Cytat Zamieszczone przez sadaman Zobacz posta
Aby akumulatory mogły pracować w układzie gripa równolegle to z tego co się orientuje powinny spełniać kilka warunków. Mianowicie musiałyby być ograniczone prądy wyrównawcze które popłyną zawsze gdy napięcie
akumulatorów nie będzie jednakowe.
W tym celu musiałby być zastosowany mostek diodowy. Jednak takie rozwiązane ma też swoje minusy, mam na myśli spadek napięcia o około 1.1 - 1.4V , może też być zamiast Diód...Tranzystor który ograniczy spadek do powyższego poziomu o jakieś 30%.
Powstaje więc pytanie jak wielki wpływ może mieć spadek napięcia na działanie Body?
Generalnie orłem to w tej dziedzinie nie jestem, ale aby takie prądy nie występowały, zastosowane akumulatory muszą mieć jednakową pojemność gwarantowaną (czyli np dwa orginały Canona), i przedewszystkim jednakowy stan techniczny, po to by w rezultacie poziom rozładowania był jednakowy.
Zauwaz ze akumulatorki tego typu maja wbudowane zabezpieczenia nadpradowe, napieciowe a takze balancer(y) takze nie ma potrzeby stosowania dodatkowych obwodow zabezpieczajacych.

Dlatego też między innymi nie od dziś wiadomo że czy to w Radiu czy w jakimś przenośnym odtwarzaczu nie powinno się stosować różnych ogniw ponieważ w wyniku zabezpieczeń takowe urządzenie najzwyczajniej nie zadziała, a jeśli już zagra to okres działania będzie krótszy niż przy zastosowaniu tych samych ogniw.
Tymi zabezpieczeniami jest pomiar minimalnego napiecia roboczego pakietu jako calosci. Gdy 1 ogniwo padnie wtedy napiecie jest ponizej ustawionego progu lub/i prad jest na tyle niski ze urzadzenie sie wylacza. Tutaj baterie sa laczone w szereg a w gripie rownolegle.
Pytanie więc czy konstrukcja gripów dopuszacza takie rozwiązania.
Dopuszcza Nawet oryginaly maja jakas tolerancje pojemnosci wiec to nie ma znaczenia. Inna rzecz ze nie ma przeciwskazan uzywania starszego ogniwa z nowym w 1dnym gripie.