Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 23

Wątek: Czy kalibracja monitora ma sens dla nie-fotografa?

  1. #11
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2006
    Posty
    40

    Domyślnie

    Czy któraś ze stron internetowych z poradnikami na temat kalibracji uchodzi za najlepszą? Byłem ostatnio na jakiejś polskiej stronie, gdzie różne testy (np. Nokia) zostały skrytykowane. No i teraz nie wiem - brać pierwszy z brzegu?

    I jeszcze jedno: czy nieodpowiednie korzystanie z ustawień karty graficznej może zniszczyć monitor? Piszę, bo nie mam w laptopie żadnych ustawień poza jasnością (tak przynajmniej sądzę), a w panelu sterowania nVidia mam dodatkowe ustawienia, m.in. kontrast. Jeśli coś tam poustawiam, to nie zniszczę monitora?

  2. #12
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    52
    Posty
    2 600

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Słowik Zobacz posta
    I jeszcze jedno: czy nieodpowiednie korzystanie z ustawień karty graficznej może zniszczyć monitor? Piszę, bo nie mam w laptopie żadnych ustawień poza jasnością (tak przynajmniej sądzę), a w panelu sterowania nVidia mam dodatkowe ustawienia, m.in. kontrast. Jeśli coś tam poustawiam, to nie zniszczę monitora?
    Zniszczyć technicznie nie, ale obraz jak najbardziej można popsuć i jest na to 90% prawdopodobieństwa. Trzeba sobie uświadomić że na oko się niczego nie ustawi.

    PS. Nie można regulować kontrastu wyświetlacza LCD. To jest technicznie niemożliwe.
    Masz problem z kolorem, wal śmiało!
    e-mail: color@mastiff.pl

  3. #13
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2006
    Posty
    40

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Nie można regulować kontrastu wyświetlacza LCD. To jest technicznie niemożliwe.
    Czyli mogę założyć, że kontrast to 100% (taki jest wymagany przez poradniki)? Panel sterowania nVidia pozwala zwiekszyc kontrast i ustawiłem go na +50%. Dopiero wtedy mogłem zobaczyć to, co powinienem na tych wszystkich planszach testowych.

  4. #14
    Uzależniony Awatar Pawel_G
    Dołączył
    Mar 2008
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    40
    Posty
    527

    Domyślnie

    Dopisze się do tematu bo mam problem. Chodzi o bardzo podbite czerwienie w jpg. Do tej pory zdjęcia obrabiałem w LR i nie miałem większych problemów lecz ostatnio kupiłem CS3 i zaczęły się schody. Zdjęcia robię w RAW, otwieram je w LR i potem eksportuję do PS w przestrzeni barw sRGB. W PS robię dalszą obróbkę - przestrzeń robocza to również sRGB. Kolorki skóry mam ok. Zapisuję plik z profilem ICC sRGB. Następnie otwieram w Fast Stone z włączonym CMS i lipa - pojawia się mocny czerwony zafarb. Nie wiem co mam źle ustawione. Monitor to HP LP2475W skalibrowany Spyderem3 pracujący pod Win7. Nie jestem zadowolony z kalibracji Spyderem ale narazie czekam na porwót kolegi który posiada spektrofotometr. Czy ktoś ma pomysły? Dodam że to samo zjawisko występuje pracując w przestrzeni Adobe RGB i na koniec konwertując zdjęcie do sRGB.

  5. #15
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    52
    Posty
    2 600

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pawel_G Zobacz posta
    Następnie otwieram w Fast Stone z włączonym CMS i lipa - pojawia się mocny czerwony zafarb.
    Znaczy CMS nie włączony lub nie działa.
    Masz problem z kolorem, wal śmiało!
    e-mail: color@mastiff.pl

  6. #16
    Uzależniony Awatar Pawel_G
    Dołączył
    Mar 2008
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    40
    Posty
    527

    Domyślnie

    Ok zainstalowałem nowszego Fast Stone i nadal kicha. Za to w przeglądarce Windowsowej zdjęcia wystiwtlaja się tak jak w PS czyli tak jak je obrobiłem.

  7. #17
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    52
    Posty
    2 600

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pawel_G Zobacz posta
    Ok zainstalowałem nowszego Fast Stone i nadal kicha. Za to w przeglądarce Windowsowej zdjęcia wystiwtlaja się tak jak w PS czyli tak jak je obrobiłem.
    Niech Pan to obejrzy w Safari. Jeśli nadal będzie inaczej niż w PS to ma Pan skopane te szczątki CMS które są w Windows.
    Masz problem z kolorem, wal śmiało!
    e-mail: color@mastiff.pl

  8. #18
    Początki nałogu Awatar endrju
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    37
    Posty
    275

    Domyślnie

    Panowie (i Panie), w końcu powoli przymierzam się do kupna jakiegoś amatorskiego (czyt. tańszego niż 2000zł) monitora do pracy ze zdjęciami. Posiadam laptopa Toshiba A200 (bez wyjścia DVI, jeżeli ma to znaczenie), karta graf. Intela GMA 950.

    Czy wspomniany w wątku NEC P221W będzie najlepszym wyborem? Czy jest coś w podobnej i rozsądnej cenie, co spełni wymagania konieczne do amatorskiej fotografii?

    Mam już dość wywoływania RAW-ów i słuchania później, że za ciemne jest, podczas gdy u mnie obraz wpada w optyczne przepały itd.
    C 5D + C 40D + S 8/3.5+ T 28-75/2.8 + C 50/1.4 + C 85/1.8 + Helios 58/2 + Tair 11-A 135/2.8
    &
    C 430 EX II + 2x4GB Ext III + 3x4GB Ultra II + dużo chęci + mało czasu... ;-)

    :: Galeria zdjęć :: Prognoza pogody

  9. #19

    Domyślnie

    Przy obrabianiu/przeglądaniu zdjęć na monitorze to faktycznie kalibracja się przydaje. Gorzej jest jak chcesz wysłać je do labu. Pobierasz profil maszyny, dopasowujesz zdjęcia pod maszynę, robisz odbitki i kicha. Zdjęcia wyglądają zdecydowanie inaczej, a niżeli na monitorze. A wszystko przez maszyny w labach, które również powinny być kalibrowane i to np. po każdej zmianie papieru, a w masowych labach nikt o to nie dba.
    Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie.

  10. #20
    Początki nałogu Awatar endrju
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    37
    Posty
    275

    Domyślnie

    Ale np. lab w Warszawie, który prowadzi nasz forumowy kolega jest regularnie profilowany (wg. zapewnień) i przy takim chyba jednak warto?
    C 5D + C 40D + S 8/3.5+ T 28-75/2.8 + C 50/1.4 + C 85/1.8 + Helios 58/2 + Tair 11-A 135/2.8
    &
    C 430 EX II + 2x4GB Ext III + 3x4GB Ultra II + dużo chęci + mało czasu... ;-)

    :: Galeria zdjęć :: Prognoza pogody

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •