Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Wątek: Czy kalibracja monitora ma sens dla nie-fotografa?

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2006
    Posty
    40

    Domyślnie Czy kalibracja monitora ma sens dla nie-fotografa?

    No właśnie, czy jeśli po prostu jakość obrazu mnie nie zadowala, kalibracja w czymś pomoże? Czy kolory będą wierniejsze rzeczywistości, a obraz przyjemniejszy dla oka? Wiem, że "przyjemniejszy" dla każdego znaczy co innego, ale skoro istnieją kalibratory, istnieje jakiś ideał do którego można dążyć, no nie?

    Mam jeszcze dwa pytania:
    - Czy kalibracja monitora w laptopie ma sens?
    - Czy to prawda, że kalibrację trzeba powtarzać co jakiś czas, bo monitory nie trzymają parametrów? A jeśli tak, to czy to oznacza, że jednorazowa kalibracja jest bez sensu?

  2. #2
    Coś już napisał
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    74

    Domyślnie

    > Czy to prawda, że kalibrację trzeba powtarzać co jakiś czas, bo monitory nie trzymają parametrów? A jeśli tak, to czy to oznacza, że jednorazowa kalibracja jest bez sensu?

    Zgadza sie, nie trzymaja parametrow i trzeba powtarzac kalibracje.
    Nie, jednorazowa kalibracja nie jest pozbawiona sensu - starcza (wg. tego co wyczytałem na tym forum, na czas liczony w dniach jak nie tygodniach). Po godzinie monitor nie powinien ci sie rozkalibrowac.

  3. #3
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    643

    Domyślnie

    Kalibracja ma sens wszędzie tam gdzie istotne jest wierne odwzorowanie kolorów lub przenoszenie efektów pracy z ekranu na inne urządzenie zewnętrzne, takie jak drukarka kolorowa odpowiedniej jakości.

    Wierność kolorów nie oznacza obrazu przyjemniejszego dla oka, tak jak zdjęcie nie musi odzwierciedlać rzeczywistości, by przyjemnie się je oglądało. Za ogólną jakość obrazu i niemęczenie oczu odpowiada monitor. Jeżeli monitor, to wypalająca oczy żarówa, to kalibracja nic tu nie pomoże.

    Kalibrację trzeba powtarzać, z czasem parametry monitora się zmieniają. Jednorazowa kalibracja ma sens, ma też sens zlecanie takiej kalibracji raz na jakiś czas komuś kto oferuje takie usługi.

    Jeżeli wierność odwzorowania kolorów nie ma dla Ciebie znaczenia, znacznie większą rolę od kalibracji będzie odgrywała jakość monitora i dopasowanie go do Twoich potrzeb.

  4. #4
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2006
    Posty
    40

    Domyślnie

    Czyli lepiej ustawić sobie monitor jakimś programem, albo z jakimś poradnikiem w internecie?
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    (lepiej=taniej)
    Ostatnio edytowane przez Słowik ; 26-05-2010 o 18:02 Powód: Automerged Doublepost

  5. #5
    Coś już napisał
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    74

    Domyślnie

    Taniej to pokrecic losowo losowymi pokrętłami. Masz wątki o kalibracji na tym forum.

  6. #6
    Uzależniony
    Dołączył
    May 2004
    Wiek
    60
    Posty
    614

    Domyślnie

    ja kupiłem nec p221w i sam bawiłem się kalibracją, z tego co przeczytałem to bez poważnej kalibracji ani rusz na tym monitorze, znalazłem znajomego który kupił przez go przez internet z "profesionalną" kalibracją,
    masę zdjęć analizowaliśmy na jego i na moim, różnicy obaj nie widzimy.
    Zdjęcia mam z labu takie jak widzę u siebie na monitorze,bez korekcji w labie.
    Heniek

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    52
    Posty
    2 600

    Domyślnie

    Niektóre monitory są fabrycznie nieźle ustawione i czym lepiej tym wówczas różnica po kalibracji maleje. P221W ustawiony i nieustawiony raczej powinien być nieco inny. Albo kalibracja spieprzona, albo dwa równe i niezłe egzemplarze. Laptop po ustawieniu będzie reprezentował zupełnie inny obraz. Z reguły fabrycznie jest zbyt niebieski.
    Masz problem z kolorem, wal śmiało!
    e-mail: color@mastiff.pl

  8. #8
    Uzależniony
    Dołączył
    May 2004
    Wiek
    60
    Posty
    614

    Domyślnie

    jedynie z czym nie mogę sobie poradzić to czcionka...:-)
    nie wiem czy to wina wyższej rozdzielczości?
    w pracy mam jakieś "lenowo" i jest wydaje mi się o wiele lepsza ale przy rozdzielczości 1280 x 1024.
    Heniek

  9. #9
    Uzależniony
    Dołączył
    Jul 2005
    Miasto
    3miasto
    Posty
    568

    Domyślnie

    Kalibracja to proces mający na celu ujednolicenie obrazu odtwarzanego przez monitor tak by wszyscy posiadacze skalibrowanych monitorów widzieli go i d e n t y c z n i e . Pojęcie "posiadacze monitorów" przenosi sie również na wszelkie urządzenia wizualizujące obraz: drukarki; laby; projektory. Sam sobie odpowiedz czy ci to potrzebne?
    Ale.... mając nieskalibrowany monitor nie masz np prawa napisać pod cudzym zdjęciem: ...a co ono takie sine; ciemne itp itd ;-)
    bo widzisz i n a c z e j .

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    52
    Posty
    2 600

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez hekselman Zobacz posta
    Kalibracja to proces mający na celu ujednolicenie obrazu odtwarzanego przez monitor tak by wszyscy posiadacze skalibrowanych monitorów widzieli go i d e n t y c z n i e .
    Gwoli formalności nie identycznie, tylko podobnie.

    Ponadto to co Pan opisał to z grubsza działanie systemu zarządzania barwą oparta o profilowanie (nie kalibrację) urządzeń uczestniczących w procesie obróbki obrazu. Kalibracja toru wyświetlania (w tym monitora) jest w tym systemie dość specyficznym elementem i w zasadzie sednem całości.
    Masz problem z kolorem, wal śmiało!
    e-mail: color@mastiff.pl

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •