Cytat Zamieszczone przez PawelB Zobacz posta
Ale dlaczego bez sensu?
Bo wiążesz sobie aparat do wąskiego zastosowania.
Po co skoro można mieć uniwersalny.


Cytat Zamieszczone przez PawelB Zobacz posta
. Rozwiązanie pierwsze też nie bardzo nadaje się do "codziennej" fotografii. Nie spotkałem się (albo nie zwracałem uwagi) z filtrami nakręcanymi na obiektyw które miałyby podobna charakterystykę jak filtr przed matrycą, czyli blokowały podczerwień. Nie bardzo widzę też sens w produkcji takich filtrów.
Jest sens i są produkowane . Aby było taniej nie są na obiektywy (musiały by być w wielu rozmiarach) tylko wstawiasz jedną sztukę w aparat, w mocowanie bagnetowe i możesz swobodnie wymieniać obiektywy.


http://www.teleskop-express.de/shop/...mbau-DSLR.html

Cytat Zamieszczone przez PawelB Zobacz posta
Natomiast w aparatach cyfrowych i tak fabrycznie jest montowany taki filtr przed matrycą, więc po co go dublować i dokręcać drugi taki sam przed obiektywem.
Tu to mnie rozbroiłeś.
Przecie wątek jest o usunięciu filtra z matrycy więc o jakim dublowaniu mowa ?
Jeszcze raz wyjaśnię.
Po usunięciu filtra z matrycy masz dostęp do szerokiego spektrum od ultrafioletu do podczerwieni. Za pomocą filtrów na obiektyw np. Hoya IR 72 itp lub w mocowanie bagnetowe wycinasz pasma których nie chcesz pozostawiając to Co cię interesuje np. wspomniana podczerwień ( w astronomii narrowband Ha, OIII, SII, Hb)

Tu jest podobny wątek (nie będę dublował) dałem tam kilka wykresów na których widać to o czym piszę. http://canon-board.info/showthread.p...411#post714411