Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Filtry UV

  1. #1
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2004
    Miasto
    Opole
    Posty
    1 401

    Domyślnie Filtry UV

    Co o nich sądzicie ? Wyczytałem, że przydają się jako osłona obiektywu i polepszają widocznośc np. w górach. Inni znowu twierdzą, że szkoda kasy i lepiej kupić polara, a poza tym jednak wpływają na obraz. Komu wierzyć ?

  2. #2
    Uzależniony Awatar Przemek Białek
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Świnoujście
    Wiek
    46
    Posty
    832

    Domyślnie

    Co o nich sądzicie ? Wyczytałem, że przydają się jako osłona obiektywu i polepszają widocznośc np. w górach. Inni znowu twierdzą, że szkoda kasy i lepiej kupić polara, a poza tym jednak wpływają na obraz. Komu wierzyć ?
    napewno jedno i drogie;
    widocznosc nie tylko w gorach ale takze nad morzem gdzie tych promieni przedostaje sie od groma...
    dobry sprzęt jeszcze lepszy fotograf tylko tyle potrzeba
    "galeria zdjęć artystycznych" www.bandit.digart.pl

  3. #3
    Bywalec
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    New York
    Posty
    139

    Domyślnie

    Komu wierzyć ?
    Wszystkim?

    a powaznie to po trosze pewnie maja jedni i drudzy racje, ja jestem za tym ze do oslony obiektywu to dekielek sluzy a nie filtr, jak kupisz kiepski UV to na pewno ujemnie wplynie na zdejcia w normalnych warunkach, w gorach owszem UV moze pomoc, najczestrzy problem to rozmazanie konturow oraz niebieskie zabarwienie (pewnie jedno wynika jakos z drugiego, ale to pytania do jakiegos fizyka, moze jakis tu jest), wysokiej klasy UV filtry sa zabarwione na zolto, tych nie polecam do ochrony obiektywow w normalnych warunkach.
    pozdrawiam
    piotrkula

    EOS A2E, Canon 50mm 1.8 Mk I,
    Canon 28-135mm 3.5-4.5 IS, Canon 100-300mm 5.6L,
    VG-10, SpeedLite 540EZ

  4. #4
    Początki nałogu
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Toruń
    Wiek
    45
    Posty
    290

    Domyślnie

    Teoretycznie nad morzem też się przydają. Sól, wiatr z piaskiem itp.
    ale zgadzam się w zupełności z Piotrkulą - po pierwsze dekielek. Jak nie robię zdjęcia zamykam obiektyw dekielkiem. Nie chodzę z odsłoniętym.

    p.s. jadę nad morze w sierpniu i tak myślałem nad porządnym UV, ale zdecydowałem że wolę kupić hood’a + szeroki kąt.
    [fotolog] faj3r.blogspot.com
    [galeria] www.tgf.art.pl
    ----
    EOS 40D | EF 17-40 f/4L | EF 50 f/1.4 | EF 70-200 f/4L | 430ex II | Manfrotto 055ProB + 141RC

  5. #5
    Bywalec
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    191

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Fajer
    ....po pierwsze dekielek. Jak nie robię zdjęcia zamykam obiektyw dekielkiem. Nie chodzę z odsłoniętym.
    Ja myślę, że lepiej wymienić filterek za 200-300zł niż pożegnać się z obiektywem za 3000zł - a nieszczęścia chodzą po ludziach i obiektywach...

  6. #6
    Uzależniony Awatar Aszu
    Dołączył
    May 2004
    Miasto
    Bemowo
    Posty
    707

    Domyślnie

    MImo wszystko lepiej kupić UV za 50-60 PLNów i jak się porysuje to iewiele stracisz. A jak porysujesz szkoło na 2000 to szlak cie trafi.
    A dekielek swoją drogą. Nawet na filtr trzeba zakładać.
    to jak 11 przykazanie :wink:
    //mj

  7. #7
    Bywalec
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    191

    Domyślnie

    Aszu - dobrze gadasz, ale uv za 60zł - to już megaoszczędność...,która odbije się na jakości fotek

  8. #8
    Uzależniony Awatar Aszu
    Dołączył
    May 2004
    Miasto
    Bemowo
    Posty
    707

    Domyślnie

    niezauwazyłem. Z niebem mam problem, ale to chyba moja wina, że nieumiem robić zdięć. Filtr jest ok. Dla testu strzelę fotę bez filtra i porównam z filtrem.

    300 - 500 za filtr to lekka przesada.
    //mj

  9. #9
    Bywalec
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    191

    Domyślnie

    Do 28-135 ok za 60zł jak najbardziej, ale zobaczysz jak zrealizujesz swoje plany np: B+W 77mm trochę kosztuje.
    Zgadzam się, że 500 to lekka przesada, ale kupując szkło za 3000-5000 albo i więcej zł chyba nie chcesz UKATRUPIĆ jego możliwości kiepskim filtrem.

  10. #10
    Początki nałogu
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Toruń
    Wiek
    45
    Posty
    290

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Triszer
    Do 28-135 ok za 60zł jak najbardziej
    bo o 5mm mniejszy, czy dlatego ze 28-135 to takie mydło ze żaden filtr mu nie zaszkodzi? :wink:

    np: B+W 77mm trochę kosztuje
    no to największy minus tych najlepszych obiektywów - średnica

    Zgadzam się, że 500 to lekka przesada, ale kupując szkło za 3000-5000 albo i więcej zł chyba nie chcesz UKATRUPIĆ jego możliwości kiepskim filtrem.
    UV to UV, ale kup potem sobie polara - to jest bankrut dopiero!

    Ja mam zamiar trzymać się średnicy 52mm i na szczęście przy FD jest to wykonalne.
    Przy EF można się utrzymać przy dwóch filtrach 58 & 72 mając bardzo dobre, jasne stałki (z czego tylko zupełnie skrajne ogniskowe mają 72).
    (20 f/2.8; 24 f/2.8; 28 f/2.8; 28 f/1.8; 35 f/2.0; 50 f/1.4; 50 f/1.8; 85 f/1.8; 100 f/2.0; 135 f/2.8L; 200 f/2.8L)
    [fotolog] faj3r.blogspot.com
    [galeria] www.tgf.art.pl
    ----
    EOS 40D | EF 17-40 f/4L | EF 50 f/1.4 | EF 70-200 f/4L | 430ex II | Manfrotto 055ProB + 141RC

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •