[QUOTE=Lejcyn;686454]Iso200 na f/6 - 8. Zalezy jak dlugo tez chcesz naswietlac fotke, bo wiadomo ze moze sie przeswietlic. Wiec pozostaje klasyczna metoda prob i bledow
.
[quote]
chodzilo mi o zarejestrowanie roju meteorów, wiadomo że przy dłuższym naświetlaniem gwiazdy które są długo na niebie będą ładnie widoczne... a perseidy przelatują w szybkim tempie i zastanawiam się przy jakich kombinacjach ISO/przysłona uda mi się zarejestrować te średnie i duże. Myślałem że jako miłośnik astro będziesz w stanie trochę bardziej mnie nakierować na tor...
Obiektywu nie mam zamiaru maksymalnie otwierać ani domykać, pewnie będzie coś z zakresu f5.6-8, ale zastanawiam się jaką czułość dobrać żeby uzyskać najlepszy stosunek jakość(szumy które wzrastają ze wzrostem nastawienia czułości matrycy) do ilości zarejestrowanych Perseidów. Ustawie iso1600 to pewnie nawet najmniejsze zarejestruje, ale co z tego skoro będzie naprawdę dużo denerwującego szumu? Myślę że zabawę zacznę od iso400, szkoda tylko, że przy każdej próbie będę musiał przekręcać aparat na statywie i bawić się w sprawdzanie rezultatów na jakby nie patrzeć mało miarodajnym LCD.
P.S. Przed chwilą sobie uświadomiłem że moje manualne 8mm wyklucza sens redukcji szumów z C.Fn
W okolicach wsi Kielno są stosunkowo mało uczęszczane miejsca, można dojechać asfaltowymi drogami a górki w których nie ma (prawie) żadnych świateł w najbliższej okolicy (przy ostatnim deszczu meteorów udało mi się znaleźć takie miejsce, mam nadzieję że nikt się w tamtej okolicy nie wybudował ostatnio).... na pewno nie jest to porównywalne do warunków z obserwatorium zbudowanego gdzieś wysoko w górach, ale już sam brak świateł z domów i ulicy powinien trochę poprawić sytuację względem miejskich lokalizacji.robgr85 - co to za miejscówka?
Jak macie jakieś fajne, sprawdzone miejscówki to chętnie poczytam gdzie
a to zależy także od ustawionej czułości...Przesłona f/2.8 lub jeszcze mniejsza jeśli ktoś dysponuje - przy f/8 załapią się może tylko bardzo jasne bolidy przy naprawdę dobrym szczęściu.