Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 53

Wątek: Fotolab zażądał udowodnienia praw utorskich

  1. #21
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    1 660

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez model Zobacz posta
    Napisz na jakiej podstawie tak sądzisz, bo takie demagogie to sobie może każdy pisać.
    To może odwrotnie - napisz na jakiej podstawie NIE mają prawa odmówić...

  2. #22
    Bywalec Awatar vidocq
    Dołączył
    Jan 2010
    Miasto
    TST
    Wiek
    64
    Posty
    157

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zaitsev Zobacz posta
    To może odwrotnie - napisz na jakiej podstawie NIE mają prawa odmówić...
    U nas na szczęście jeszcze nie mogą:

    Cytat Zamieszczone przez model Zobacz posta
    Nie wiem jak na wyspach, ale u nas w kraju sprawa wyglądałaby trochę inaczej

    Kodeks wykroczeń:

    Art. 135. (136) Kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru,
    podlega karze grzywny.

    Art. 138. Kto, zajmując się zawodowo świadczeniem usług, żąda i pobiera za świadczenie zapłatę wyższą od obowiązującej albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany,
    podlega karze grzywny.

    Jak ulał sytuacja pasuje pod Art. 138

    Po okazaniu dowodów na to, że jest się autorem zdjęcia, moim zdaniem odmowa wykonania usługi ma charakter nieuzasadniony.
    Tak powinno być wszędzie, jeśli bierzesz się za usługi to nie po to, żeby świadczyć je według własnego widzimisię
    pozdrawiam, vidocq

  3. #23
    Bywalec Awatar milinet
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Konin, Poznań, Jarocin
    Posty
    215

    Domyślnie

    @Vidocq twierdzisz że jak ktoś przyjdzie do Ciebie i będzie chciał żebyś fotografował jego ślub to nie masz prawa odmówić? Oczywiście zakładamy że zajmujesz się tym zawodowo, masz firmę która świadczy takie właśnie usługi.

  4. #24
    Bywalec Awatar vidocq
    Dołączył
    Jan 2010
    Miasto
    TST
    Wiek
    64
    Posty
    157

    Domyślnie

    Czytaj dokładnie, zawsze masz prawo uzasadniając przyczynę.
    Odniosłem się do tego postu:
    Cytat Zamieszczone przez Maver Zobacz posta
    Kwestia tego czy odmowili wydania zrobionych juz zdjec, czy odmowili przyjecia ich do realizacji.
    Jesli podjeli sie wykonania zlecenia, czyli przyjeli zdjecia, to maja obowiazek wywiazac sie z umowy. Jesli odmowili w momecie kiedy ktos przyszedl ze zdjeciami, to moga odmowic kazdemu i nie potrzebuja do tego zadnych powodow.
    Otóż potrzebują powodów.
    Faktem jest, że zawsze można stwierdzić zawalenie pracą bądź brak wolnych terminow ale zakład powinien podać konkretny powód odmowy wykonania usługi.
    Jeśli stwierdziliby, że nie zrobią mi odbitek bo "fotki pewnie kradzione" to spotkalibyśmy się w sądzie.
    Czy to tak trudno pojąć?
    Temat wątku jest jasny i w nim piszę.
    Problemem jest odmowa wykonania usługi z powodów, które nie powinny zakładu usługowego obchodzić, zakład jest od wywoływania zdjęć a nie od wydawania opinii prawnych.
    Przynajmniej jeszcze w Polsce tak jest.
    pozdrawiam, vidocq

  5. #25
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    Dziwi mnie, że niektórzy cieszą się, że obowiązuje u nas wciąż jawnie komunistyczne prawo...

    Zwróćcie uwagę, że na tej samej zasadzie - nie możecie odmówić jakieś modelce zrobienia jej sesji, albo reportażu ślubnego, itd. nie uciekając się do kłamstw, jak sugeruje post wyżej.
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  6. #26
    Bywalec Awatar milinet
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Konin, Poznań, Jarocin
    Posty
    215

    Domyślnie

    Wystarczył by powód " Podejrzenie a naruszenie praw autorskich" nie ma słów kradzione, złodziej itd. więc w sądzie by się nie spotkali.
    Pytanie : Czy są jasno sprecyzowane w prawie kiedy można odmówić a kiedy nie, czy każdy sam sobie ustala w swoim wewnętrznym regulaminie powody w których można odmówić usługi.
    Ja osobiście odmawiam kiedy mi się klient nie spodoba z charakteru, kiedy przeczuwam że będą z nim problemy nikt mnie do niczego nie będzie zmuszał, mam nadzieje że jak ktoś kiedyś zaciągnie mnie do sądu to powód " klient nie wzbudził mojego zaufania" wystarczy jako uzasadniony powód odmowy. ;-)

    Jakbyś prowadził fotolab to na pewno nie pozwoliłbyś sobie żeby ktoś dyktował Tobie co masz robić i że masz mu te odbitki zrobić bo jak nie to spotkamy się w sądzie.
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Cytat Zamieszczone przez Tomasz Golinski Zobacz posta
    Dziwi mnie, że niektórzy cieszą się, że obowiązuje u nas wciąż jawnie komunistyczne prawo...

    Zwróćcie uwagę, że na tej samej zasadzie - nie możecie odmówić jakieś modelce zrobienia jej sesji, albo reportażu ślubnego, itd.
    I nie mógłbyś wziąć za ta sesje więcej niż normalnie. Też by Cie mogła podać do sądu jeśli wziąłbyś dużo więcej niż średnia krajowa. Nie dość że mówi Ci co masz robić to jeszcze ile masz za to wziąć. ;-)
    Ostatnio edytowane przez milinet ; 03-04-2010 o 22:14 Powód: Automerged Doublepost

  7. #27
    Początki nałogu
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    346

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz Golinski Zobacz posta
    Dziwi mnie, że niektórzy cieszą się, że obowiązuje u nas wciąż jawnie komunistyczne prawo...

    Zwróćcie uwagę, że na tej samej zasadzie - nie możecie odmówić jakieś modelce zrobienia jej sesji, albo reportażu ślubnego, itd. nie uciekając się do kłamstw, jak sugeruje post wyżej.
    Ja akurat nie pisałem nigdzie, że się z tego cieszę, ale skoro według obowiązującego w naszym kraju prawa odmowa sprzedaży/świadczenia usług jest wykroczeniem, to chyba można z tego prawa korzystać jakkolwiek bezsensowne by ono nie było...

    Dziwi mnie, że niektórzy nie potrafią zrozumieć, że prawa należy przestrzegać :wink:

  8. #28
    Pełne uzależnienie Awatar dinderi
    Dołączył
    Aug 2009
    Miasto
    Raszyn
    Wiek
    50
    Posty
    3 028

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez vidocq Zobacz posta
    Jeśli stwierdziliby, że nie zrobią mi odbitek bo "fotki pewnie kradzione" to spotkalibyśmy się w sądzie.
    Czy to tak trudno pojąć?
    Zapraszam do mnie. Powiedzmy, że prowadzę usługi fotograficzne i fotolaboratoryjne. Jestem w stanie w tym tygodniu dokonać odpowiedniego wpisu do mojego KRS, po to tylko, żeby odmówić Ci wykonania usługi stwierdzając, że zdjęcia które przyniosłeś są ukradzione i nie należą do Ciebie, byś mógł mnie pozwać i doświadczyć uczucia klęski, kiedy sąd uzasadni swoją decyzję mimo, że w/w paragrafy wciąż pokutują w kodeksie.
    To są absurdalne zarzuty. Każda firma może odmówić swoich usług każdemu, bez podania przyczyny.
    To, że w tym przypadku taką przyczynę podano, było głupotą, godną nagłośnienia. Inna sprawa, że podejrzewam, że w kraju gdzie to się stało, absurd sięgnął zenitu i właściciel labu trzęsie portkami, żeby go jakiś frustrat nie podał do sądu, za nieautoryzowane wywołanie zdjęć.

    Głupio zachował się lab i tyle. Ja bym przestał tam chodzić i tyle. Uważam cała tą dyskusję za głupią i bez sensu, i tyle.

    EOT.
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Cytat Zamieszczone przez model Zobacz posta
    Dziwi mnie, że niektórzy nie potrafią zrozumieć, że prawa należy przestrzegać :wink:
    W USA w Kalifornii obowiązuje prawo, że jeśli samochód prowadzi kobieta, musi przed nim biec mężczyzna z czerwoną chorągiewką. Byłem w Kalifornii kilka lat temu i nie widziałem nigdy takiej sceny mimo, że kobiet prowadzących auta są tam miliony.
    Tu nie ma "przestrzegać prawa". Tu jest prawo, które odnosi się do innej rzeczywistości, kiedy istniało centralne sterowanie, a ceny ustalały urzędy.Nie ma urzędów, nie ma ustaleń, prawo jest martwe.
    Ostatnio edytowane przez dinderi ; 03-04-2010 o 22:40 Powód: Automerged Doublepost
    Kontakt ze mną tylko przez e-mail: "mirekkania na yahoo kropka com kropka au". PW nie czytam.
    09. Rób i pokazuj zdjęcia, które podobają się tobie, a nie oglądającym.

    ---Moje zdjecia na FB---

  9. #29
    Początki nałogu
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    346

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dinderi Zobacz posta
    Tu jest prawo, które odnosi się do innej rzeczywistości, kiedy istniało centralne sterowanie, a ceny ustalały urzędy.Nie ma urzędów, nie ma ustaleń, prawo jest martwe.
    Uważam, że od interpretacji prawa są sądy i właśnie tam rozstrzyga się takie spory. Po za tym tamte artykuły są sformułowane bardzo ogólnie i nigdzie nie jest powiedziane kto ustala cenę.

    Aczkolwiek również sądzę, że ten zapis jest absurdalny i powinien zostać zlikwidowany.

  10. #30
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez model Zobacz posta
    Dziwi mnie, że niektórzy nie potrafią zrozumieć, że prawa należy przestrzegać :wink:
    Właśnie - prawa niemoralnego nie należy przestrzegać! Tylko trzeba być świadomym tego konsekwencji.
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •