Strona 1 z 22 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 213

Wątek: Oslony przeciwsloneczne

  1. #1
    Bywalec
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    35
    Posty
    136

    Domyślnie Oslony przeciwsloneczne

    Czy jest sens kupowac oslone przeciwsloneczne do kita za 100 zl i kolejna do 50/1.8 za kolejne 100 zl? Moglibyscie mi wytlumaczyc dlaczego sa one takie drogie i czy tak duzo kosztuja, bo az tak sa potrzebne?

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar Pszczola
    Dołączył
    Feb 2004
    Miasto
    Bydgoszcz
    Wiek
    53
    Posty
    1 760

    Domyślnie

    Moim zdaniem jest sens o ile czesto uzywasz tych obiektywow.
    EOS 300v + BP, EOS 350d, EFs 18-55 3.5-5.6 II, EF 28-90 4-5.6 II, EF 75-300 4-5.6 III, EF 50mm 1.8 II, EF 85mm 1.8, Auto Revuenon 135 2.8, Pentacon 200 4, 430EX + rożny osprzęt; FED 5B; LOMO LK-A; Lubitel 166B; Minolta AF Big-Finder; Umax AstraCam 1000

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar gietrzy
    Dołączył
    Feb 2004
    Posty
    5 727

    Domyślnie

    Pszczola ma rację. Osobiście nie mogę się już doczekać osłony do kita. Dlaczego osłony? Bo jak Ci słońce wejdzie w kadr to masz dupe bladą a nie kontrast, masz flary, jednym słowem po kolorze. Dodatkowo (dla mnie b. ważne) osłona chroni przed ciekawskimi wszystkiego modelami (dziećmi ;-) )
    Oprócz wspomnianego kita do każdego obiektywu mam osłony (dają w komplecie, w woreczku ;-) )
    Co może tu na forum ciekawe nie używam filtrów UV!
    the silence is deafening

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar Pszczola
    Dołączył
    Feb 2004
    Miasto
    Bydgoszcz
    Wiek
    53
    Posty
    1 760

    Domyślnie

    Prawie zawsze uzywam oslon i prawie zawsze filtrow uv. Prawie.
    EOS 300v + BP, EOS 350d, EFs 18-55 3.5-5.6 II, EF 28-90 4-5.6 II, EF 75-300 4-5.6 III, EF 50mm 1.8 II, EF 85mm 1.8, Auto Revuenon 135 2.8, Pentacon 200 4, 430EX + rożny osprzęt; FED 5B; LOMO LK-A; Lubitel 166B; Minolta AF Big-Finder; Umax AstraCam 1000

  5. #5
    Bywalec Awatar Maciej
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Babimost
    Wiek
    55
    Posty
    161

    Domyślnie

    Ja też uważam, że osłony są niezbędne ale uważam także że 100 zł za kawałek plastiku to istne zdzierstwo !!!
    Czy można gdzieś znaleźć zamiennik??
    Kiedyś jak miałem analoga to do obiektywów używałem gumowych osłon. Można je wkręcić do obiektywu i jest git - mają dwie zalety: kosztują grosze i można je zwinąć na obiektywie dzięki czemu nie zabierają miejsca w torbie.
    Są one jednak trochę ciężkie (w porównaniu z plastikowymi) - wtedy miałem solidne szkła manualne i to nie przeszkadzało ale czy sprawdzi się na np. na 18-55 EF S który jest raczej delikatny. Czy taka ciężka osłona nie wpłynie negatywnie na zużycie silniczka w obiektywie??

    Pozdrawiam
    Maciej

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    54
    Posty
    2 320

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Elandril
    Czy jest sens kupowac oslone przeciwsloneczne do kita za 100 zl i kolejna do 50/1.8 za kolejne 100 zl? Moglibyscie mi wytlumaczyc dlaczego sa one takie drogie i czy tak duzo kosztuja, bo az tak sa potrzebne?
    Są po ok. 25 zł gumowe osłony mocowane na gwint filtru. Czyli z filtru ew. nie skorzystasz - i dobrze moim skromnym zdaniem, bo to najczęściej nic nie daje.
    Jeżeli chcesz mieć jedno i drugie to bulisz, bo filtr korzysta z gwintu a osłona z mocowania na obiektywie. A takie osłony są po ok. 100 zł.

  7. #7
    Uzależniony Awatar Silent Planet
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Poznań / tu nie ma plenerów CB
    Posty
    832

    Domyślnie

    Osłony do kitów można o kant **** potłuc.
    Dlaczego?
    Kit ma dość zróżnicowaną skalę ogniskowych - od szerokiego kąta do krótkiego tele ( mniej więcej, nie wnikając w nazewnictwo ).
    I o ile jeśli osłona coś zdziała przy szerokim kącie, to przy dłuższych ogniskowych równie dobrze mogłoby jej tam nie być. Dłuższe ogniskowe wymagają dłuższych tubusów. Nie wiem dlaczego tak jest, ale jest :wink:

    Przykład z analogowych kitów - domyślna osłona to była porażka.
    Kupiłem szerokokątną dedykowaną do 28mm - taki detal, że była tylko ok. 3x większa...

    A największy ubaw wzbudzają we mnie osłony do kitowych szkieł do dynaksów - ostatnio szybko spojrzałem na taki obiektyw z założoną odwrotnie osłoną i myślę - ale dziwny pierścień ostrości
    Po chwili zajarzyłem, że to przecież lens-hood... paranoja.

    Ale wracając do tematu - osłona do kita to profanacja. Ale kup, bo przy szerokim zlikwiduje trochę flar. Ale obiektyw i tak Ci je złapie. Brak IF uniemożliwia założenie dobrze obliczonej osłony.

    A co do 50/1.8... looknij na allegro, tam gość ma tulipanki za ok. 50 pln, wkręcają się w gwint. To szkło ostrzy przednią soczewką, ale jej nie obraca. Z autopsji wiem, że działają trochę lepiej niż ten tubusik od canona, a połowę tańsze.
    Poza tym 50/1.8 ma i tak dość schowaną przednią soczewkę, więc budowa szkła sama w sobie zapewnia osłonę przed bocznymi światłami.
    A pod słońce to i tak nic Ci nie pomoże.
    EOS is SILENCE
    "Enjoy the silence."
    ---
    Wróciłem...!
    analog & digital / black & white / calm & easy...

  8. #8
    Coś już napisał
    Dołączył
    Aug 2005
    Miasto
    Piekary Śląskie
    Wiek
    43
    Posty
    59

    Domyślnie

    Ja zalozylem do kita wlasnie taka gumowa skladana - jest ciezsza nic plasticzek ale kit daje rade.
    Są po ok. 25 zł gumowe osłony mocowane na gwint filtru. Czyli z filtru ew. nie skorzystasz
    Czemu mialbym nie skorzystac z filtru? Oslona tez ma gwint od srodka w ktory mozna cos wkrecic - przynajmniej ta ktora posiadam.
    Zreszta oslonke mozna wkrecic w gwint filtra.

  9. #9
    Bywalec
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    35
    Posty
    136

    Domyślnie

    Dzieki za odpowiedzi. Ale dlaczego uwazacie ze przy oslonie nie uzywac filtra? Filtr troche pogarsza jakosc, ale szklo obiektywu sie nie rysuje, itp., a oslona przed tym przeciez nie chroni.

  10. #10
    Uzależniony Awatar Silent Planet
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Poznań / tu nie ma plenerów CB
    Posty
    832

    Domyślnie

    Rysuje się chyba tylko od nadmiernego czyszczenia...

    Moim zdaniem używanie filtrów uv kiepskiej jakości jest pomysłem nie na miejscu... a dobry mało kto założy, bo mało kogo stać.
    Dwa - zdejmij ten filtr po roku i zobacz, czy faktycznie jest taki poorany.
    Trzy - na filtr i tak zazwyczaj nakładacie dekielki, prawda?
    Cztery - po narząd męski rozdrodczy używać filtra do odfiltrowywania promieni, na które i tak matryca jest ślepa?

    No same zalety, panie...

    Osłona nie chroni?
    No może ten kawałek gumy z hamy nie...
    Ale jak masz metalową czy ostatecznie plastikową ( nie mówię o tym plastikowym paseczku do kita, raczej o czymś trochę większym ) to możesz tym jak trzeba i w ścianę przyuderzyć. Swoje zrobi. Już o te szkła się tak nie bój.
    Na prawdę trzeba ostro walnąć, żeby soczewkę zbić.
    EOS is SILENCE
    "Enjoy the silence."
    ---
    Wróciłem...!
    analog & digital / black & white / calm & easy...

Strona 1 z 22 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •