Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: jaki WB dla lamp sodowych ??

  1. #1
    Uzależniony
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Radom
    Wiek
    53
    Posty
    647

    Domyślnie jaki WB dla lamp sodowych ??

    Fociłem wczoraj po zmroku 350d bloki na osiedlu. Oswietlenie lampami sodowymi. Wszystkie rodzaje WB, w sumie efekty takie sobie... Jaki WB ustawiać w 350d dla takiego typu oświetlenia ?? Custom dał .. biały kolor światła tych lamp, co jest oczywistym przekłamaniem barw
    Pozdrawiam
    Marek

  2. #2
    Uzależniony Awatar gawryl
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Bialystok
    Wiek
    47
    Posty
    810

    Domyślnie

    1) ja nocnych malo robie, a jesli juz to ABW i efekt jest zadawalajacy dla mnie (nie ma za duzo przeklaman w kolorach)
    2) najlepiej robic w RAWie
    3) jak custom dal Ci zly WB, to znaczy, ze sfociles biala karte w zlym miescju (nieadekwatnym do reszty sceny) - czyli trzebabylo focic pod latarnia
    350d, KIT 18-55, 50/f1.8, 100-300/f4.5-5.6 USM, 420EX. www.gawryl.pl

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    ad.3 przecież sfocił w dobrym, bo wyszło białe światło.

    Marek, jeśli nie odpowiada Ci biały, ani naturalny kolor, to jakiego oczekujesz? Najlepiej pobaw się rawem, zobacz jaka temperatura Ci pasuje i taką ustaw.
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  4. #4
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MarekC
    w sumie efekty takie sobie (...) Custom dał .. biały kolor światła tych lamp, co jest oczywistym przekłamaniem barw

    Custom daje tak ze sfotografowane oswietlenie rowna jak najbardziej do bialego. Czyli zadzialal tak jak mial zadzialac ale tobie sie efekt nie spodobal.
    RAW+AWB+korekcja przy wywolaniu wg wlasnego widzimisie powinien ci dac efekt taki jakiego oczekujesz.
    A jakiego oczekujesz? Na to musisz sobie sam odpowiedziec podczas wywolywania RAW.

  5. #5
    Uzależniony
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Radom
    Wiek
    53
    Posty
    647

    Domyślnie

    Na WB żarowym efekt był najbliższy temu co odbierało moje oko, czyli żółtopomarańczowy kolor światła sodówek, ale brak takiej poświaty na pobliskich drzewach, czy innych elementach obrazu na które nie padało bezpośrednio światło sodowe. A przynajmniej nie tak mocno widoczny jak na zdjęciach. Przy innych WB (oprócz custom) scena byla bardziej "sodowa" ;-). Ale nawetr żarowe nie oddało idealnie tego co widziało oko. Swego czasu robiłem podobne "sceny" analogiem na kliszach ok. 10 PLN za rolkę 36 klatek i obraz był idealny. Stąd moje zdziwienie, ze żadne z ustawień WB w 350 nie oddało sceny tak jak klisza - tania klisza
    Pozdrawiam
    Marek

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MarekC
    Swego czasu robiłem podobne "sceny" analogiem na kliszach ok. 10 PLN za rolkę 36 klatek i obraz był idealny. Stąd moje zdziwienie, ze żadne z ustawień WB w 350 nie oddało sceny tak jak klisza - tania klisza
    Korekta w labie. Spróbuj na slajdzie, to się przekonasz :>
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  7. #7
    Uzależniony
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Radom
    Wiek
    53
    Posty
    647

    Domyślnie

    faktycznie slajdów nie próbowałem.
    Pokombinuję korektą WB wbudowaną w aparat :-)
    Pozdrawiam
    Marek

  8. #8
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MarekC
    Pokombinuję korektą WB wbudowaną w aparat :-)
    Nie. Pokombinuj korekta jaka daje ci RAW - to samo robili ci w labie na zdjeciach z kliszy za 10zl i dlatego byly idealne.
    Cyfra jest brutalna i zaden laborant nie upieksza ci fotek zanim je obejrzysz.

  9. #9
    Uzależniony
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Radom
    Wiek
    53
    Posty
    647

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vitez
    Cyfra jest brutalna.
    też zaczynam mieć takie odczucia. Szczególnie dSLR.

    Robiłem ostatnio nieco portretów kilku koleżankom. Jedna z nich zapytała czy nie ma programu do "nakładania makijażu" na zdjęcia
    Pozdrawiam
    Marek

  10. #10
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MarekC
    Robiłem ostatnio nieco portretów kilku koleżankom. Jedna z nich zapytała czy nie ma programu do "nakładania makijażu" na zdjęcia

    Jest... Photoshop sie nazywa.

    http://www.forum.promodels.pl/viewtopic.php?t=344

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •