Strona 48 z 49 PierwszyPierwszy ... 3846474849 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 471 do 480 z 488

Wątek: Ostrzeżenie - ZPK Mastiff i Tom01

  1. #471
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Ostrzeżenie - ZPK Mastiff i Tom01

    jakby to powiedziec - nie jestem w tych sprawach laikiem. to nie sa rzeczy przeczytane na forach


    cd to swiatlosc , swiatlo, sila swiatla - czyli wyemitowana moc promieniowania swietlnego w okreslonym kierunku

    Monitor charkteryzuje sie za pomoca cd/m2 czyli to jest powierzchniowa gestosc mocy emitowanej w kierunku , czyli powierzchniowa gestosc swiatlosci. To decyduje o postrzeganej "jasnosci swiecenia " - emitowana energia w czasie w kierunku.

    analogicznie jak w pradzie amper /m2 to powierzchniowa gestosci pradu , tak tutaj mowi sie o powierzchniowej gestosci swiatla ( swiatlosci).

    ogolnie to powierzchniowy rozklad energii w czasie. Im gesciej - tym jasniej swieci zrodlo.
    akurat w przypadku swiatla to powierzchniowy rozklad swiatlosci - cd/m2 zwany niekiedy nitem

    nie ma potrzeby przeczyc od wiekow znanym prawidlom i pojeciom ficznym.

    --- Kolejny post ---

    akurat w przypadku swiatla to powierzchniowy rozklad swiatlosci - cd/m2 zwany niekiedy nitem

    winno byc

    powierzchniowa gestosc switlosci ....

  2. #472
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    52
    Posty
    2 600

    Domyślnie Odp: Ostrzeżenie - ZPK Mastiff i Tom01

    Mąci Pan. Wielość jest udokumentowana, układowa - luminancja.

  3. #473
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Ostrzeżenie - ZPK Mastiff i Tom01

    tak moze napisac kazdy .
    a tutaj fakty fizykalne mowia cos innego

    cd/m2 to nie jest lumen

    Candela to jest jednostka podstawowa - to wzorzec jasnosci , tak jak metr to wzorzec dlugosci.
    nie da sie wyliczyc , ze jest za dlugi , za krotki . to jest cos jak aksjomat.


    Candela to swiatlosc inaczej jasnosc zrodla swiatla , ktore emituje dla okreslonej czestosci fali elektromagnetycznej w zakresie widzialnym ( nie pamietam teraz jakiej ) o ile pamietam Energie 0,6 J w czasie 1 sekundy w obszarze 1 stereoradiana.

    jesli mamy Jakis przyrzad do pomiaru energi to mozemy go ustawic w dowolnej odleglosci od zrodla , oby tylko dokladni pokrywal sie z podstawa ostroslupa 1 stereoradiana w wierzcholku ktorego umieszczone jest zrodlo.
    Taka swiatlosc to wlasnie Candela. czyli Candela to swiatlosc / jasnosc odpowiadajaca okreslonej energii wyemitowanej w kierunku 1 stereoradiana.

    natomiast strumien energi jaka zostala wyemitowana w czasie 1 sekundy to jest strumien swietlny - jego miara jest lumen


    1 lumen = 1cd*sr


    jesli zrodlo swiatla oswietla nam cala sfere i ma ono swiatlosc 1 cd , to sfera ma 4pi stereoradianow czyli 12 sr.

    z takiego zrodla switla na cala sfere zostanie wymitowany strumien swietlny 1cd*12sr = 12 lumenow . To nie ma nic wspolnego z powierzchnia.

    to jest calkowity strumien energii wyemitowanej w czasie przez to zrodlo.


    jesli chcemy oswielic tym zrodlem swiatla sfere w odleglosc 1 m od zrodla, to musimy znac jej powierzchnie i obliczyc ile lumenow przypada na jednostke powierzcni.

    Lm/m2 to jest Lux i nazywa sie natezeniem oswietlenia.

    powierzchnia Kuli =4*pi*r^2 = 12*r2 , dla r =1 m = 12 m2

    dla zrodla o swiatlosci 1 cd swiecacego sferycznie , mamy strumien swietlny 12 lumen , ktory da nam w odleglosci 1 m natezenie oswietlenia = 12 lumen / 12 m2 = 1 lux

    zrodlo o swiatlosci 1 cd , daje natezenie oswietlenia 1 lux w odleglosc 1 m - w opisanym przypadku geometrycznym.



    cd/m2

    to jest gestosc swiatlosci , albo gestosc swiatla , nazywana w j angielskim luminance czyli luminancja .

    ale to nie sa lumeny - nie mylic !
    To nie sa tez poziomy szarosci zwane w fotografii cyfrowej luminancja.

    to jest gestosc powierzchniowa swiatlosci - zrodla swiatla

  4. #474
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    52
    Posty
    2 600

    Domyślnie Odp: Ostrzeżenie - ZPK Mastiff i Tom01

    Pan tak celowo miesza? Nie napisałem "lumen" tylko LUMINANCJA. Nie napisałem też "candela", "natężenie oświetlenia", "odcienie szarości" ani nic innego. Napisałem LUMINANCJA.

    W układzie SI stoi jak wół "LUMINANCJA". Nie "luminance" ani "gęstość tego czy owego". Proszę się trzymać poprawnej terminologii. Jeśli natomiast chce Pan stosować jedności pozaukładowe, proszę zachować poprawność techniczną, bez nazywania różnych wielkości raz tak, raz śmak.

    Nie ma też czegoś takiego jak "stereoradian". Jest steradian.

    Inna sprawa, że tematem przewodnim jest "nieco" co innego. Proponuję zaniechać walki z terminologią a skupić się na sednie polemiki w wątku.
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 21-08-2019 o 21:11

  5. #475
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Ostrzeżenie - ZPK Mastiff i Tom01

    pojecia luminacja do cd/m2 uzylem w jednym z poczatkowych postow - prosze sprawdzic.
    i jedno i drugie sa uzywane.UZywalem wymiennie takze gestosci swiatlosci .
    nawet znacznie wczesniej napisalem , zeby nie mylic tego z pojeciem luminancji jako poziomu szarosci.

    wszystko zostalo wczesniej napisane.


    ja tylko nie rozumem , skad ta chec zaprzeczania oczywistym faktom fizykalnym

    w trybie pracy RGB moj Monitor jest dla moich oczu zbyt jaskrawy , czyli kontrastowy.
    Przechodze na tryb " ochrona wzroku " , co prowadzi do spadku kontrastu przez obnizenie swiatel , gdyz czerni obnizyc sie nie da.

    tym samym jakosc obrazowania znacznie Spada.

    Po co dzielic wlos na czworo piszac niestworzone Historie o blednej kalibracji ?
    to nie ma nic wpolnego z kalibracja.
    Monitor jest kalibrowany , stanowisko jest oswietlone niemal wzorcowo. Lampy 5500 K o b. wysokim RA o ile pamietam cos powyzej 95 czy w tych ookolicach.

    w trybie RGB obraz jest w swiatlach zbyt jasny dla moich oczu i tyle .
    Jesli sciemnic - to oznacza obnizyc Kontrast czyli zakres tonalny emitowany przez monitor.
    Przeciez widze ze jakosc Spada.

  6. #476
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    52
    Posty
    2 600

    Domyślnie Odp: Ostrzeżenie - ZPK Mastiff i Tom01

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    gdyz czerni obnizyc sie nie da.
    Widział Pan pomiary kilka postów wyżej? Jeśli czerni obniżyć się nie da, to dlaczego się obniża wraz z obniżaniem luminancji bieli?

  7. #477
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Ostrzeżenie - ZPK Mastiff i Tom01

    dlatego , ze w trybe RGB wykorzystuje pelny zakres tonalny monitora.

    emisja w czerniach jest gdzies w okolicach tych teoretycznych 0,8 cd/m2

    przechodzac z RGB na ochrone oczu wyraznie Spada jasnosc w swiatlach , nie mierzylem , ale to moze byc wiecej spokojnie 4 razy nizsza emisja , czernie sa niezmienne. Najprawdopodobnie krzywa Gamma zostaje z prawej strony obnizona w tym trybie.


    niezaleznie od dywagacji teoretycznych.

    przelaczajc z RGB na ochrone oczu jakosc obrazowania jest wyraznie gorsza.
    jest nadal niezla , porownywalna z tanszymi monitorami , ale zdecydowanie gorsza niz w RGB.
    To widac natychmiast.

    Mozna dluzszy czas pracowac , choc i tak staram sie ograniczac. Wielogodzinne sesje to juz historia.



    Udaloby sie Kontrast podniesc w tym trybie sciemnniajac swiatlo otoczenia , czyli dla oczu bylby to ponownie wzrost jaskrawosci.

    tutaj limitem nie jest kalibracja a wrazliwosc moich oczu.

    Doswiadczenie jakie zrobilem - tak obraz jest wspanialy , ale przy dluzszej pracy przemeczyl oczy , wiec nastepny Monitor bedzie nizszej klasy , tanszy o mniejszym kontrascie , gdyz zbyt wysoki jest nie dla mnie.

    czy mozna takiemu mojemu doswiadczeniu , przezytemu w realu przeczyc ?


    Jesli w ogole chodzi o ten eizo , to on juz fabrycznie byl b. dobrze skalibrowany , to co wprowadzila moja kalibracja to w zasadzie tylko uwzglednienie swiatla otoczenia - nie byla to jakas duza zmiana . Bez tej kalibracji tez bym sie mogl obejsc.

  8. #478
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    52
    Posty
    2 600

    Domyślnie Odp: Ostrzeżenie - ZPK Mastiff i Tom01

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    dlatego , ze w trybe RGB wykorzystuje pelny zakres tonalny monitora.
    Monitor zawsze jest RGB, niezależnie od trybu pracy. Co to ma wspólnego z pytaniem: "Jeśli czerni obniżyć się nie da, to dlaczego się obniża wraz z obniżaniem luminancji bieli? "

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    emisja w czerniach jest gdzies w okolicach tych teoretycznych 0,8 cd/m2
    Proszę wskazać palcem gdzie jest te 0,8 nita:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2019-08-22 o 10.03.41.png
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	107,2 KB
ID:	2650

    Ja tam widzę 0,054 nita.

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    nie mierzylem , ale to moze byc wiecej spokojnie 4 razy nizsza emisja , czernie sa niezmienne.
    No to niech Pan zmierzy, bo czerń się zmienia w oczywisty sposób. To nawet widać gołym okiem.

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    Najprawdopodobnie krzywa Gamma zostaje z prawej strony obnizona w tym trybie.
    Gdzie?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2019-08-22 o 10.06.20.png
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	7,8 KB
ID:	2651

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2019-08-22 o 10.10.59.png
Wyświetleń:	69
Rozmiar:	38,6 KB
ID:	2652

    Przebieg krzywej półtonalnej, jest wzorcowy.

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    niezaleznie od dywagacji teoretycznych.
    Pokazałem Panu rzeczywiste pomiary z prawdziwego monitora, zmierzone 15 minut wcześniej na potrzeby tej rozmowy.

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    czy mozna takiemu mojemu doswiadczeniu , przezytemu w realu przeczyc ?
    Oczywiście, że można przeczyć, jeśli rozregulował Pan sprzęt.

    Pytam jeszcze raz: Przy bieli 300 nitów mamy czerń 0,41, przy 40 nitów mamy 0,054. Funkcja trc, (gamma) taka sama w obu przypadkach. Gdzie Pan widzi niezmienność czerni?
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 22-08-2019 o 10:23

  9. #479
    Początki nałogu
    Dołączył
    Aug 2008
    Wiek
    49
    Posty
    454

    Domyślnie Odp: Ostrzeżenie - ZPK Mastiff i Tom01

    @Tom01 Ty chyba jesteś masochistą...

  10. #480
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    52
    Posty
    2 600

    Domyślnie Odp: Ostrzeżenie - ZPK Mastiff i Tom01

    Ciekaw jestem jak się to zakończy. Są rzeczywiste pomiary, sprzeczne z teorią Bechamota. Ciekaw jestem jak się do tego odniesie. Ewentualnie, jak się dobrze uprę, odpalę analizator Konica-Minolta CA-310 i zapodam kompletne charakterystyki odpowiedzi dowolnych punktów pracy w funkcji całego zakresu regulacyjnego dowolnego regulatora w monitorze. Pomiar bez lub z uwzględniem oświetlenia otoczenia. Ja wiem co wyjdzie, ale nie wiem jakie karkołomne wytłumaczenie zaserwuje Bechamot.
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 22-08-2019 o 11:47

Strona 48 z 49 PierwszyPierwszy ... 3846474849 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •