Nie tylko drukarki Canona uzywaja tuszu do czyszczenia glowicy, wiec nie ma co ubolewac. Powinniscie sie raczej cieszyc ze drukarka dobrze dba o glowice i nie trzeba jej wymieniac z kazdym tuszem jak w HP.
3eBK to zadna tajemnica. Jest to napewno tusz pigmentowy. To (bardzo upraszczajac) zawiesina podobna sadzy (czy tonera) w wodzie. Wiec?
Mamy przedewszystkim tani druk b&w. Przy prawie takiej samej cenie 3ebk ma ponad dwa razy wiecej tuszu jak 6BK (28 vs 13ml). Mozna go tez bez problemow zastapic tanszym odpowiednikiem nie tracac na jakosci foto.
A po co drugi czarny? Niestety 3ebk nie miesza sie za dobrze z kolorowymi tuszami gdzie barwnik jest rownomiernie rozpuszczony. Dlatego drukarka staje jak braknie 6BK, ktory wymagany jest do poprawnego oddania barw. Pamieta ktos stare drukarki produkujace burobrazowe cos udajace czern?
Teoretycznie mozna by wykorzystac 3eBK do grafik mono. Nie tak dawno zreszta drukarki z powodzeniem tak robily... Tyle ze produkowaly obraz za pomoca strasznie wielkich kropek z bardzo limitowana iloscia kolorow, a nam chodzi o jakosc. Chodzi o poprawne oddanie wszystkich szarosci pomiedzy czarnym i bialym i odpowiednia rozdzielczosc calego obrazu. Chodzi o dobre wnikanie atramentu w nie taki tani przeciez papier foto. Uzyskanie dobrych drukow z pigmentow o stosunkowo duzych czasteczkach jest problemem, czego dowodem sa mierne druki (kolorowe czy b&w) z drukarek laserowych i wiekszosci starszych atramentowek. Nie wszystko da sie zalatwic papierem.
Ja tam jestem zadowolony. Nie mam lasera w domu do drukowania mono. Fakt ze nie drukuje duzo tekstu, bo w pracy gratis a nawet sie jeszcze samo pozszywaWole jednak jak drukuje od czasu do czasu jak drukarka ma do tego ekstra tusz jak przejedzie mi calosc burobrazowa mazia marnujac kolory jak niektore HP nie tak dawno mialy w zwyczaju.
Tam dopiero bylo zagadka z czego bedzie drukowac, bo czarny oczywiscie mialy... Nie wiadomo tylko po co![]()