Strona 2 z 11 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 109

Wątek: #70 Photoshop Tips and Tricks

  1. #11
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    nowy T&T - link w pierwszym poście.

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  2. #12
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    WROCLOVE
    Wiek
    44
    Posty
    257

    Domyślnie

    I to się nazywa rozciąganie histogramu, oczywiście nikomu nie ujmując)) Janusz, co to za opcja z tym balansem bieli average, następny patent?

  3. #13
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Paul80 Zobacz posta
    ..... Janusz, co to za opcja z tym balansem bieli average, następny patent?
    Balans bieli w zasadzie dotyczy tylko RAWa na poziomie jego obróbki. W JPEGu, po konwersji do PSa mamy już tylko zafarb, dominante czyli jakiś 'color cast' nazywając rzecz po angliczańsku. Sposobów usuwania tego jest co najmniej kilka. Ten z 'avarage blur' to jeden z wielu działający na zasadzie dodawania "koloru przeciwnego" z koła barw. Czy zawsze skuteczny? Na pewno nie. Żaden ze sposobów usuwania "color cast" z jpega nie jest w pełni uniwersalny. Pokazałem to jako alternatywę, którą sam często stosuję zwłaszcza jak mi się nie chce grzebać w krzywych.

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  4. #14
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Kolejne filmiki - link w pierwszym poscie.

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  5. #15
    Dopiero zaczyna Awatar janekmatrix
    Dołączył
    Apr 2009
    Miasto
    Londyn
    Wiek
    46
    Posty
    40

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Kolejne filmiki - link w pierwszym poscie.
    Dzięki.Zapowiada się świetna seria ,prosimy o więcej!Pozdrawiam
    ______________________________________________

    |C50D+BG-E2N||C50 f/1.4||S17-70f/2.8-4||T70-300||430EXII||Manfrotto190CXPRO3+496RC2||Nova180AW |
    ______________________________________________
    fotogalerie

  6. #16
    Pełne uzależnienie Awatar _igi
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    2 035

    Domyślnie

    przydatne są skróty klawiszowe. Nie znałem tego z shift + [ i ], oraz alt i zaznaczanie background.

    Wygodne jest też wpisywanie krycia pędzla, odpowiednio:
    klawisz "0" ustawia krycie na 100%,
    klawisze "1","2","3" etc ustawiają krycie na 10, 20, 30, etc %,
    wklepanie np. "34" ustawi nam krycie 34%,
    natomiast małe wartości, takie jak 5%, ustawia się klikając "005".

    Do mask, szalenie wygodny jest jeszcze skrót Q, wtedy możemy malować sobie zaznaczenie bezpośrednio na zdjęciu. Malując czarnym pędzlem usuwamy zaznaczenie z niechcianego obszaru (lub analogicznie, odwracamy maskę klawiszami ctrl+i, i smarujemy białym pędzlem). Po skończonym mazaniu, naciskamy klawisz Q (zrobi się nam z tego zwykłe zaznaczenie) i klikamy w ikonkę tworzenia maski kryjącej (tam na dole palety z warstwami), lub wybieramy nowe polecenie, które domyślnie tworzy sobie maskę (np. curves).

    Przepraszam, że się tak wcinam, ale jestem za leszcz, żeby swój osobny temat otwierać, a komuś się przydać może to.

    A i jeszcze odnośnie metody Orwiga, fajna, bo szalenie prosta i dająca niezłe efekty

    Ps. Tak jeszcze na marginesie, czy klepnięcie automatycznego shift+ctrl+U, czyli zdjęcia saturacji z warstwy, da takie same efekty jak tworzenie dwóch warstw, jednej z normalnym zdjęciem, drugiej z filtrem BW?
    5D4, 1D4, 1Ds3 + TS-E 17L, TS-E 24mk2L, 24L, 35L, 50L, 135L, 24-105L, 100-400L, + 6x manfrotto

  7. #17
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez _igi Zobacz posta
    .... Tak jeszcze na marginesie, czy klepnięcie automatycznego shift+ctrl+U, czyli zdjęcia saturacji z warstwy, da takie same efekty jak tworzenie dwóch warstw, jednej z normalnym zdjęciem, drugiej z filtrem BW?
    Nie, to nie jest to samo. Shift+Ctrl+U działa na samej warstwie i po zastosowaniu jest "amen" ani tego zmienić ani odwrócić. ZASADA PODSTAWOWA - korekcje robić na warstwach korekcyjnych gdzie tylko się da (jak sama nazwa wskazuje) bo zawsze można wrócić i coś zmienić, poprawić, łatwiej coś podmalować na masce itp, itd. Po to są warstwy korekcyjne, żeby ich używać. :-)




    Tip #4 dodany.
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 20-12-2009 o 12:39 Powód: Automerged Doublepost

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  8. #18
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    WROCLOVE
    Wiek
    44
    Posty
    257

    Domyślnie

    Super lekcja z selekcją ostrzenia i odszumiania , właśnie zastanawiałem się na jakiej zasadzie działają programy typu Noiseware

  9. #19
    Pełne uzależnienie Awatar _igi
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    2 035

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Nie, to nie jest to samo. Shift+Ctrl+U działa na samej warstwie i po zastosowaniu jest "amen" ani tego zmienić ani odwrócić. ZASADA PODSTAWOWA - korekcje robić na warstwach korekcyjnych gdzie tylko się da (jak sama nazwa wskazuje) bo zawsze można wrócić i coś zmienić, poprawić, łatwiej coś podmalować na masce itp, itd. Po to są warstwy korekcyjne, żeby ich używać. :-)




    Tip #4 dodany.
    Wiem, wiem. Staram się do czegoś takiego dążyć, ale generalnie, jeśli mam zrobić na szybko coś, walnięcie parę razy w klawiaturę jest wygodne. Tak pomyślałem sobie że faktycznie, shift+ctrl+u to desaturacja, z każdego kanału po trochu (nie wnikałem dokładnie), polecenie BW jest bardziej kreatywne.

    Bo nie zawsze trzeba robić dwustumegowe pliki tiff z parudziesięcioma warstwami - a takie też mam. Tylko właśnie zawsze na ostrzeniu się wykładałem. Wczoraj się pobawiłem jedną fotą i powiem jedno - przećwiczę to jeszcze solidnie
    5D4, 1D4, 1Ds3 + TS-E 17L, TS-E 24mk2L, 24L, 35L, 50L, 135L, 24-105L, 100-400L, + 6x manfrotto

  10. #20
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2009
    Miasto
    malbork
    Wiek
    52
    Posty
    46

    Domyślnie

    dzięki za kolejne lekcje
    kłaniam się nikso
    C50d +Canon EF 17-40mm f/4 L USM+ Canon 50 mm f/1.4 EF USM
    + Canon 70-200 mm f/4.0L EF USM+Speedlite 430EX II

Strona 2 z 11 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •