Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19

Wątek: Canon 5d + Sonnar od Pentacona Six

  1. #11
    Uzależniony Awatar mc_iek
    Dołączył
    Mar 2008
    Miasto
    Kępa Niemojewska
    Wiek
    60
    Posty
    790

    Domyślnie

    Ale czemu chcesz cokolwiek mnożyć? Ogniskowa jest ogniskową. 180mm to 180mm i już. Czy podepniesz 180 od PSix, czy od Practicy, teoretycznie powinno dać na FF taki sam kadr. Jak podpinam Sonara 4/300 (PSix/m42) do 50D, to widzi mniej więcej to samo, co EF 70-300IS USM na długim końcu. Różnice odwzorowania są pomijalne...
    Nałómta siem odmieniwać kącufkuf po polskiemu!

  2. #12
    Coś już napisał
    Dołączył
    Nov 2009
    Posty
    65

    Domyślnie

    Z tym przeliczaniem ogniskowych jest wiele zamieszania. Marketingowcy to podchwycili i nawet na stronie producenta obiektywów widziałem takie opisy dla 300mm (APS-C 480mm). Oczywiście bez wyjaśnienia, że chodzi jedynie o kąt widzenia jak dla 480mm na pełnej klatce.

    Cytat Zamieszczone przez mc_iek Zobacz posta
    Ale czemu chcesz cokolwiek mnożyć? Ogniskowa jest ogniskową. 180mm to 180mm i już. Czy podepniesz 180 od PSix, czy od Practicy, teoretycznie powinno dać na FF taki sam kadr. Jak podpinam Sonara 4/300 (PSix/m42) do 50D, to widzi mniej więcej to samo, co EF 70-300IS USM na długim końcu. Różnice odwzorowania są pomijalne...

  3. #13
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Oct 2006
    Wiek
    43
    Posty
    2 254

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mc_iek Zobacz posta
    Ale czemu chcesz cokolwiek mnożyć? Ogniskowa jest ogniskową. 180mm to 180mm i już.
    O juz bez przesady... Bo to juz czepialstwo z cwaniakowaniem. Moglem napisac "ogniskowa"....

    Tak samo odpowiesz komus pytajacemu o np. 50/1.4 popinane do 50D czy mu sie cos zmieni? Tez: Ogniskowa to ogniskowa, masz 50mm i juz. ? Ok..Ale nie o to chodzi dokladnie.

    Pytalem, bo nie wiem jak sie ma sredniak do FF wzgledem szkiel i zmiany kata widzenia.

    Skoro sonnar 300 na 50D daje ten sam kat, co 70-300 na koncu, to widac jednak sie nie zmienia i to wystarczylo napisac. Dziwne nieco, bo moze sie wydawac inaczej, skoro mniejszy film/matryca "wycina" swoj crop z pelnej ogniskowej, to i powinno byc tak samo z psix podpietym pod mniejsze FF. Ale widac nie.

    EDIT: W sumie... Sonnar 180 na six lapie kat widzenia podobny do 100mm na FF, wiec podpinajac go do FF mamy wlasnie kat widzenia tych 180mm.

    Niestety nie mam akurat tego adaptera m42 do sonnara i nigdy nie mialem okazji pobawic sie z eosem tym szklem. Zawsze ciekawila mnie ostrosc na cyfraku, bo na negatywie to niesamowicie ostrzy od 2.8 (przynajmniej sztuka na ktorej robilem zdjecia)
    Ostatnio edytowane przez siudym ; 23-01-2012 o 00:28

  4. #14
    Początki nałogu Awatar KUBAwo
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    W-WA
    Posty
    449

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez siudym Zobacz posta

    Niestety nie mam akurat tego adaptera m42 do sonnara i nigdy nie mialem okazji pobawic sie z eosem tym szklem. Zawsze ciekawila mnie ostrosc na cyfraku, bo na negatywie to niesamowicie ostrzy od 2.8 (przynajmniej sztuka na ktorej robilem zdjecia)
    na 2.8 mydełko i mega mega aberracja minimalnie przymknięty jest ostry i daje bardzo specyficzny obrazek i bokeh

  5. #15
    Bywalec
    Dołączył
    Feb 2010
    Miasto
    Katowice
    Wiek
    50
    Posty
    154

    Domyślnie

    @siudym:
    To przeliczanie widać wyraźnie prowadzi do problemów. Kąt widzenia obiektywu MF 180mm podpiętego do body 645 lub 6x6 będzie większy niż kąt widzenia tego samego obiektywu podpiętego do małego obrazka. Ale już porównując EF 180mm z MF180mm podpiętych do tego samego body, to różnice w kątach widzenia będą minimalne.

  6. #16
    Uzależniony Awatar mc_iek
    Dołączył
    Mar 2008
    Miasto
    Kępa Niemojewska
    Wiek
    60
    Posty
    790

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez siudym Zobacz posta
    Pytalem, bo nie wiem jak sie ma sredniak do FF wzgledem szkiel i zmiany kata widzenia.
    No dobrze. Mogłem to napisać inaczej, ale 180mm to 180mm i dla 5D, 180mm Sonar, czy inny wynalazek, da taki sam kąt widzenia, chociaż dla aparatu na szklane płyty 13x18 będzie to dość szeroki kąt. Obiektyw 50mm od PSixa pokryje obrazem cały kadr 6x6cm, za to EF 50 zrobiłby na takim formacie piękną winietę, bo jest przeznaczony do mniejszej klatki i to jest jedyna różnica między tymi obiektywami.
    Nałómta siem odmieniwać kącufkuf po polskiemu!

  7. #17
    Uzależniony
    Dołączył
    Mar 2007
    Miasto
    Otwock
    Wiek
    43
    Posty
    577

    Domyślnie

    Ja podpinałem 180/2,8 i 200/2,8 pod cropa i pod ff, efekt był niezły, szczególnie byłem zadowolony z sonara 200 na m42, ale doszedłem do wniosku, że 70-200/4 daje wcale nie gorszy obrazek, a jest o wiele lżejszy poręczniejszy i wygodniejszy i sprzedałem sonara. Teraz mam 200/2,8L i jestem jeszcze bardziej zadowolony. Mam to co potrzebuję. Generalnie wszystkie szkła manualne tele m42 i psix, które przetestowałem były świetne, ale każde miałem nie dłużej jak pół roku i dochodziłem do wniosku, że jednak canony są wygodniejsze.
    5d III; eos 5; EF15/2,8; 35L; 50/1,4; 85/1,8; 135L; 430ex; YN600ex; metz 58

  8. #18
    Pełne uzależnienie Awatar enter
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    wioskawawa
    Posty
    1 201

    Domyślnie

    aktulanie mam 5D mam Sonnara 180mm MC, Kaleinara 2,8/150mm, Wołnę 2,8/120mm MC
    jak ktoś coś potrzebuje to w wolnej chwili mogę jakiegoś amatorskiego zamówionego sampelka podrzucić, lub w jakiś weekend pod giełdą foto w wawce dać przestrzelić

    ze wszystkich jestem zadowolony jeśli chodzi o jakość optyczną

  9. #19

    Domyślnie Odp: Canon 5d + Sonnar od Pentacona Six

    Witajcie ...
    ... stał u nas w biurze Sonnar 180 2.8 od kilku lat, na pułce obok innych nieużywanych sprzetów. Przez ciekawość podpiąłem go trochę przypadkiem pod 5d mk 3 i zostałem tak lekko mówiąć zmiażdzony jakością obrazka z tego szkła! Kontrast, kolorki, ostrość - MEGA!




Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •