Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Ostrość

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Apr 2010
    Posty
    18

    Question Ostrość

    Witam.
    Dzisiaj postanowilem sprawdzic jak moj zestaw (550D + kit) radzi sobie z ustawianiem ostrosci
    wyszło na to ze przy bliskich odleglosciach i ogniskowej 55mm gdzie glebia jest najmniejsza AF trafia idealnie co do 1mm:P
    Dziwne rzeczy dzieja sie przy szerokim koncie i 1-2m od fotografowanego obiektu, zazwyczaj ostrosc ustawia sie za obiektem zdarza sie rowniej przed.
    Skad takie dziwne rzeczy sie biora?
    Czym to moze byc spowodowane?

  2. #2
    Bywalec
    Dołączył
    Nov 2009
    Miasto
    DG
    Posty
    115

    Domyślnie

    1. Opisz jak to sprawdzaleś?
    2. Daj zdjęcia.
    3. Którym punktem AF ostrzysz i czy później przekadrowujesz?
    4. Na 55mm masz światło 5,6 więc głębnia nie jest już taka mała. Na krótkim końcu masz troche lepsze światło (nie wiem jakiej przysłony używałeś) i przy tym samym kadrze głębia jest mniejsza?
    Poszukaj jak zrobic test BF/FF i go zrób. Pokaż jakie są wyniki.

  3. #3
    Uzależniony Awatar Peri Noid
    Dołączył
    May 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    49
    Posty
    604

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kaqkaba Zobacz posta
    4. Na 55mm masz światło 5,6 więc głębnia nie jest już taka mała. Na krótkim końcu masz troche lepsze światło (nie wiem jakiej przysłony używałeś) i przy tym samym kadrze głębia jest mniejsza?
    Na 55mm na f/5.6 przy odległości 1m głębia ostrości wynosi tylko ~7cm. Przy 18mm na f/3.5 jest to ~40cm. Niestety, kitowy obiektyw jest na tyle ciemny, że nie jest wykorzystywany w maksymalnym stopniu środkowy czujnik ostrości (lepiej działa dla obiektywów do f/2.8 ). To wszystko razem jest prawdopodobnie przyczyną. Ale ja obstawiam na po prostu za ciemną scenę, z którą sobie kit źle radzi.
    Cytat Zamieszczone przez kaqkaba Zobacz posta
    Poszukaj jak zrobic test BF/FF i go zrób. Pokaż jakie są wyniki.
    Nie pisz takich rzeczy, fotografia nie polega na robieniu fotek tablicom testowym. Niech kolega weźmie sprzęt i pójdzie w plener robić zdjęcia, wtedy się okaże, jak jest w rzeczywistości.
    Praktica MTL 5B, RevueFlex 5005, PSix, EOS 30D+opcjonalna matówka z klinem, worek szkiełek, jakaś lampa i statyw :-)

  4. #4
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Apr 2010
    Posty
    18

    Domyślnie

    http://fotoo.pl/zdjecia/files/2010-05/963a35b2.jpg
    Zdjecie robione na 18mm z jakis 25 cm. Ostrosc na druga monete (5zł)

    a wogole to zauwazylem takie cos, przestawiam obiektyw na MF krece w kierunku nieskonczonosci, uzyskuje taka ostrość ale okazuje sie ze moge krecic dalej Poprostu pierscien mozna krecic dalej niz nieskonczonosc:P To normalne?
    jednak w trakcie fotografowania AF ustawia dobrze ostrosc na nieskonczonosc.

  5. #5
    Początki nałogu
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Jarosław
    Posty
    271

    Domyślnie

    też mam taki objaw jak z 400d i kitem. Dodam że jest to przypadłość kita, bo z innymi obiektywami jest ok. Po prostu na szerokim kącie kitek źle ostrzy. Np. z Sigmą 2,8/18-50 jest ok, choć na 50 minimalnie gorzej niż w kicie.

  6. #6
    Bywalec Awatar galekeg
    Dołączył
    Apr 2008
    Miasto
    Lublin
    Wiek
    54
    Posty
    167

    Domyślnie

    Zaraz Cię "rozjadą" za rozdzielczość zdjęcia.
    SMENAZENITPRAKTICA(1 rok nikon)CANONCANON DIGITAL x2

  7. #7
    Bywalec Awatar bernard78
    Dołączył
    Feb 2010
    Miasto
    Łask
    Wiek
    46
    Posty
    187

    Domyślnie

    zrób ten test:

    http://www.accord-foto.pl/index.php?artykul=110

    albo ten:

    http://focustestchart.com/chart.html

    ja wczoraj troche sie pobawiłem... tylko przeprowadź test z użyciem statywu!
    ważny jest ten "kąt" pod którym robisz zdjęcia tej tabeli, czyli 45 stopni
    tabelka jest w pdf, więc sobie wydrukuj

    a temat GO (głębi ostrości) fajnie jest opisany tutaj:
    http://www.accord-foto.pl/index.php?artykul=280
    Canon 7D mk II + TAMRON 17-50 2.8 VC + C24-105 4 L IS + C70-200 2.8LIS + SIGMA 100-300/4 DG + SIGMA 50/1.4 EX DG + 50/1.8II + SIGMA x1.4 APO + Manfrotto 055XPROB + Manfrotto 804RC2
    SZUKAJKA Canon-Board

  8. #8
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Apr 2010
    Posty
    18

    Domyślnie

    łoooo dzieki zaraz to przestudiuje

  9. #9
    Coś już napisał Awatar 2em
    Dołączył
    Nov 2008
    Miasto
    Sosnowiec/Świętochłowice
    Posty
    58

    Domyślnie

    Witajcie, pozwólnie, że podepnę się pod temat.
    Zakupiłem ostatnio 50d z tamronem 17-50/2.8 i sprawdziłem sobie go dziś na najmniejszej i najwiekszej ogniskowej, nie bardzo się na tym znam, ale wrzucam fotki. Powiedzcie mi prosze czy powinienem się zacząć martwić, a może mikroregulacja coś da?

    Miało być tak -
    Ostatnio edytowane przez 2em ; 19-05-2010 o 20:32 Powód: Automerged Doublepost

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar axk
    Dołączył
    Apr 2008
    Miasto
    SK
    Posty
    2 027

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wierzbacfc Zobacz posta
    ...zauwazylem takie cos, przestawiam obiektyw na MF krece w kierunku nieskonczonosci, uzyskuje taka ostrość ale okazuje sie ze moge krecic dalej Poprostu pierscien mozna krecic dalej niz nieskonczonosc:P To normalne?
    W obiektywach z układem FTM jest to normalne zjawisko.
    EOS + Speedlite

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •