejszego wpływu?
Piszę z własnych, subiektywnych obserwacji: Lightroom ma ogólnie rzecz biorąc średnio dopracowane zarządzanie bazą danych (czyli katalogiem plus wygenerowanymi podglądami). Katalog (rozumiany jako plik lrcat, zawierający listę dodanych zdjęć i zapamiętane operacje edycyjne) jako taki pracuje u mnie dobrze niezależnie czy zawiera 100 czy 10 tysięcy zdjęć). Kłopotem zawsze pozostają podglądy, na których aplikacja się przycina w zależności od tego jak szybki jest dostęp do tych setek czy tysięcy plików na dysku twardym. Rozwiązaniem jest oczywiście umieszczenie całej bazy danych na szybkim dysku - najlepiej SSD (zaznaczam, że bazy - pliki RAW mogą siedzieć na normalnym dysku magnetycznym, tak jest trochę wolniej ale efektywniej jeżeli chodzi o koszty systemu komputerowego).
Przyznam, że nie bawiłbym się w osobny katalog dla każdej sesji. Osobiście korzystam z kilku katalogów: roboczego (do importu i przerabiania bieżących prac), dwóch archiwalnych (zawierających wyedytowane pliki TIFF) oraz jednego archiwalnego (z którego korzystam bardzo rzadko, zawiera wszystkie pliki RAW z lat ubiegłych). Nie zauważam, żeby Lightroom jakoś spowalniał ze zwiększaniem liczby plików w tych katalogach - jakkolwiek nie mogę też powiedzieć, żeby wszystko chodziło idealnie płynnie. Załadowanie lub wygenerowanie kilkudziesięciu czy więcej podglądów z plików RAW zawsze moment potrwa.
no wlasnie pisze. LR3 dobrze skaluje sie ze wzrostem bazy i nie traci wydajnosci. u mnie ma do obrocenia 50 tys. fot i smiga az milo. mam na mysli operacje na katalogu, czyli wyszukiwanie itd. itp.
w LR2 wydajnosc spada przy duzych katalogach. i to dosc zauwazalnie.
jak juz wspomniane - pliki podgladow tez zwalniaja prace LR. plusem LR3 jest wiekszy dopuszczalny cache na dysku na wgladowski. w LR2 jest ograniczenie do bodajze 1GB, a w LR3 mozna dac ile sie chce. jesli mowimy o duzym katalogu, w ktorym korzysta sie w miare czesto z wielu fot, to to robi bardzo istotna roznice...
Mam takie pytanie - obrobilem Rawa, zapisalem do jpg i jest git.
Jak teraz zapisać tego obrobionego Rawa? nie chce Tifa bo nie mam na to miejsca. Doszedłem do tego ze zapisauje mi rawy, ale bez zapisanych tych modyfikacji na nich.
Co włączyc/zrobić aby mi zapisywało tego obrobionego rawa, bo nie chce się bawić w te bilbioteki ligthrooma bo dla mnie to zbędne.
C6d
Ustaiwenia catalogu i save to XMP albo cos takiego. chyba w ostatniej zakladce.
albo Ctrl+S...
20D+BG-E2 | 28-105/3.5-4.5 | 70-200/2.8 | 50/1.4 | 580EXII | EF-430 | Naneu | 600R
to z tym xmp to chyba nie jest to o co mi chodzi.
Chcę po prostu zapisać zmiany na tym rawie - tak ze otworzę tego rawa w dpp i bedą te zmiany. bo nie zawsze korzysatm z lightrooma. Bez tych backupów lightroomowych itp itd.
C6d
To nie ma czegoś takiego. Chyba nie zrozumiałeś idei RAWów. Zapisz sobie TIFFa.