Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 55

Wątek: Aperture 3 - początek końca firmy Adobe!

  1. #1
    Uzależniony Awatar VanMurder
    Dołączył
    Jan 2007
    Wiek
    48
    Posty
    600

    Domyślnie Aperture 3 - początek końca firmy Adobe!

    Kilka godzin temu zainstalowałem Aperture3.0Trial.dmg,

    Nigdy nie byłem fanem Aperture program wydawał mi się bardzo nieprofesjonalny i po prostu drętwy... ale

    Zaledwie po 15 min pracy w A3 dostałem gęsiej skórki na karku, ramionach i w innych miejscach o których dżentelmenowi nie wypada wspominać, do tego wypieki na twarzy etc.

    Wszystko to, czego brakowało mi do sczęscia w LR2/3 jest w Aperture3!
    Lokalna korekta WB ( temp. barwy światła) i bardzo zaawansowane narzędzia do retuszu np. Healing Brush Tool rodem z CS4.

    Gdy zaczynałem zabawę z obróbką zdjęć, 100% fot lądowało w CS2 - kadrowanie, ostrzenie, praca na warstwach, maskach, korekta koloru, kontrastu na krzywych, burning, dogging oraz eksport do sieci, do tego setki godzin spędzonych nad książkami Scott'a Kelby,

    Po mniej więcej roku CS3 wprowadził Bridga'a do mojego workflow , jakieś 20% zdjęć byłem już wstanie poprawić na etapie RAW:
    Korekta WB, ekspozycji, "wyciąganie cieni" odzyskiwanie prawie przepalonych części zdjęć w"highlights", nie muszę się chyba rozwodzić się nad tym jak praca na czystym pliku 14/16bitowym RAW wpłynęła na szybkość procesu oraz jakość efektu końcowego obróbki mich zdjęć.
    Dodatkowo Bridge zdecydowanie wpłynął na ergonomie mojego workflow, dzięki swojej szybkości możliwości pracy na wielu plikach RAW naraz, łatwości zarządzania dużą ilością zdjęć oraz możliwości automatycznego tworzenia galerii internetowych.

    Wkrótce jednak Bridge został wyparty, przez może nieco wolniejszy ale zdecydowanie bardziej wypasiony Lightroom2.

    Szybko zakochałem się w "bruszach", lokalnej korekcie ekspozycji, kontrastu, nasycenia koloru, ostrości.
    Łatwość pracy, stabilność i poczucie bezpieczeństwa związane z możliwością archiwizacji bibliotek LR na dyskach zewnętrznych a nawet online stała sie kluczowym elementem w mojej codziennej pracy nad zdjęciami.
    Mimo bardzo intuicyjnego UI niektóre narzędzia np do retuszu pozostawiały jednak wiele do życzenia - beznadziejny Clone i Heal Tool, brak suwaka temp. barwy światła w plecie pędzli obróbki lokalnej.
    Jednakże po roku pracy w LR2 byłem w stanie obrobic do 90% zdjęć bez konieczności otwierania ich w PS ...

    Ostrzenie do druku, sieci, eksport zdjęć na potrzeby sieci, z uwzględnieniem profili ICC, tworzenie galerii internetowych we flash i html ... jednym słowem "raj" dla fotografa potrzebującego "maszyny" która umożliwi mu uporanie się z masą zdjęć w relatywnie krótkim czasie ...

    Na pewnym etapie stwierdziłem że otwieram zdjęcia w Photoshopie tylko gdy muszę wykonać precyzyjny retusz portretu lub zmienić lokalnie temp. barwy światła - robiłem to poprzez kilkukrotnie wywołanie RAW z rożnymi wartościami w stopniach Kelvina nałożenie ich na siebie w PS i maskowanie fragmentów zdjęcia na rożnych warstwach... jednym słowem koszmar.

    Szybko stwierdziłem że mógłbym obyć się bez CS'a całkowicie gdyby chłopaki z Adobe dodali w LR3 suwak WB w pędzlach oraz poprawili Heal i Clone. Niestety tak się nie stało !!!

    Perspektywy czasu wygląd na to że "brygada" Steve Jobs'a lepiej rozumie potrzeby fotografów niż "dzieciak"i z Adobe ...

    Aperture3 jest tani i ma wszystko co fotografowi do szczęścia do potrzebne mógłbym pisać jeszcze godzinami na temat udogodnień A3 takich jak Face Recognition czy obsługa 64bitowej architektury...

    Wiadomo że produkt nie jest jeszcze doskonały, najprawdopodobniej Apple wypuści jeszcze wiele update'ów optymalizujących.

    Jedno jest pewne A3 jest produktem przełomowym i na pewno podnosi poprzeczkę w dziedzinie obróbki cyfrowej zdjęć a na pewno jej ergonomii ...
    Istotne jest również to że Aperture 3 będzie dostępny na PC a zakup jednej licencji umożliwi prace na dwóch kopiach i na obu platformach.

    Pozdrawiam
    VAn.

    Ps. przepraszam za ewentualne błędy w poście, jest teraz u mnie 2:20 w nocy, ciśnienie tętnicze 160na100 po dwóch RedBullach i godzinach zabawy z Aperture 3

  2. #2
    Uzależniony Awatar sal
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Gdzieś w lesie
    Posty
    947

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez VanMurder Zobacz posta
    Zaledwie po 15 min pracy w A3 dostałem gęsiej skórki na karku, ramionach i w innych miejscach o których dżentelmenowi nie wypada wspominać, do tego wypieki na twarzy etc.
    Hmmm, opis w stylu Kena :-)
    A może to jakaś modelka której zdjęcia obrabiałeś, Cię tak rozgrzała? :-)
    Cytat Zamieszczone przez VanMurder Zobacz posta
    Perspektywy czasu wygląd na to że "brygada" Steve Jobs'a lepiej rozumie potrzeby fotografów niż "dzieciak"i z Adobe ...
    Dlaczego "dzieciaki"? Znasz ich?
    Cytat Zamieszczone przez VanMurder Zobacz posta
    Aperture3 jest tani i ma wszystko co fotografowi do szczęścia do potrzebne mógłbym pisać jeszcze godzinami na temat udogodnień A3 takich jak Face Recognition czy obsługa 64bitowej architektury...
    No to faktycznie przełom, LR2, jak i PS4 mają 64-bitowe wersje od dosyć dawna...
    Cytat Zamieszczone przez VanMurder Zobacz posta
    Istotne jest również to że Aperture 3 będzie dostępny na PC a zakup jednej licencji umożliwi prace na dwóch kopiach i na obu platformach.
    Aha, bo LR2 nie jest dostępny na Maca? :-)
    No i coś nie bardzo o tej Twojej pracy na obu platformach ("Apple-labeled").
    Subject to the terms of the End User Licensing Agreement, the primary user of the computer on which Photoshop Lightroom 2 (the "Software") is installed may install a second copy of the Software for his or her exclusive use on either a portable computer or a computer located at his or her home, provided that the Software on the portable or home computer is not used at the same time as the Software on the primary computer. You may be required to contact Adobe to make a second copy. Lightroom is sold as multiplatform software, which means it can be installed on either Mac OS X or Windows.
    vs
    This License allows you to install and use one copy of the Apple Software on one Apple-labeled desktop computer and one Apple-labeled laptop computer so long as both computers are owned and used by you.
    BTW: Znajomi Apple'owcy zeznali że dla nich Aperture 3 wnosi nowe rzeczy, ale w wielu dziedzinach jest ciągle za LR2 (ale oni nie dostali gęsiej skórki i podeszli do Aperture 3 na luzie, jak do każdego innego programu graficznego...)
    Ostatnio edytowane przez sal ; 12-02-2010 o 12:41
    Czasu nie mam, ale mam kompakt...


  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar pank
    Dołączył
    Mar 2008
    Miasto
    wawa
    Posty
    1 502

    Domyślnie

    Ciekawe rzeczy piszesz, trzeba będzie sprawdzić.
    Nazywam się Piotr Knap, to i informacja że moje nazwisko można wyguglać nie jest zdaje się sprzeczne z 8 punktem regulaminu forum więc nie rozumiem czemu zostało to usunięte. Albo inaczej, rozumiem, ale powód jest dość żenujący

  4. #4
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2008
    Miasto
    Dąbrowa Górnicza
    Wiek
    46
    Posty
    378

    Domyślnie

    Tia, na razie trzeba mieć jabłuszko, ja nie mam.
    EOSy, 17-40/4L, 24-70/2.8L, 50/1.8, 85/1.8, 100-300/4.5-5.6, Raynox 250, manfrotto, 420EX, 580EX I, II, elinchrom+ skyport.
    www.magaczewski.blogspot.com
    www.fotogaleria.magaczewski.pl

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar Krzychu
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Ambush Country
    Wiek
    48
    Posty
    3 611

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez magart Zobacz posta
    Tia, na razie trzeba mieć jabłuszko, ja nie mam.
    Właśnie - w requirementach tylko Maki a biorąc pod uwagę ich udział w rynku koniec Adobe jest raczej bardzo daleki... Poza tym Adobe to tylko PS (do którego Aperture ma się nijak) czy LR chciałem zauważyć...
    Pozdrowienia,
    KZ
    KZ Aviation Photography

  6. #6

    Domyślnie

    Zanim wyjdzie LR3 final zdaza nadrobic "straty" i dodadza brakujace opcje ;]

  7. #7
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krzychu Zobacz posta
    Właśnie - w requirementach tylko Maki a biorąc pod uwagę ich udział w rynku koniec Adobe jest raczej bardzo daleki... Poza tym Adobe to tylko PS (do którego Aperture ma się nijak) czy LR chciałem zauważyć...
    Ano.... zdecydowanie zbliża się koniec Adobe, biorąc pod uwagę popularność Maków :

    http://ranking.pl/pl/ranking/operating-systems.html

    Nie cierpię demagogii .

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar allxages
    Dołączył
    May 2006
    Posty
    2 549

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vitez Zobacz posta
    Ano.... zdecydowanie zbliża się koniec Adobe, biorąc pod uwagę popularność Maków :

    http://ranking.pl/pl/ranking/operating-systems.html

    Nie cierpię demagogii .
    Patrząc na popularność, to dlaczego Adobe nie wypuści produktów swoich pod Linuxa? Spotkał się ktoś z jakimś oficjalnym stanowiskiem firmy?

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar Krzychu
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Ambush Country
    Wiek
    48
    Posty
    3 611

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krzychu Zobacz posta
    Poza tym Adobe to tylko PS (do którego Aperture ma się nijak) czy LR chciałem zauważyć...
    Oczywiście chciałem napisać że to nie tylko PS czy LR.
    Pozdrowienia,
    KZ
    KZ Aviation Photography

  10. #10
    Uzależniony Awatar iREM
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Gdansk, Poland, Europe, Earth
    Wiek
    57
    Posty
    951

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pank Zobacz posta
    Ciekawe rzeczy piszesz, trzeba będzie sprawdzić.
    A dla mnie to kompletna porażka!!! Ściągnąłem triala, wpuściłem kilkaset rawów i zamuliłem C2D. A baza danych urosła do 6 giga!!!
    Wiem, że pewnie jest masa kruczków/ustawień, ale sorry, mimo że jestem fanem apple - w tej kwestii z Vitezem się wyjątkowo zgodzę ;-) a interfejs LR moim zdaniem bije na głowę Aperturę. Tak więc co kraj to obyczaj ;-)

    A co do tych dzieciaków z Adobe to bym tak nie ryzykował. Knolle są nieźle obyci w algorytmach fotografii cyfrowej. Jedynym minusem tej firmy jest monopolistyczne podobieństwo do Micro$yftu.
    Wszystko można zrobić lepiej.
    www.irem.pl | 500px | foty.irem.pl

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •