Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Żarówki błyskowe + kostka synchro - Pytanie

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    May 2009
    Posty
    42

    Question Żarówki błyskowe + kostka synchro - Pytanie

    Witam, bliżej lata planuję zakup dwóch żarówek błyskowych 72Ws, ze statywami itp. Najpierw pewno będę się bawił z fotocelą (zakrywając lampę, odpalając ręcznie przyciskiem * pomiar TTL i dopiero strzał, wtedy lampki powinny strzelić w dobrym momencie). Problem w tym, że czasem jednak kabel się przyda więc kupię pewno i kostkę synchro z gniazdem PC i tutaj pytanie. Czy kostka synchro będzie wysyłała sygnał z pomiarem TTL (wtedy odpalą lampy) czy na właściwym błysku?
    Chciałbym się upewnić, bo wydaje mi się, że kostka wyśle sygnał wraz z pomiarem TTL, a wtedy pupa zbita.

    PS. Jeśli to ważne, aparat - Canon 450D
    Canon EOS 450D + 18-55 IS

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar arturs
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    47
    Posty
    4 196

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Aeromax Zobacz posta
    Witam, bliżej lata planuję zakup dwóch żarówek błyskowych 72Ws, ze statywami itp. Najpierw pewno będę się bawił z fotocelą (zakrywając lampę, odpalając ręcznie przyciskiem * pomiar TTL i dopiero strzał, wtedy lampki powinny strzelić w dobrym momencie). Problem w tym, że czasem jednak kabel się przyda więc kupię pewno i kostkę synchro z gniazdem PC i tutaj pytanie. Czy kostka synchro będzie wysyłała sygnał z pomiarem TTL (wtedy odpalą lampy) czy na właściwym błysku?
    Chciałbym się upewnić, bo wydaje mi się, że kostka wyśle sygnał wraz z pomiarem TTL, a wtedy pupa zbita.

    PS. Jeśli to ważne, aparat - Canon 450D
    powinien wysłać sygnał wtedy kiedy migawka będzie się otwierać..
    ale jeśli dobrze zrozumiałem to nie masz lampy zewnętrznej tylko chcesz zasłaniać wbudowaną albo * wyzwalać żarówki.. po jednym dniu takiej zabawy szlag cię trafi i się zniechęcisz więc przejdź do kolejnego etapu od razu czyli albo kup kostkę (tyle że kable się plątają) albo lepiej zamiast kostki kup sobie (albo po rodzinie czy znajomych popytaj) jakąkolwiek zewnętrzną lampę błyskową (nie dedykowaną tylko coś z najprostszym manualem) żeby dało się z mocą zjechać i jej używać jako wyzwalacz (głowica ruchoma to jedyny warunek, no i może na baterię a nie ruska na 230V) - wtedy bawisz się manualnem (przysłona, czas migawki i ISO bo żarówki nie mają chyba regulacji mocy) i masz sporo zabawy i nauki a nie wkurzasz się niepotrzebnie
    5DmkI, C85f1.2L|580 EXII|

  3. #3
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    May 2009
    Posty
    42

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez arturs Zobacz posta
    powinien wysłać sygnał wtedy kiedy migawka będzie się otwierać..
    ale jeśli dobrze zrozumiałem to nie masz lampy zewnętrznej tylko chcesz zasłaniać wbudowaną albo * wyzwalać żarówki.. po jednym dniu takiej zabawy szlag cię trafi i się zniechęcisz więc przejdź do kolejnego etapu od razu czyli albo kup kostkę (tyle że kable się plątają) albo lepiej zamiast kostki kup sobie (albo po rodzinie czy znajomych popytaj) jakąkolwiek zewnętrzną lampę błyskową (nie dedykowaną tylko coś z najprostszym manualem) żeby dało się z mocą zjechać i jej używać jako wyzwalacz (głowica ruchoma to jedyny warunek, no i może na baterię a nie ruska na 230V) - wtedy bawisz się manualnem (przysłona, czas migawki i ISO bo żarówki nie mają chyba regulacji mocy) i masz sporo zabawy i nauki a nie wkurzasz się niepotrzebnie
    * nie wyzwalałbym żarówek tylko błysk TTL, bo u mnie nie da się go wyłączyć, tylko nie wiem jak to by było z podpiętą kostką, wtedy chyba nie wyśle żadnego sygnału do żarówek, chyba wtedy nie działa TTL.

    Tak, zasłaniałbym wbudowaną na błysk TTL, a na otwarcie odsłaniał i powinno banglać.
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Gdzieś tam wyczytałem na innym forum, że jak się podepnie kostkę to w ogóle nie ma przedbłysków, jest jeden błysk - właściwy, zgadzacie się z tym?
    Ostatnio edytowane przez Aeromax ; 05-04-2010 o 14:11 Powód: Automerged Doublepost
    Canon EOS 450D + 18-55 IS

  4. #4
    Początki nałogu
    Dołączył
    Mar 2009
    Posty
    272

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Aeromax Zobacz posta
    Gdzieś tam wyczytałem na innym forum, że jak się podepnie kostkę to w ogóle nie ma przedbłysków, jest jeden błysk - właściwy, zgadzacie się z tym?
    Aby były przedłbyski aparat musi widzieć lampę jako TTL. Więc jak kupisz kostkę http://www.funsports.pl/p,pl,388,kos...iazdem+pc.html i podłączysz z lampą przez kabel który dostaniesz razem z lampą to będzie działało tak jak chcesz :-)

    Kostkę kup od razu. I tak ją będziesz musiał kupić. A jak nie masz sklepu z tego typu akcesoriami pod nosem to zapłacisz za przesyłkę tyle co za kosteczkę...

  5. #5
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    May 2009
    Posty
    42

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jaroslaw.majcher Zobacz posta
    A jak nie masz sklepu z tego typu akcesoriami pod nosem to zapłacisz za przesyłkę tyle co za kosteczkę...
    Dokładnie :/ Pasuje kupić u jednego gościa i lampy, i kostkę, ale teraz kurde na tło mi nie starczy pieniędzy, bo to kolejne 50zł (33 tło i 17 przesyłka). No nic, jakoś trzeba będzie wysępić gdzieś pieniędzy i pokupować.

    Uspokoiłem się, że mi przedbłyski nie będą przeszkadzać... Dzięki wielkie.
    Tak nawiasem, jakby ktoś miał te żarówki (byle jakiej mocy) proszę, napiszcie do mnie na gadu-gadu 1775564, chciałbym pogadać.
    Canon EOS 450D + 18-55 IS

  6. #6
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    May 2009
    Posty
    42

    Domyślnie

    Zdecydowałem się, że kupię zestaw http://www.allegro.pl/item995494406_...72ws_wawa.html
    Do tego chciałbym kostkę i wybrałem tę http://www.allegro.pl/item990144757_...topka_waw.html
    Nie pisze, że do Canon, ale chyba to jest uniwersalna prawda?
    Powinno wszystko chodzić no nie?
    Pozdrawiam.
    Canon EOS 450D + 18-55 IS

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar arturs
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    47
    Posty
    4 196

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Aeromax Zobacz posta
    Zdecydowałem się, że kupię zestaw http://www.allegro.pl/item995494406_...72ws_wawa.html
    Do tego chciałbym kostkę i wybrałem tę http://www.allegro.pl/item990144757_...topka_waw.html
    Nie pisze, że do Canon, ale chyba to jest uniwersalna prawda?
    Powinno wszystko chodzić no nie?
    Pozdrawiam.
    stopka powinna chodzić ale moim zdaniem kupowanie tych żarówek to wyrzucanie kasy - kup cokolwiek z regulacją
    5DmkI, C85f1.2L|580 EXII|

  8. #8
    Początki nałogu Awatar Maver
    Dołączył
    Mar 2006
    Posty
    397

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez arturs Zobacz posta
    stopka powinna chodzić ale moim zdaniem kupowanie tych żarówek to wyrzucanie kasy - kup cokolwiek z regulacją
    Nie koniecznie. Do prostych zastosowan wystarczaja. Zazwyczaj maja regulacje cala moc/polowa mocy, do tego zawsze mozna je odsunac/przysunac do fotografowanego obiektu.
    Do prostych zastosowan, majac na uwadze ich ograniczenia mozna spokojnie uzywac takich zarowek.

    A co do samych TTlow itp.... to po co komu TTL jesli chce fotografowac w warunkach "studyjnych" gdzie mozna spokojnie wsyzstko ustawic w manualu.
    TTL przydaje sie gdy masz pol sekundy na zrobienie zdjecia, w innych warunkach lepiej pracowac bez zadnej automatyki i miec pelna kontrole nad ekspozycja.
    --
    Pozdrawiam
    Krzysztof Zagórski

  9. #9
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    May 2009
    Posty
    42

    Domyślnie

    Będę focił osoby, mam dość miejsca także odsunąć zawsze można, za dużo światła napewno nie będzie.
    Nie mówcie, że to za mało światła do całej postaci, jeżeli będzie mało, zawsze można podbić ISO, szumy i tak do 400 są znikome.
    Pozdrawiam.
    Canon EOS 450D + 18-55 IS

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •