Cytat Zamieszczone przez HuleLam Zobacz posta
Ale czy nie to samo powiemy o matrycach 35mm?
...ale czy nie to samo powiemy o matrycach średnioformatowych?
...ale czy nie to samo powiemy o materiałach światłoczułych analogowych?

Generalnie - głębia ostrości i dyfrakcja to 2 podstępne s*ki, które tylko czyhają na naszą rozdzielczość. Może aza parę lat powstaną jakieś osobliwe elementy optyczne, które nas od nich uwolnią?

Jeszcze jedno - jeżeli jedynym (podstawowym) kryterium jest dla nas rozdzielczośc obrazu wynikowego, to skanowanie małymi fragmentami (np. poprzez panoramowanie) jest i skutecznym i praktycznym środkiem zaradczym.
Tak, ale aktualnie w APSC mamy do czynienia z wielokrotnie większym niż np w FF upakowaniem pikseli na jednostke powierzchni matrycy. Stąd wyższe wymaganie dotyczące rozdzielczości i CA obiektywów. Obiektyw pełnoklatkowy o przeciętnej rozdzielczości i przeciątnych aberracjach chromatycznych (CA), po przymknieciu np. do 8 pozwoli uzyskać na pełnej klatce obraz pełen szczegółów nawet przy ogladaniu piksel do piksela. W takim 50D, czy 7D (ekstrapolując) da mydełko (być może z widocznymi CA). Być może jednak dla matrycy APSC 8 Mpix obraz który daje ten obiektyw byłby akceptowalny na poziomie pikseli?
Problem możliwości osiąnięcia dużej rozdzielczości (i dobrego obrazu per pixel) występuje dla każdego formatu, ale teraz dla APS-C stał się bardzo wyraźnie widoczny. Taki 70-200/4 LIS mierzony dla 8 Mpix jest cudowny, gdy jednak matryca APSC ma już 15 mpix, okazuje się że ten świetny obiektyw nie jest w stanie dać takiej liczby szczegółów, jaką jest w stanie (potencjalnie) zarejestrować matryca. Aktualnie jest naprawdę niewiele obiektywów, które (nawet przymkniete) w pełni wykorzystają potencjał rozdzielczości nowych matryc APSC. A te które są to w stanie zrobić, w większości nie przystają ceną do targetu APSC.