Ok, otworzyć owszem, ale czy LR nie będzie przy następnych importowanych zdjęciach do bazy znowu jej tworzył w poprzednim miejscu?
Nawiasem mówiąc napisano tu wiele pożytecznych rzeczy.
Parę osób ma sporą wiedzę. Choćby strideer. Może by tak zebrać wszystko pod kątem maks wydajności LR?
Marki trzy.
Można kopiować bazę bez podglądów - program sobie je sam odtworzy z oryginalnych zdjęć. A co do mojej wiedzy :-) - na DFV jest kilkanaście odcinków poradnika do LR mojego autorstwa. Można poczytać, jestem też tu do dyspozycji w razie potrzeby :-)
Zaznaczasz w programie folder ze zdjęciami których bazę chcesz "przenieść" i robisz prawym>export as catalog.
Spokojnie da się to zrobić, ale nie tak precyzyjnie, bo np.:
Exposure o minimum 1/3, Recovery i Fill Light o 5, ale Blacks już o 1.
Jednak w znakomitej większości przypadków wystarcza.
Moduł Library / Quick Develop.
Dodatkowo Clarity i Vibrance po naciśnięciu ALT zamienia nam się odpowiednio w Sharpening i Saturation![]()
Od Kelby'ego lepszy Evening - właśnie dostałem jego LR3 do recenzji, ale przyznam, że nie zdążyłem zajrzeć. Poprzednia była dobra, tu się nie spodziewam wpadki.
A co do optymalizacji. Podam kilka moich pomysłów, proszę je potraktować jako sugestię, a nie gotową receptę na cokolwiek.
1) Pamięć RAM: w moim przypadku 4 GB wystarcza - nawet jak selekcjonuję 1000 fotek ze ślubu, jednocześnie mam odpalonego Chrome'a, który zabiera sporo miejsca w pamięci, etc.
2) Procesor: bez dwóch zdań - im więcej rdzeni, tym lepiej.
3) Dyski twarde: u mnie system, aplikacje, pliki wymiany, bazy lightroomowe i cache dla RAW-ów (ten tworzony przez Camera Raw) siedzą na SSD. Polecam napędy przynajmniej 80-90 GB, tak, żeby mieć ze 30 GB zapasu na wszelki wypadek. Oryginały zdjęć zgrywam na normalny choć szybki napęd WD z serii Black (dobrą opcją jest też seria bodaj RE4). Nie korzystam z macierzy RAID w komputerze.
4) System: Windows 7 64-bitowy - ze względu na obsługę więcej niż 3,2 GB RAM-u i funkcję TRIM przydatną przy SSD.
5) Format DNG - gorąco zachęcam do konwersji RAW-ów do tego formatu. Operacja importowania trwa trochę dłużej, ale w porównaniu do plików CR2 program działa szybciej (generowanie podglądów, równoczesny zapis XMP u mnie standardowo włączony, etc.)
6) Działanie mogą opóźniać programy od bezpieczeństwa. Warto dodać do wyjątków foldery, w których siedzą bazy Lightrooma, podglądy, cache RAW-ów i oryginały zdjęć. U mnie działa Agnitum Outpost Firewall Pro jako firewall i ESET NOD32 jako antywirus. Je mogę polecić z czystym sercem. Dla kontrastu - jak korzystałem kiedyś z darmowego Avasta, to zdarzało się, że potrafił on zamulić całego kompa.
7) Cache RAW-ów: Lightroom, Photoshop i Bridge współdzielą ustawienia dla wtyczki Camera Raw. Nawet jak nie mamy posadzonego PS, a tylko samego Lightrooma, to ACR generuje sobie podglądy dla RAW-ów w wyznaczonym podfolderze w domyślnym folderze użytkownika. Ten zasób jest zupełnie niezależny od bazy LR i wygenerowanych przez program podglądów. Warto zwiększyć rozmiar cache z domyślnego 1-4 GB (jeśli dobrze pamiętam) tak do przynajmniej 10 GB. Problem w tym, że bez zainstalowanego przynajmniej Bridge'a nie ma jak wejść w ustawienia ACR.
To tak na szybko co mi przyszło do głowy :-)
Całkiem tego sporo i pewnie warte wykorzystania. Lubię konkretną wiedzę![]()
Marki trzy.
Jaki tytuł jeśli można wiedzieć?
Jeśli na myśli masz parametr dostępny w Bridge pod Edit / Camera Raw Preferences / Camera Raw Cache, to możesz go edytować z poziomu Lightrooma -> Edit / Preferences / File Handling / Camera Raw Cache Settings.
Jest jeszcze Cache samego Bridge -> Edit / Preferences / Cache, ale tam siedzą podglądy tylko z Bridge.