Jeżeli coś mogę poradzić w tej kwestii (sam używałem przez długi czas jedynie DPP, miesiąc przetrialowałem DxO i w końcu... kupiłem LR3).

Przemyśl sobie, co chcesz osiągnąć za pomocą LR w kwestii organizacji zdjęć i zacznij to konsekwentnie wdrażać. Podam Ci mądralistycznie swój "workflow", jeżeli chodzi o kwestie importowania i organizacji zdjęć, może Cię natchnie. LR3 sprawuje się tu idealnie, w pewnym momencie poczułem że pracowała nad nim osoba która chyba też robiła zdjęcia

1. Zakładam, że używasz tak jak i ja czytnika kart. Po naciśnięciu Import musisz określić źródło (literkę dysku pod którą widoczny jest czytnik kart).

2. Na górze masz operacje które możesz zrobić z tym źródłem danych. Możesz skopiować RAWy konwertowując je jednocześnie na DNG (nie używam), po prostu skopiować, przenieść czyli skopiować i usunąć z karty oraz dodać (co w przypadku karty pamięci nie ma sensu, używa się jak chcesz dodać do biblioteki istniejący folder ze zdjęciami z dysku bez zmiany jego lokalizacji - nie polecam bo to potęguje bałagan).

3. Na prawym panelu masz cel. Polecam gorąco użyć "File renaming", co spowoduje że kopiowane z karty pamięci pliki będą miały zmienione nazwy. Uważam że świetnie sprawdza się zmiana nazw na np. dataYYYYMMDD-godzinaHHMMSS-Filename number suffix. To ostatnie to numer wyciągnięty z oryginalnej nazwy rawa.

4. W "Apply during import" ustaw sobie preset, który chcesz wrzucić na dzień dobry na każdym importowanym rawie. Ja wrzucam Auto tone, auto WB i automatyczną korekcję obiektywów (zrobiłem preset zawierający te trzy rzeczy). Ale na początku wystarczy Ci jakiś gotowy preset, np. proste Auto tone.

5. Teraz najważniejsze, "Destination". Ja mam wrzucone "Organize by date", a "Date format" ustawione na rok/rok-miesiac/rok-miesiac-dzien. Tak będzie zorganizowane drzewo plików na dysku, do którego będą kopiowane rawy.

6. Poniżej określasz katalog bazowy Twojego drzewa plików.

Z tak przygotowanym formularzem jesteś gotowa do transferu zdjęć. Ja radzę przedtem zapamiętać sobie dane z tego formularza w presecie importowym, np. "Z karty na dysk". Masz to na dole strony.

Jak teraz naciśniesz przycisk Import, zdjęcia są kopiowane. Powinien pojawić Ci się widok "Library" z ostatnio zaimportowanymi zdjęciami. Ale możesz dać sobie spokój z automatycznymi kolekcjami LR i do przeglądania zdjęć użyć po prostu folderów z dysku, bo są już elegancko zorganizowane przy kopiowaniu rawów. Po prostu po lewej stronie, w "Folders" naciśnij ikonę z plusem i "Add folder". Dodaj folder który określiłaś w punkcie 6.

Będziesz mogła go rozwijać i oglądać zdjęcia ładnie posegregowane.

To taki toporny workflow dla "migrujących" z DPP i innych wołarek zorientowanych na katalogi dyskowe, nie kolekcje.