Strona 12 z 22 PierwszyPierwszy ... 21011121314 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 111 do 120 z 213

Wątek: Oslony przeciwsloneczne

  1. #111
    Bywalec
    Dołączył
    Oct 2008
    Miasto
    Białystok
    Posty
    145

    Domyślnie

    mam canona 450d plus obiektyw kit 18-55 IS. Tak sie zastanawiam na oslona /tulipanem ale znalazlem tylko taka oslonke :
    http://allegro.pl/item446126078_oslo...400d_450d.html

    czy ta oslona zdaje swoje zadanie , czy nie ma oslon w stylu tulipana ?

  2. #112
    Pełne uzależnienie Awatar axk
    Dołączył
    Apr 2008
    Miasto
    SK
    Posty
    2 027

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Portal Zobacz posta
    Tak sie zastanawiam na oslona /tulipanem (...) czy nie ma oslon w stylu tulipana ?
    Do obiektywów które podczas ustawiania ostrości zmieniają położenie przedniej soczewki (m. in. EF-S 18-55 f/3.5-5.6 IS) NIE STOSUJE SIĘ osłon typu tulipanowego. Dedykowana osłona przeznaczona dla obiektywu EF-S 18-55 f/3.5-5.6 IS to EW-60C.
    Ostatnio edytowane przez axk ; 08-10-2008 o 21:16
    EOS + Speedlite

  3. #113
    Bywalec
    Dołączył
    Oct 2008
    Miasto
    Białystok
    Posty
    145

    Domyślnie

    o dzieki za uswiadomienie
    A ta oslona typu tulejka sprawdza sie ? i czy ja montuje sie wlasnie na tej wysuwajacej sie soczewce ?
    oraz dlaczego nie stosuje sie tulipanow ?

  4. #114
    Pełne uzależnienie Awatar axk
    Dołączył
    Apr 2008
    Miasto
    SK
    Posty
    2 027

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Portal Zobacz posta
    ... czy ja montuje sie wlasnie na tej wysuwajacej sie soczewce ?
    Tak. Tak jak pisałem powyżej dla tego typu obiektywu najlepiej sprawdzi się osłona typu EW-60C.

    Cytat Zamieszczone przez Portal Zobacz posta
    ... dlaczego nie stosuje sie tulipanow ?
    Osłona typu tulipanowego z racji swojego kształtu wymaga konkretnego pozycjonowania względem osi obiektywu (odpowiednie znaczniki na osłonie oraz obiektywie) i właśnie dlatego stosowana jest tylko i wyłącznie w obiektywach z wewnętrznym "zoomowaniem". Jeżeli osłona zamocowana była by niewłaściwie względem osi obiektywu to w pewnych położeniach nie przesłaniała by odpowiednich "fragmentów" pola widzenia co skutkowało by zmniejszeniem efektywności jej pracy.
    Ostatnio edytowane przez axk ; 09-10-2008 o 20:00
    EOS + Speedlite

  5. #115
    Bywalec Awatar jar14
    Dołączył
    Dec 2007
    Miasto
    Domanowice-Wrocław
    Posty
    104

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Portal Zobacz posta
    o dzieki za uswiadomienie
    A ta oslona typu tulejka sprawdza sie ? i czy ja montuje sie wlasnie na tej wysuwajacej sie soczewce ?
    oraz dlaczego nie stosuje sie tulipanow ?
    oczywiście że się sprawdza po to ona jest a tulipana się nie stosuje gdyż ponieważ podczas ustawiania ostrości przednia część obiektywu obraca się. Do tego typu obiektywów jest stworzona osłona typu doniczka o kolega mnie ubiegł się nie rozpisuje

  6. #116
    Bywalec
    Dołączył
    Oct 2008
    Miasto
    Białystok
    Posty
    145

    Domyślnie

    dzieki za informacje , duzo sie dowiedzialem

  7. #117

    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Kielce
    Posty
    13

    Domyślnie

    Mam prośbę do posiadaczy osłonek o wrzucenie zdjęć z kita z osłonką i bez.
    Myślę, że przydały by się dwa rodzaje zdjęć - standardowe prawie pod światło i ze światłem bocznym. Oczywiście do tego trzeba dołożyć zdjęcia z obydwu skrajnych ogniskowych.

    Dzięki temu każdy przekona się na ile powyższa dyskusja jest rzeczowa i w ogóle ma sens. A kilka zdjęć na forum fotograficznym będzie w bardzo dobrym tonie.
    PowerShot A610 >> EOS 40D, EF-S 18-55 IS >> od zawsze pasja

  8. #118
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Śląsk
    Wiek
    42
    Posty
    2 348

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Superbeer Zobacz posta
    Dzięki temu każdy przekona się na ile powyższa dyskusja jest rzeczowa i w ogóle ma sens.

    oslonka do kit'a to smiech na sali.. w tym przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzi sie reka , najlepiej uzbrojona w czapke ;-)

    lepiej wytłumi refleksy i kontrast bedzie wiekszy niz z tym plastikowym wypierdkiem za 100 zl

    co do innych szkieł to nie wyobrazam sobie by nie uzywac oslon.. a co do testow - zrob je sam ;-) .. sposob z reka jest naprawde najlepszy do 18-55 :-)

  9. #119
    Uzależniony Awatar FlatEric
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    567

    Domyślnie

    Ja tam używałem onegdaj do kita 28-80 mm z analogiem zamiast EW-60C zwykłej peerelowskiej nakładanej osłony PZO o średnicy 58 mm - co prawda poniżej jakichś 35 mm (czyli 22 mm z cropem) nie można jej było stosować z powodu winietowania, ale przy dłuższych ogniskowych wysłonięcie obiektywu było w porównaniu z symbolicznym plasterkiem osłony dedykowanej wręcz imponujące.

    Pzdr

    Grzesiu
    SX160 IS, a przedtem wadliwy A530 wymieniony w ramach gwarancji na wadliwy A550.
    Analogowy DeviantArt
    Wypociny formalne
    Wypociny techniczne

  10. #120

    Domyślnie

    Po zapoznaniu sie z tematem postanowiłem dać odpocząc lewej ręce (od osłaniania soczewki przed promieniami słońca) i udałem się do najblizszego sklepu allegro i za cenę 40 zł (wliczając koszty przesyłki) kupiłem podrabiana, dedykowana osłonke do swego "dekielka na dziurę w body"

    po zainstalowaniu jej na właściwym miejscu, patrząc na jej rozmiary zapewne znów będę zmuszony uruchomić lewicę, bo nie wydaje mi się aby 16 mm mogło skutecznie ochronić soczewkę przed słońcem ale co tam, jak się szlachta bawi, na koszta nie patrzy...

    a i żeby nie robić tu OT, to wspomnę, że bardzo mnie i dyskusję ubarwiły wycieczki o stringach w krowie desenie...

Strona 12 z 22 PierwszyPierwszy ... 21011121314 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •