Strona 12 z 12 PierwszyPierwszy ... 2101112
Pokaż wyniki od 111 do 115 z 115

Wątek: Jaki obiektyw do krajobrazów??

  1. #111
    Pełne uzależnienie Awatar bebesky
    Dołączył
    Jul 2006
    Miasto
    kielce
    Wiek
    53
    Posty
    1 231

    Domyślnie

    Januszu może cię źle zrozumiałem i faktycznie nie napisałeś że NALEŻY
    ale jak można było zrozumieć inaczej coś takiego:

    Cytat Zamieszczone przez karolbe Zobacz posta
    Ja do krajobrazow polecam 70-200/2.8 (ale wersja F4 tez sie nada), rzadko kiedy krajobraz jest tak szeroki i czysty (bez nieporzadanych elementow) ze daje sie go uchwycic szerokim katem. Mozna miec w zapasie jakis 24-105/4L, ktory sam w sobie jest naprawde swietnym szklem i sie przyda w pozostalych sytuacjach...
    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Chyba raczej do fragmentów krajobrazu.
    (to napisałeś Ty

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Zapewniam Cię , że widziałem zdjęcia linhofem 4x5 75mm (super wide) i 100-400 C 5D.
    Jak już mamy o tym pisać to:
    rozróżniamy w sumie 3 rodzaje fotografii "krajobrazowej"
    1. Krajobraz - szerokokątny obiektyw
    2. średni krajobraz - obejmujący wycinek krajobrazu - średnie długości obiektywów czyli 40-70 na 5D
    3. Fragmenty krajobrazu - małe fragmenty krajobrazu, pojedyncze drzewo, wierzchołek góry itp - długie tele.
    Pisałem już że dla mnie fragment samochodu nie jest samochodem (posiadanie samej kierownicy).
    Alain Briot - Mastering Landscape Photography (The Luminous-Landscape Essays) i parę albumów w tym również fotografie Joe Cornish, Charlie Waite, Davida Ward, Eddiego Ephraums, Guy Edwardes i paru innych. Każdy z nich pokazuje przykład użycia tele i wszyscy klasyfikują to jako fragment krajobrazu
    A ja w dalszym ciągu uważam że jeżeli gdzieś w oddali mamy cztery punkty które po wykonaniu zdjęcia obiektywem szerokokątnym będą się znajdowały w rogach zdjęcia to również możemy wykonać takie zdjęcie teleobiektywem w którym te same punkty krajobrazu znajdą się w tych samych miejscach . Oczywiście zdjęcia będą rozróżniały elementy o których już pisaliśmy ale pozwól że cię zapytam - czy w dalszym ciągu zdjęcie wykonane obiektywem szerokokątnym będzie "krajobrazem" a zdjęcie wykonane teleobiektywem będzie tylko "fragmentem krajobrazu" mimo tego że będą przedstawiały to samo??? I proszę nie odwracaj kota ogonem pisaniem o zniekształceniach perspektywy i innych wynikających z użycia konkretnych ogniskowych bo nie o to chodzi.
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    I czy przypadkiem nie uważasz że o tym czy coś jest krajobrazem czy fragmentem krajobrazu powinno raczej decydować to co jest na zdjęciu przedstawione a nie to jakim zostało to zrobione obiektywem? Bo chyba pogłębiamy otchłanie absurdu Co mkoże nas doprowadzić do tego że zdjęcie drzewa zrobione 10 mm obiektywem będzie krajobrazem a kilometry odległych gór zrobione teleobiektywem będą tylko "fragmentem krajobrazu" )
    Ostatnio edytowane przez bebesky ; 19-11-2009 o 19:47 Powód: Automerged Doublepost
    o fotografii im więcej wiem tym mniej wiem a efekty coraz gorsze

  2. #112
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Powtórzę się. Nie ja wymyśliłem klasyfikację w fotografii krajobrazowej. Tak samo nie ja wymyśliłem podział na portret, makro, sport czy reporterkę.

    Mamy skłonności do różnego rodzaju szufladkowania i podział na te 3 grupy jest całkiem rozsądny.

    Zdjęcie drzewa zrobione obiektywem 10mm z odległości 1 m (żeby wypełniło cały kadr) nie będzie landszaftem. Nigdy nie było. To może być zdjęcie przyrodnicze ale raczej nie krajobraz.

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  3. #113
    Bywalec
    Dołączył
    Aug 2009
    Miasto
    Gdynia
    Posty
    206

    Domyślnie

    Skoro jesteśmy dalej w temacie obiektywów, a rozmowa jest dość aktywna, sporo osób ją przegląda i jest szansa na sensowne odpowiedzi - moje możliwości finansowe prawdopodobnie skurczą się o połowę i stoję przed zakupem tylko jednego obiektywu.

    Nie chcę kupować czegoś tymczasowego, bo tymczasowy obiektyw już mam;-) Jak nie tymczasowy, to pewnie seria L. Zakładam, że obiektyw do widoczków nabędę jakoś w przyszłości, i pewnie będzie to 17-40 L.

    Czym byście to szkło uzupełnili? 70-200, może jakąś sensowną stałką? Zastosowanie: trochę portretów (z naciskiem na trochę) i street photo. Dobrze by było, gdyby obiektyw fajnie rozmywał. Sorry, że tak wszystkim głowę zawracam

    Cholera, wszystko byłoby fajnie, gdyby nie te pieniądze
    Ostatnio edytowane przez Franek_ ; 19-11-2009 o 23:54

  4. #114
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Franek_ Zobacz posta
    Skoro jesteśmy dalej w temacie obiektywów, a rozmowa jest dość aktywna, sporo osób ją przegląda i jest szansa na sensowne odpowiedzi - moje możliwości finansowe prawdopodobnie skurczą się o połowę i stoję przed zakupem tylko jednego obiektywu.

    Nie chcę kupować czegoś tymczasowego, bo tymczasowy obiektyw już mam;-) Jak nie tymczasowy, to pewnie seria L. Zakładam, że obiektyw do widoczków nabędę jakoś w przyszłości, i pewnie będzie to 17-40 L.

    Czym byście to szkło uzupełnili? 70-200, może jakąś sensowną stałką? Zastosowanie: trochę portretów (z naciskiem na trochę) i street photo. Dobrze by było, gdyby obiektyw fajnie rozmywał. Sorry, że tak wszystkim głowę zawracam

    Cholera, wszystko byłoby fajnie, gdyby nie te pieniądze
    24-70/2.8 albo 24-105/4 - to są bardzo standardowe "spacerzoomy" - na spacer może za ciężkie ale podstawowy zakres ogniskowych. Jak nic nie masz to się zastanów nad zakupem ZAMIAST 17-40.

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  5. #115
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 945

    Domyślnie

    Tamron 28-75 bynajmniej nie ma parodii AF. tytul parodii, owszem, zarezerwowany jest dla Tamrona, ale to dopiero przy sloiczkach klasy 55-200 czy 70-200/2.8 dochodzi sie szybko do tego, ze MF bedzie szybszy 28-75 to poziom Sony, czyli slimak, ale nadal szybszy niz nadgarstki

    a co do szkla spacerowego - 24-70/2.8 nie mialem, ale 24-105 mam i to ni grzyba nie kwalifikuje sie na spacerowke, chyba ze dla Pudziana. do kompletu z 5D to jest kawal ciezkiej armaty, ktora gabarytem potrafi odstraszyc lwa w klatce, a waga wykonczyc szyje.

    jak na spacerowke do kliszaka proponowalbym bardziej ww. 24-85 lub 28-105/3.5-4.5. duzo zdrowiej i oszczedniej dla portfela
    www albo tez flickr

Strona 12 z 12 PierwszyPierwszy ... 2101112

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •