-
Wzornik WB w Kelvinach do 500d
Witam
Problem jest taki: mam 500d a w nim nie ma regulacji temperatury barwowej w Kelwinach. Niby można w takich warunkach zrobić zdjęcia w RAW i po problemie ale filmu już w RAW nie zapiszę.
Custom WB (z wzorca) też nie jest rozwiązaniem bo owszem WB będzie poprawny ale nie zawsze o ideał w odwzorowaniu kolorów chodzi (i czasami lekko ciepła/zimna barwa by się przydała).
Wymyśliłem sobie takie coś. Przygotuję sobie małe pliki, które będę mógł wykorzystać jako wzorzec do WB z określoną z góry odpowiednią temperaturą barwową. Zapisze na karcie i zablokuje przed usunięciem. W ten sposób (nieco ułomny ale zawsze) moge ustalać odpowiedni WB (wedłów mojego widzimisię).
Tylko teraz powstaje problem:
1. Czy da się takie pliki spreparować (i to jeszcze żeby odpowiadały odpowiednim temperaturom)
2. W czym to zrobić
3. Czy ma to w ogóle sens.
-
-
Pełne uzależnienie
Nie wiem czy dobrze mysle, ale mozesz sprobowac tak.
Tutaj jest wzornik
Barwa światła emitowanego przez ciało doskonale czarne. Skala nie uwzględnia jasności świecenia.
I teraz przemyslenia na temat, moze chore wizje, moze poprawne myslenie 
Jesli pobierzesz kolor z danego miejsca skali, wypelnisz nim np kartke a4 lub ekran monitora, zrobisz zdjecie - a pozniej ustawisz jako wzorzec, to uzyskasz taka temperature barwowa na zdjeciu.
Warunek: monitor - drukarka - papier - oswietlenie w ktorym wykonujesz zdjecie - idealnie skalibrowane.
Moze sie myle, moze nie. W tej kwestii nie mam zadnego doswiadczenia, ale sprobowac chyba warto :-P
-
Ale po co tyle kombinowania. Przygotowywanie jpg-a, drukowanie go, fotografowanie.
Mam plik w formie elektronicznej, drukuję go na papierze tylko po to żeby z powrotem zmienić go w formę elektroniczną przez sfotografowanie. (bąd odwzorowania koloru drukarki i aparatu). Może da się przygotować jpg-i z wypełnieniem pobranym ze skali i te pliki bezpośrednio umieścić na karcie. Tylko czy aparat je zobaczy?
-
Pełne uzależnienie
-
Zasłużeni
Rzecz jest z dość zawiłych względów nie do zrealizowania w tak prymitywny sposób, co zresztą tak czy owak jest bez znaczenia, bo skala w Kelvinach stanowi baaaardzo przybliżoną i niedokładną informację o barwie światła i do praktycznego ustawienia punktu bieli nadaje się średnio. Wystarczy spróbować sobie poustawiać w ACR punkt bieli RAW posługując się wyłącznie suwakiem Kelvinów, pozostawiając suwak tinty zawsze w pozycji "0", by przekonać się o skali problemu.
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum