Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 54

Wątek: Operacja Samyang

  1. #1

    Domyślnie Operacja Samyang

    Podzielę się z Wami moją historią z fiszem samyanga :-D

    zdjęcia full
    - tutaj można ściągnąc zdjęcia w pełnej rozdzielczości jeżeli ktoś chce


    Wszystko zaczęło się kilka tygodni temu.
    Oglądając zdjęcia ze ślubu zauważyłem że wiele zdjęć jest mocno nieostrych, te na f 3.5 były do wywalenia, te na 5.6 w niektórych tylko przypadkach akceptowalne. Pierwsza myśl - uszkodziłem soczewkę, jednak ta była czysta. Oglądając obraz z obiektywu na żywo na wyświetlaczu mojej czterdziestki zauważyłem ciekawą rzecz. Okazało się że soczewki jakby się przesunęły, ponieważ kręcąc pierścieniem, ostrość powinna być na nieskończoności a była na kilkunastu cm.
    Wniosek: Jakimś cudem któraś z soczewek się przesunęła.
    Wysłałem w tej sprawie maila do foto-tip, odpisali że naprawią to bez problemu w serwisie. Nie uśmiechało mi się wysyłać obiektywu a osobiście nie dałbym rady podjechać. Dodatkowo chciałem wziąć obiektyw na najbliższe warsztaty Kaliny i Adama więc postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce.

    Przygotowałem sobie małe śrubokręty: płaski i krzyżakowy
    Najpierw zdjąłem pierwszy pierścień. Można zauważyć tutaj że rozmieszczenie śrubek pozwala na ustawienie pierścienia tylko w jednej pozycji. Odkręcając następny pierścień dobrze jest zaznaczyć jak był usytuowany aby uniknąć sytuacji że odwrócimy obiektyw "do góry nogami" podpinając do body.

    Teraz wziąłem się za pierścień przysłony. Nie był przykręcony.

    Tutaj widać (w pełnym wymiarze) że mamy malutką kuleczkę która odpowiada za miłe dla ucha skakanie podczas kręcenia przysłona. Kuleczka jest namagnesowana więc powinna się trzymać ale trzeba uważać aby jej nie zgubić. Trudniej jest ją zamontować ponownie i tutaj trzeba na nią uważać.

    Po zdjęciu dwóch blaszek zabezpieczających miałem już pierścień który wraz z pierścieniem srebrnym (pierwsze zdjęcie) odpowiada za ruchy przysłony.


    Przyszedł czas na pierścień pośredni między ostrością a przysłoną. Teoretycznie jest możliwość przesunięcie tego pierścienia w tył ale to dało by mi cofnięcie ostrości więc nie ruszałem tutaj nic. Co ciekawe, pierścień ten kręci się w odwrotną stronę niż jest to ogólnie przyjęte.

    Dwie soczewki wraz z przysłoną. Przykręcone trzema śrubami w boku, nie było więc możliwości że to ten element odpowiadał za brak ostrości. Widać na zdjęciu malutką wajchę na sprężynie która odpowiada za ostawienia przysłony.

    Odkręciłem już prawie wszystko co mogłem, rozwiązania problemu nie widziałem. Nie widać już było żadnych śrubek. Zauważyłem jednak że od strony przedniej soczewki są dwie małe dziurki, być może na jakiś kluczyc. Używając małego gwoździka odkręciłem przednią soczewkę.

    Okazało się tutaj że to ta soczewka odpowiada za wagę obiektywu. Co ciekawe, ma ona dwa gwinty (jeden tam gdzie mam palce) a wykorzystywany jest tylko jeden. Wykręca się ją łatwo, trudniej jest z przykręceniem aby trafić w gwint.



    Po tym wszystkim okazało się że to właśnie przednia soczewka odpowiadała za brak ostrości. Najprawdopodobniej czyszcząc ją, robiłem ruchy przeciwne do ruchów wskazówek zegara co spowodowało odkręcenie. Możliwe że niektóre osoby które myślą że mają nieostry egzemplarz tak na prawdę też mają taki problem.
    Mimo wszystko warto było zobaczyć co obiektyw ma w sobie. Myślę że wiele osób chciało to wiedzieć ale bało się zaglądnąć.
    Mam nadzieję że na czwartkowo-piątkowych warsztatach obiektyw się przyda i uda się zrobić kilka fajnych ujęć.


    Pozdrawiam :-D
    Ostatnio edytowane przez THG ; 12-10-2009 o 20:38

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar koraf
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Legnica
    Posty
    1 749

    Domyślnie

    Muszę przyznać,że duże zdolności manualne i pewnie powiesz, że obiektyw poprawnie złożyłeś i działa bez zarzutu .
    Ciekawi mnie co gwarancja na to jak odkryją Twoje działania ? .
    Bardzo ciekawe co tam się w środku mieści :-P.

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar airhead
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    2 495

    Domyślnie

    ale jak coś tam wykręciłeś bez otwierania, to może tak samo dało się to wkręcić?
    Canon 6D + 20/2,8; 35/1,4; 85/1,8; 70-210/3,5-4,5
    Fujifilm x100

    mgrochocki.wordpress.com

  4. #4
    Początki nałogu Awatar Troyan
    Dołączył
    Feb 2007
    Posty
    317

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koraf Zobacz posta
    Ciekawi mnie co gwarancja na to jak odkryją Twoje działania ? .
    Bardzo ciekawe co tam się w środku mieści :-P.
    A po co mu gwarancja jak sam sobie poradził

    Gratki
    Założyłem sobie FOTOBLOGA

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Kraków
    Posty
    1 850

    Domyślnie

    Dla mnie Samyag to ściema.
    Chińskie auto...
    Wolę Canona 85/1,8 niż S 1,4 (który na wyższych przysłonach mydli i nie ma af). Różnica w cenie nie aż tak powalająca (mam na myśli używkę C.)
    Chyba lepiej (jeśi już) szukać czegoś na m42.
    Zaznaczam, opinia subiektywna, nie poparta testami itp.

  6. #6
    Początki nałogu
    Dołączył
    May 2006
    Miasto
    Wars i Sawa
    Wiek
    51
    Posty
    364

    Domyślnie

    Ja przypomnę tylko starą prawdę - biednego nie stać na byle co.

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar arturs
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    48
    Posty
    4 196

    Domyślnie

    czyli jakby się uprzeć to jakby dużą przyssawką do przedniej soczewki by się przyssał to byś przykręcił od przodu?
    5DmkI, C85f1.2L|580 EXII|

  8. #8
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Oct 2006
    Wiek
    43
    Posty
    2 254

    Domyślnie

    hmmm. trzeba od dzis uwazac z czyszczeniem

  9. #9
    Bywalec
    Dołączył
    Jan 2009
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    45
    Posty
    133

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez THG Zobacz posta
    Najprawdopodobniej czyszcząc ją, robiłem ruchy przeciwne do ruchów wskazówek zegara co spowodowało odkręcenie.
    Soczewka jast tak luźno zamocowana, czy tak mocno tarłeś?
    CanOn Can'tOff

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar Ernest_DLRS
    Dołączył
    Dec 2007
    Miasto
    Toronto, Kanada
    Wiek
    40
    Posty
    1 216

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez arturs Zobacz posta
    czyli jakby się uprzeć to jakby dużą przyssawką do przedniej soczewki by się przyssał to byś przykręcił od przodu?
    Jeśli myślisz o takiej zwykłej gumowej przyssawce to raczej nie zdziałałbyś wiele
    A jeśli mówisz o takiej ciśnieniowej - łatwo zbić soczewkę.
    FF + S24EX | S50EX | H58/2 | H85/1.5
    APSC + 18-55is | 70-300vc

    kiedyś: C 400D > N D700 > C 30D > C 5D > C 40D | S20/1.8, S30/1.4, 85LmkII, 70-200L/2.8

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •