Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 51

Wątek: Lightroom czy Photoshop?

  1. #1
    Początki nałogu Awatar preinwher
    Dołączył
    Aug 2008
    Miasto
    Zakopane
    Posty
    458

    Domyślnie Photoshop vs. Lightroom - dla fotografa

    Jeżeli było to sorki. Google wyszukały, ale nic w ojczystym języku :-D
    Chodzi mi o porównanie tych programów tylko pod kątem fotografii.
    Co polecacie? Dlaczego? użytkowania (interfejs), szybkość działania i tym podobne. Bardzo proszę o opinie i porady co kupić by nie żałować :-D
    Photoshopa znam, natomiast o Lightroomie wiem bardzo mało.
    Zapraszam do dyskusji szanownych użytkowników ww. programów.
    Canon eos 5d - ef 17-40 mm f/4L - ef 85 mm f/1.8 - ef 70-200 mm f/2.8 L IS - 430 EX
    http://www.waldemarlach.iportfolio.pl/

    Przeszukaj forum http://maciejko.net/cbsearch/

  2. #2
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 945

    Domyślnie

    ale tu nie ma zadnej dyskusji. Szop to kombajn dla , do ktorego tylko doklejono modul wywolywarki RAW. i jako taki jest tylko i jedynie aplikacja do wywolywania pojedynczych zdjec z calym multum zbednych ficzerow (no, moze poza szopiarzami, ktorzy nie trawia zdjec bez doglebnego zaglaskania i przeefektowania)

    Lightroom to kombajn od A do Z zaprojektowany dla . dziedziczacy niewiele glupawych pomyslow z grafiki komputerowej, za to przemyslany pod katem fotografa i jego pracy z zdjec. katalogowania, wywolywania, zarzadzania, grupowania, tagowania, prezentacji, eksportu, ...

    krotko mowiac: jesli w gre wchodzi wiecej niz 1000 zdjec to LR jest jedynym sensownym wyjsciem. bo ma praktycznie wszystko co potrzeba i tylko to co potrzeba.
    www albo tez flickr

  3. #3
    Uzależniony Awatar xsardas
    Dołączył
    Dec 2008
    Miasto
    Wrocław / Szczecin / Świnoujście
    Wiek
    39
    Posty
    731

    Domyślnie

    To są programy komplementarne. Zaczynasz w LR eksportujesz do PS'a tam obrabiasz i spowrotem do LR. Ale wiadomo PS nie jest tani :/ więc na początek można spokojnie jechać na samym LR.

  4. #4
    Bywalec
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Suwałki
    Posty
    144

    Domyślnie

    A mi osobiście logika LR bardzo nie pasuje, nie wiem czemu, miałem kilka podejść i za każdym razem porażka...

  5. #5
    Zasłużeni Awatar czornyj
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    48
    Posty
    2 626

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    ale tu nie ma zadnej dyskusji. Szop to dla , do ktorego tylko doklejono modul wywolywarki RAW. i jako taki jest tylko i jedynie aplikacja do wywolywania pojedynczych zdjec z calym multum zbednych ficzerow (no, moze poza szopiarzami, ktorzy nie trawia zdjec bez doglebnego zaglaskania i przeefektowania)

    Lightroom to kombajn od A do Z zaprojektowany dla . dziedziczacy niewiele glupawych pomyslow z komputerowej, za to przemyslany pod katem i jego pracy z zdjec. katalogowania, wywolywania, zarzadzania, grupowania, tagowania, prezentacji, eksportu, ...

    krotko mowiac: jesli w gre wchodzi wiecej niz 1000 zdjec to LR jest jedynym sensownym wyjsciem. bo ma praktycznie wszystko co potrzeba i tylko to co potrzeba.
    Photoshop z ACR-em i Bridgem do hurtowej obróbki zdjęć nadaje się równie dobrze, co LR, do tego ma kilka użytecznych funkcji.
    Choć o LR też słowa złego nie powiem.

  6. #6
    Grzeczny i układny podpis Awatar Merde
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    44
    Posty
    7 756

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez czornyj Zobacz posta
    Choć o LR też słowa złego nie powiem.
    Ja powiem - w porównaniu do ACR w Photoshopie to jest krowa straszna. Odświeżanie po tych samych operacjach trwa czasem 2-3 razy dłużej...
    I don't pretend to understand Brannigan's Law. I merely enforce it

  7. #7
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 945

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez czornyj Zobacz posta
    Photoshop z ACR-em i Bridgem do hurtowej obróbki zdjęć nadaje się równie dobrze, co LR
    to albo sie Bridge zmienil, albo mamy inny workflow. osobiscie bardzo duzo korzystam z wlasnych presetow - mam 6 kategorii korekt (lensow/, profili barw, /magnety, kontrastu/jasnosci, s-krzywej i odszumiania), dlatego praktycznie cale wywolywanie robie przez klikanie. jesli dobrze pamietam Bridge tego nie ma, a to multum czasu.

    druga rzecz ktora ma LR a ktorej w Bridge'u nie ma - plamkowanie i kopiowanie ustawien plamkowania. temat do niedawna dla mnie malo istotny ale od zanabycia fufrejma, niestety, [vitez-] jest z tym [vitez-filtr].

    inna kwestia, ze nie pamietam, zeby w Bridge byly widoki porownawcze (survey, compare). a w LR to mi, bylo nie bylo, sporo ulatwia.

    potrafie sobie wyobrazic prace w Bridge'u przy mieleniu sesji robionych w kontrolowanych warunkach, gdzie seria zdjec moze byc zrobiona jednakowymi lub chociaz bardzo zblizonymi konwersji. u mnie to wyglada raczej tak, ze rzadko kiedy wiecej niz 3 zdjecia pod rzad obejda sie z podobna konwersja (bo po prostu sa znaczaco odmienne). i to wolanie odbywa sie na piechote, po sztuce. w tych warunkach brak presetow to niestety koszmar.
    nie zeby z presetami bylo wyjatkowo szybko, bo urobek z wakacji z Italli (1200 sztuk) bede kilkanascie godzin robil... sumarycznie pewnie niewiele krocej niz robilem same zdjecia


    Cytat Zamieszczone przez Merde Zobacz posta
    Ja powiem - w do ACR w Photoshopie to jest krowa straszna. Odświeżanie po tych samych operacjach trwa czasem 2-3 razy dłużej...
    a jakie masz ustawienia wielkosci i buforowania wgladowek?
    Ostatnio edytowane przez akustyk ; 14-07-2009 o 14:00
    www albo tez flickr

  8. #8
    Zasłużeni Awatar czornyj
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    48
    Posty
    2 626

    Domyślnie

    Po pierwsze - można otworzyć te 1200 zdjęć w ACR i używać presetów, plamkowań i innych cudowań.

    Po drugie - w Brydżu można zapodawać presety ACR na wybrane zdjęcia

    Po trzecie - będąc w można jednym kliknięciem w ułamek sekundy otworzyć zdjęcie w ACR.

    Wielkiej różnicy w wydajności obiegu pracy z hurtową ilością materiału ni ma (od lat regularnie robię sesje po kilkaset pack-shotów, więc mówię to ze sporą znajomością praktyczną tematu)

  9. #9
    Bywalec Awatar sowask8
    Dołączył
    Dec 2006
    Miasto
    Bydgoszcz
    Wiek
    38
    Posty
    166

    Domyślnie

    Lightrom jest dobrym startem szybko zgrasz zdjecia, otworzysz RAW gdzie w PS trzeba dograc wtyczke (tak jest w cs2), LR jest intuicyjny w ps jednak musisz poznac narzedzia co do czego sluży. Korzystam z obu z zależności od potrzeb dla zdjecia.
    Canon pełna klatka i do przodu

    http://www.soowsen.blogspot.com

  10. #10
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 945

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez czornyj Zobacz posta
    Po pierwsze - można otworzyć te 1200 zdjęć w ACR i używać presetów, plamkowań i innych cudowań.

    Po drugie - w Brydżu można zapodawać presety ACR na wybrane zdjęcia

    Po trzecie - będąc w można jednym kliknięciem w ułamek sekundy otworzyć zdjęcie w ACR.

    Wielkiej różnicy w wydajności obiegu pracy z hurtową ilością materiału ni ma (od lat regularnie robię sesje po kilkaset pack-shotów, więc mówię to ze sporą znajomością praktyczną tematu)
    OK, tego nie wiedzialem, bo nigdy przed LR nie uzywalem. z tej perspektywy, to majac juz zakupiona szopke mozna faktycznie sie nie wykosztowywac na LR.
    www albo tez flickr

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •