Witam, trochę to trwało ale mam nadzieję że się komuś przyda.
Na początek proponuję przygotować sobie narzędzia : śrubokręt ph0 najlepiej z dobrze utwardzoną końcówką, MŁOTEK !!(bez młota to nie robota hi hi hi) kilka wierteł np 2 mm i 4 mm, wiertarkę koniecznie ręczną bo inną narobimy więcej strat, blaszkę aluminiową cienką stalową ocynkowaną czy jakąkolwiek inną aby nie grubszą niż 0,5mm -0,7 mm. Nożyce do blachy. I najważniejsze imadło z kawałkiem metalowego płaskownika szerokości 5 mm. Lutownice do odlutowania przewodów zasilania, pilnik oszlifowania krawędzi blaszek, oraz ewentualnie suwmiarkę. Oraz wykonać przecinaczek z twardej stali szerokości ok.3,5 mm do 4 mm. No i oczywiście zestaw naprawczy kółka może być z jakiegoś zamiennika.
Imadło z płaskowniczkiem
Przecinaczek wykonany specjalnie na tę okazję
A więc do dzieła
Ucinamy 4 kawałki blaszki wciskając je po obu stronach nieszczęsnego kółka w szczeliny między kółko a gripa.
Jak już nasze blaszki pasują, następnie oklejamy korpus i gripa taśmą papierową tak na wszelki wypadek.
Tak przygotowany aparat możemy dodatkowo owinąć ściereczką, po czym przystępujemy do nawiercenia otworu w kółku tak ok 2 mm średnicy po czym zmieniamy wiertło na 4 mm i rozwiercamy zewnętrzną część kółka.
Włożone wcześniej blaszki doskonale chronią korpus oraz gripa przed jakimkolwiek zadrapaniem bez blaszek odpowiednio grubych zniszczymy gripa.
Po nawierceniu można próbować odkręcić wewnętrzną śrubę ale myślę że nie ma sensu bawić się w fotografa majsterklepke ginekologa i użyć wcześniej wykonanego przecinaczka do odłupania kawałka kółka jak na zdjęciach poniżej.
UWAGA NA ZAMOCOWANIE KÓŁKA TAKI TRZPIEŃ ŻEBY NIE ZŁAMAĆ I PO TO ŁAMIEMY KÓŁKO NA IMADLE bo jest możliwe że będzie wystarczyła tylko wymiana mechanizmu czyli przełożenia zastępczego mechanizmu na miejsce starego i pozbycie się mosiężnego pośredniego jeśli przekładamy z chińczyka.
Najlepiej jest poprosić jeszcze jedną osobę o pomoc ponieważ podczas przełamywania trzeba bardzo dokładnie trzymać z drugiej strony kółko oparte na naszym płaskowniczku zamocowanym w imadle dzięki czemu uzyskamy tzw. masę i cała siła będzie przekazana na imadło a nie aparat dzięki czemu nie będzie żadnego wstrząsu dla naszego sprzętu.
Po odłupaniu kawałka możemy postarać się przekręcić kółko lub odłupać je z drugiej strony aby dostać się do zębatek.
Gdy mamy już zębatki na wierzchu zakładamy nasz przecinaczek na ząbki mosiężnego żółtego kółeczka i na czymś miękkim np. kawałek filcu staramy się odkręcić popukując młotkiem w przecinaczek kółko odkręcamy do dołu po kilku delikatnych sprawnych ruchach puszcza każde.
Dodam że jest najlepiej wyłupać całe plastikowe kółko ponieważ jego elementy mogą blokować mechanizm.
następnie rozkręcamy górne śruby gripa demontujemy blaszkę czarną zewnętrzną następnie srebrne śruby wszystkie i mamy już bebechy i kopułkę na kabelkach odlutowujemy 2 kabelki i zamieniamy mechanizm z blachą bądź to same części tylko kółko i śrubę do oryginalnej blachy i składamy wszystko do kupy.
Pozdrawiam