-
kasprzak, amroz...
...litości...
Szara karta wymyślona została i służy przede wszystkim do ustawiania ekzpozycji, a nie WB (chociaż i do tego można ją wykorzystać).
Co natomiast tyczy się sposobu wykorzystania szarej karty, to proste - ustawiamy ją tak jak fotografowany obiekt (w tym samym miejscu/świetle) i światłomierzem dokonujemy pomiaru światła odbitego od jej powierzchni (technika zależna od konfiguracji sceny i indywidualnych upodobań).
Szczegóły, jak ustawiać kartę względem źródeł światła, można bez większego poblemu znaleźć w sieci (swojego czasu widziałem gdzieś nawet oryginalną ulotkę Kodaka z objaśnieniami co i jak).
Jeśli zaś chodzi o szarką kartę jako punkt odniesienia dla WB, to jak należy się nią posłużyć (jako wzorcem WB dla aparatu) opisane jest w instrukcji obsługi samego aparatu, ew. można wykonać referencyjne zdjęcie danej sceny z widoczną kartą i potem na komputerze "pipetką" (to tak w skrócie, detale i tak mogą nieco różnić się zależnie od oprogramowania, ale w sieci pełno o tym).
Ostatnio edytowane przez APP ; 06-09-2009 o 18:33
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum