Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: cyfrowy EOS pod "analogowe" szkła

  1. #1
    Pełne uzależnienie Awatar _igi
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    2 035

    Domyślnie cyfrowy EOS pod "analogowe" szkła

    Witam, zaciekawił mnie konkretniej temat manualnych szkieł na cyfrowych body Canona. Zaczynam poważniej myśleć o kupnie jednej lustrzanki i przystosowaniu jej pod współpracę ze starymi obiektywami. Rzecz jasna, chciałbym to zrobić jak najmniejszym kosztem.

    No i mam do wyboru dwa modele, z którymi pośrednio mam pewne doświadczenia (używam podobnych konstrukcji na codzień), z drugiej jednak, mam duże obawy związane głównie z jednym kandydatem.

    W grę wchodzą oczywiście pełnoklatkowe modele Canona, wybrałem sobie dwa ciałka między którymi się zastanawiam mocniej.

    Na pierwszym miejscu jest 1Ds mk.1 - mam 1DIIN i generalnie, puszka jest zacna. Trochę spora, jak na zabawę z manualnymi gratami, niemniej jednak ergonomia i pomiar światła to coś, co mi w nich bardzo pasuje. Martwi mnie jednak parę rzeczy, mianowicie:

    - bateria, wchodzą te same, co do mk.II, ładowarka jest ta sama? (to są horrendalnie drogie komponenty, a właśnie tutaj chcę ciąć koszty)
    - co do baterii, czy jest to samo co w 1D classic, czyli trzyma wybitnie krótko?
    - obrazek, strzelam głównie w RAW'ach, niemniej jednak czasem też trzeba walnąć w jpg - jak wygląda ta pucha pod tym względem?
    - kompatybilność z kartami, RAW z 11mpix pewnie swoje waży, a nie wiem jak duże karty wchodzą do niego. Rozumiem, że o swoich 8 i 16gb mogę zapomnieć, co z nieco mniejszymi?

    Wiem, że to stara puszka, i tak dalej, niemniej jednak bardzo mi nie na ręke wywalać więcej pieniędzy na coś, co mi nie da realnych korzyści, bo dobre puszki już mam.

    Drugi kandydat to 5D mark I. Bohater licznych przedsięwzięć podobnych do mojego. Wkurza mnie trochę cena, jaką przychodzi zapłacić za to body, podoba mi się to, że jest małe, i baterie nie kosztują po 400zł za sztukę.


    Kolejna sprawa to sama modyfikacja - zamierzam podciąć lustro o te parę milimetrów, żeby rozwiązać sprawę ostrzenia na nieskończoność na starych szkłach. Zastanawiam się, czy zrobić to tak, jak wszyscy (dłubać w puszce), czy kupić nowe lustro, przyciąć je jak na cywilizowanego człowieka przystało i dopiero takie zamontować w puszce. Domyślam się, że bez serwisu się nie obędzie, niemniej jednak nie wiem, czy nie lepiej by było takie coś zrobić.

    Do tego parę oczywistych banałów, takich jak matówka z klinem/rastrem i pozostałe. Do jedynki akcesoriów mam sporo (tylko nie wiem czy rzeczy z 1DIIN są kompatybilne z 1Ds classic), ze starą piątką jest gorzej.

    W sumie to jest fajny temat, więc pewnie będę kontynuować niedługo w tym wątku.
    Pozdrawiam.
    5D4, 1D4, 1Ds3 + TS-E 17L, TS-E 24mk2L, 24L, 35L, 50L, 135L, 24-105L, 100-400L, + 6x manfrotto

  2. #2
    Bywalec
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Tarnów
    Posty
    127

    Domyślnie

    Większość szkieł manualnych działa na piątkach bez żadnego cięcia lustra, a na nowej nawet niektóre te, które nie działały na starej.
    5DMKII

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar _igi
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    2 035

    Domyślnie

    To wiem, niestety jednak większość ze szkieł, które mnie interesują (Yashica, Olympus, Pentax K) tego wymagają, podobno. Jak na razie chcę kupić jakieś 50mm i 35mm, myślałem też o naleśniku 40mm Pentaksa. Generalnie rzecz biorąc, chciałbym mieć body do którego mógłbym podpiąć wszystko, bez zbytniego dłubania w szkłach. No i wolałbym uniknąć rozwalenia nowej piątki
    5D4, 1D4, 1Ds3 + TS-E 17L, TS-E 24mk2L, 24L, 35L, 50L, 135L, 24-105L, 100-400L, + 6x manfrotto

  4. #4
    Bywalec
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Tarnów
    Posty
    127

    Domyślnie

    Większość szkieł które wymieniłeś mam i prawie wszystkie działają bez problemu :wink:
    A ten naleśnik, średni na cropie, ku mojemu zdumieniu pięknie nabrał ostrości na FF :rolleyes:
    5DMKII

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Kraków
    Posty
    1 850

    Domyślnie

    Dla mnie to jest masochizm...

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar _igi
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    2 035

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez igor58 Zobacz posta
    Dla mnie to jest masochizm...
    Tego rodzaju dywagacje zostawmy dla siebie już.

    Lubię lujstrzanki autofocusowe, lubię również robić foty manualnymi obiektywami. W niektórych sytuacjach (street głównie) są bardziej dyskretne i szybsze, niż autofokusowe odpowiedniki. Bo nawet na 1D i szkle z USM, ustawienie ostrości trochę trwa.
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Cytat Zamieszczone przez lynx Zobacz posta
    Większość szkieł które wymieniłeś mam i prawie wszystkie działają bez problemu :wink:
    A ten naleśnik, średni na cropie, ku mojemu zdumieniu pięknie nabrał ostrości na FF :rolleyes:
    Wszystkie szkiełka będą na FF. Jeśli pójdą na 5DII, tym lepiej, zajmę się na początku szkłami, później body. Sam korpus jednak wolałbym mieć, dla mnie jest różnica w łażeniu po "mało ciekawych miejscach" z body za te 3000, niż nową piątką za ponad dwa razy tyle.

    I, jeśli możesz, powiedz mi, które z tych szkieł mają problem na twoim body?

    Interesuje mnie zwłaszcza bagnet Pentax K, bo ma sporo tanich, podobno całkiem dobrych stałek.
    Ostatnio edytowane przez _igi ; 03-04-2010 o 22:32 Powód: Automerged Doublepost
    5D4, 1D4, 1Ds3 + TS-E 17L, TS-E 24mk2L, 24L, 35L, 50L, 135L, 24-105L, 100-400L, + 6x manfrotto

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Kraków
    Posty
    1 850

    Domyślnie

    Przepraszam,
    jeśli uraziłem...

    Fotografią zajmuję się b. długo, przerobiłem masę sytuacji, kiedy musiałem myśleć, jak nie zepsuć zdjęcia (oszczędzać film), zamiast skupiać się na kompozycji i innych sprawach. Dlatego uważam, że zadawaniee sobie bólu - gdy nie ma takiej potrzeby - za zachowanie z lekka masochistyczne. Poza tym, tak naprawdę, teraz nikogo nie obchodzi, jakim sprzętem coś zostało zrobione, liczy się końcowy efekt.
    Powodzenia,
    I.

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar _igi
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    2 035

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez igor58 Zobacz posta
    Przepraszam,
    jeśli uraziłem...

    Fotografią zajmuję się b. długo, przerobiłem masę sytuacji, kiedy musiałem myśleć, jak nie zepsuć zdjęcia (oszczędzać film), zamiast skupiać się na kompozycji i innych sprawach. Dlatego uważam, że zadawaniee sobie bólu - gdy nie ma takiej potrzeby - za zachowanie z lekka masochistyczne. Poza tym, tak naprawdę, teraz nikogo nie obchodzi, jakim sprzętem coś zostało zrobione, liczy się końcowy efekt.
    Powodzenia,
    I.
    To też jest prawda. I jeśli chodzi o ten pomysł, to generalnie robię to w 100% dla własnej frajdy, można coś jeszcze pod to podciągnąć, ale po co. Po prostu lubię fotografować manualnymi szkłami, to tyle w sumie
    5D4, 1D4, 1Ds3 + TS-E 17L, TS-E 24mk2L, 24L, 35L, 50L, 135L, 24-105L, 100-400L, + 6x manfrotto

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •