Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 33

Wątek: Kadrowanie w PS, a rozdzielczość

  1. #1
    Coś już napisał Awatar anhelli
    Dołączył
    Jul 2005
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    46
    Posty
    51

    Domyślnie Kadrowanie w PS, a rozdzielczość

    Problem stary jak grzech, ale zauważyłem, że wielu ma z tym problemy... Okazało się, że i ja do nich należę. Otóż, zaniosłem ostatnio swoje fotki do osiedlowego LABu i dowiedziałem się, że przyjmują tam zdjęcia tylko w rozdzielczości 300 dpi. Zastanowiło mnie, gdyż jakie to moze mieć znaczenie.. Canon 300d robi zdjecia w rozdzielczości 180 dpi, a im to nie pasuje

    Przeczytałem trochę postów na różnych forach i rzeczywiście ludzie mają z rozdzielczością duże problemy. Chciałbym wiedzieć, jakie ustawiacie dpi przy kadrowaniu np. 10 x 15 cm (albo w większym formacie) ze zdjęcia 3072 x 2048, celem nie tylko przeglądania fotek na komp. Ktoś podał, że najlepszym rozwiązaniem w PS przy uzyciu funkcji crop jest pozostawienie pola rozdzielczość pustego i sprawdzenie wynikowej rozdzielczości. Czy to jest najlepsze rozwiązanie, czy też należy niekiedy dointerpolować d0 300 dpi.
    Czy wy też tak ustawiacie?

    Jak to z ta rozdzielczością jest? Jaką ustawiać rozdzielczość, aby była jak najlepsza przy wydrukach w LABie.
    A z usług tego mojego LAB to juz zrezygnowałem....

    Dzięki i pozdrawiam :wink:
    Canon 60d + 17-40L + 35 f/2.0

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar Tytus
    Dołączył
    May 2004
    Wiek
    51
    Posty
    1 358

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez anhelli
    Problem stary jak grzech, ale zauważyłem, że wielu ma z tym problemy... Okazało się, że i ja do nich należę. Otóż, zaniosłem ostatnio swoje fotki do osiedlowego LABu i dowiedziałem się, że przyjmują tam zdjęcia tylko w rozdzielczości 300 dpi. Zastanowiło mnie, gdyż jakie to moze mieć znaczenie.. Canon 300d robi zdjecia w rozdzielczości 180 dpi, a im to nie pasuje

    Przeczytałem trochę postów na różnych forach i rzeczywiście ludzie mają z rozdzielczością duże problemy. Chciałbym wiedzieć, jakie ustawiacie dpi przy kadrowaniu np. 10 x 15 cm (albo w większym formacie) ze zdjęcia 3072 x 2048, celem nie tylko przeglądania fotek na komp. Ktoś podał, że najlepszym rozwiązaniem w PS przy uzyciu funkcji crop jest pozostawienie pola rozdzielczość pustego i sprawdzenie wynikowej rozdzielczości. Czy to jest najlepsze rozwiązanie, czy też należy niekiedy dointerpolować d0 300 dpi.
    Czy wy też tak ustawiacie?

    Jak to z ta rozdzielczością jest? Jaką ustawiać rozdzielczość, aby była jak najlepsza przy wydrukach w LABie.
    A z usług tego mojego LAB to juz zrezygnowałem....

    Dzięki i pozdrawiam :wink:
    ciekaw jestem odpowiedzi, nigdy sam nie zmieniałem rozdzielczości, zawsze zostawała jak w oryginale, swoją drogą rozdzielczość zależy chyba od parametrów, bo czasami mam 300 a czasami 180 dpi

  3. #3

    Domyślnie

    Każdy lab ma swoje preferowane ustawienia pikseli - dpi, dlatego najlepiej udać się do labu, w którym wywołujemy i dowiedzieć się jak należy przygotować fotkę do odpowiedniego formatu, tak aby lab je nie modyfikował.
    Przykładowo dla labu w którym wywołuje (fuji froniter) rozmiar odbitki 10x15
    to dokładnie 10,2cm x 15,2 cm, przy 300dpi co daje 1205 x1795 pikseli

    Jeśli znasz wymiary( piksele, centymetry) i dpi to
    w parametrach funkcji Crop możesz wpisać wymiary i rozdzielczość, po przycięciu zdjęcia dostaniesz dokładnie rozmiar jaki potrzebuje lab

    więcej informacji na stronie http://www.cdrom.pl/index.php?title=DPI

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    300d nie robi w 180dpi bo to nie sensu. 180dpi to domyślna liczba wstawiona w tagach jpga, która nie ma żadnego znaczenia.

    Tak jak pisze Jacam, musisz po prostu policzyć, jaki ma być rozmiar pliku w pikselach dla interesującego cie rozmiaru odbitki.
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez anhelli
    Canon 300d robi zdjecia w rozdzielczości 180 dpi
    Trochę od złej strony podchodzisz do tematu. Aparat robi zdjęcia (też dysksusyjne) w określonej rozdzielczości - np. 3500x2000 pikseli. To jakie to będzie miało wymiary na papierze, zależy tylko od tego, w ilu dpi ktoś sobie zażyczy źródło (czyli Twoje zdjęcie) do druku. A samą zależność możesz prosto wyliczyć (hint: dpi - dots per inch...) :razz:

  6. #6
    Początki nałogu Awatar beachcomber
    Dołączył
    May 2005
    Posty
    271

    Domyślnie

    u mnie w labie sa takie formaty zdjec:

    8,9 x 12,7
    10,2 x 15
    12,7 x 17,8
    15 x 21
    17,8 x 24
    20,3 x 30


    ponoc to standardowe wymiary. ja wpisuje te wartosci w PS, ustawiam na 300dpi i wszystko jest ok. irytuje mnie czesto (prawie zawsze biore 12,7x17,8 ), ze trace kawalek zdjecia (czasem wazny ) ale wole robic to sam niz zdac sie na maszyne...

  7. #7
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Wyliczanie co do piksela jakie wymiary ma miec zdjecie docelowe na odbitce jest troche bez sensu bo papier moze krzywo lezec i moga ci przyciac.
    Lab nie ma problemow z przeskalowaniem nieco wiekszego zdjecia do odbitki - oby proporcje byly zachowane (2:3).
    Wiec ja robie tak:

    1. Otwieram oryginal w PS
    2. Przycinam sobie tak jak chce by kadr poprawic (np smieci na krawedziach ciachnac itp) ale stosunek bokow ustawiam tak by proporcje zachowac.
    (z palety narzedzi biore crop, u gory wpisuje width 3 height 2 albo na odwrot w zaleznosci czy pionowe czy poziome, resolution - CZYSTE)
    3. ustawienie w pliku 300dpi:
    - Image->Image size
    - WYLACZAM Resample !!!
    - w pole Resolution = 300 i pixels/inch
    - wymiarow nie ruszam

    4. Zapisac plik.

    Oczywiscie miedzy pkt 2 a 3 robie ewentualne inne poprawki do zdjecia (levelsy, kontrast, filtry, wyostrzanie-zawsze jako ostatnie).

    I gotowe.
    Plik ma proporcje 3:2, 300dpi, lab niech sie martwi o przeskalowanie go do 10x15 czy 15x21.
    A zrobia to dokladniej bo w czasie naswietlania konkretnego zdjecia na konkretny kawalek papieru a nie w ciemno jak ty bys w PS zrobil i pomylka o ulamek milimetra moglaby byc zauwazalna.
    Poza tym oddaje zawsze z opcja "dopasowanie do odbitki" - czyli jesli cos tam sie zle przesunie czy przeskaluje to dostane biale paski (jeszcze sie nie zdarzylo ) zamiast ciachniecia kadru.

    W przypadku zdjecia pomniejszanego do netu a nie przygotowywanego do odbitki to mam takie dwie akcje zawierajace (dwie bo zalezy czy pion czy poziom):
    - Image->Image Size : dluzszy w 'Pixel Dimensions' bok np na 680 pikseli
    - 'Document Size' nie ruszam
    - wszystkie trzy ptaszki wlaczone
    - resample na 'bicubic sharper' (wyostrza lekko po zmniejszeniu)
    - po zmniejszeniu obrazka jeszcze Smart Sharpen (tylko PS CS2 go zawiera) na 60% / 0.3 , remove: 'Lens blur' . W przypadku nie PS CS2 - Unsharp Mask na 80%/0.3/0.
    - Save for Web z jakoscia 60
    - Close

  8. #8
    Coś już napisał Awatar anhelli
    Dołączył
    Jul 2005
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    46
    Posty
    51

    Domyślnie

    Ech... rozjaśniło mi się, dzięki! Bywa jednak czasami tak, że nie mamy zamiaru wykonać odbitki, ale po kilku latach nam sie zachce, więc czy i jaką (na przyszłość) pozostawiać rozdzielczość zdjęcia po wykadrowaniu W PS'sie, tak aby była najlepsza (optymalna). Czy przy użyciu funkcji CROP, pole rozdzielczość pozostawiać puste, wpisując tylko proporcje? Czy mam rozumieć Vitez, że postąpic tj. piszesz, tylko do pkt.2.

    Jednym słowem, czy ustawiać rozdzielczość przy kadrowaniu w PS, jeśli z góry nie określiłem, czy zdjęcie będzie drukowane w labie, czy tylko będę je przeglądał na komp.

    dzięki
    Ostatnio edytowane przez anhelli ; 19-09-2005 o 19:16
    Canon 60d + 17-40L + 35 f/2.0

  9. #9
    Bywalec Awatar sail0r
    Dołączył
    Jul 2005
    Wiek
    48
    Posty
    198

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez anhelli
    .... Bywa jednak czasami tak, że nie mamy zamiaru wykonać odbitki, ale po kilku latach nam sie zachce, więc czy i jaką (na przyszłość) pozostawiać rozdzielczość zdjęcia po wykadrowaniu W PS'sie, tak aby była najlepsza (optymalna). ...

    zostaw taj jak jest w oryginale. czyli zrob cropa i nie zmieniaj rozdzielczosci.
    S45 user

  10. #10
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez anhelli
    Jednym słowem, czy ustawiać rozdzielczość przy kadrowaniu w PS, jeśli z góry nie określiłem, czy zdjęcie będzie drukowane w labie, czy tylko będę je przeglądał na komp.

    Nie ustawiac jesli nie przygotowujesz odbitki od razu do labu. Te 300 dpi (pamietajac o wylaczeniu resample) mozesz w dowolnym momencie ustawic. Przy cropie zostawiaj zawsze puste pole rozdzielczosci, tylko proporcje odpowiednie.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •