Moje subiektywne spostrzezenia, dopasowane do plikow wagi 6 megapikseli 8) . Z innymi bedzie podobnie tylko osiagalne rozmiary moga byc inne.
Let the story begin...
Stwierdzilem ze najpierw sie wykosztuje by porobic w roznych formatach rozne zdjecia testowe, sprawdzic ktory format mi najbardziej odpowiada, jaki sposob przygotowania pliku zastosowac, jaki tryb wypelnienia odbitki rowniez.
Wybralem dwa laby do testow: ProfiLab (www.e-foto.pl) i Wilab (www.wilab.pl).
Powod wyboru tych labow: pozytywne opinie, mozliwosc wrzucania plikow przez internet, szybka realizacja uslug, mozliwosc osobistego odbioru, lokalizacja obu labow po drodze mi do pracy wiec bezproblemowy odbior.
Ocena wygody obslugi internetowej i informacji klienta:
zdecydowanie wygrywa ProfiLab za:
- lepsze FAQ, latwiejszy dostep do informacji na temat sposobow kadrowania (ladne dokumenty w pdf), cennika, wymaganej wielkosci odbitek, dodatkowy duzy plus to forum dyskusyjne na ktorym bardzo szybko mozna uzyskac odpowiedzi od obslugi ProfiLabu, rowniez ogolnie dobra obsluga telefoniczna.
- subiektywnie ladniejszy i przystepniejszy design
- konta uzytkownika i jego mozliwosci (wiele rodzajow mozliwych zamowien, zamowienia masowe jak i szczegolowe)
- aplikacja uzytkownika - choc jeszcze niedorobiona jednak daje pewniejszy i szybszy transfer plikow, szczegolnie duzych na konto uzytkownika
W Agfie (Wilab) po prostu uploaduje sie pliki za pomoca www i po zalogowaniu - nie ma zadnego wewnetrznego konta uzytkownika z plikami itp - login sluzy jedynie przekazaniu danych do zamowienia... w ProfiLabie mamy sporo dodatkowych opcji po zalogowaniu, wlacznie z tworzeniem galeryjek internetowych, udostepnianiem plikow innym, zamawianiem gadzetow ze zdjeciami, kasowaniem plikow, selektywnym ich wybieraniem z koszyka, zmiana nazwy plikow i katalogow itd.
Lecimy dalej...
Zamowione odbitki:
1) pierwsza partia skladala sie z dwoch zdjec: jedno czarno biale, drugie kolorowe, oba w poziomie, oba dopasowane szczegolowo do rozmiaru wymaganego do danego formatu ,oznaczalo to ze zdjecia albo troche interpolowalem, albo pomniejszalem w zaleznosci od potrzeb, zdjecie czarnobiale mialo dodana ramke czarna dla zachowania proporcji gdyz bylo troche ciachniete przy obrobce.
Zamowione formaty dla tej pary zdjec to: 10x15,13x18,15x21,20x30 .
W ProfiLabie wybralem opcje "no resize" , w Wilabie "fill" (wypelnienie do odbitki).
Ciezko opisac szczegolowo jak ktore zdjecie wyszlo...
W jednym formacie mniej, w drugim bardziej ciachniete - szczegolnie bylo to widac po zdjeciu z ramka, dodatkowo w Wilabie wybralem na pewno zla opcje albo zla wielkosc pliku bo ciachnelo niektore bardzo mocno
Ogolny wniosek, potwierdzony pozniej osobiscie przez obsluge ProfiLabu to dawac zdjecia w maksymalnym mozliwym rozmiarze z opcja "fill" a nie starac sie rowniotko wg wskazan ustawic ilosc pikseli bo i tak maszyna cos gdzies ciachnie, a przy ocji fill z pelnego wymiaru ciachniecie bedzie niezauwazalne, natomiast przy opcji "fill" z wymiaru niby dopasowanego w pikselach zdarzylo mi sie jedno zdjecie ciachniete ponad 2mm - w Agfie ! (obcieli uszy kota)
Nastepnie porownanie jakosci... w czarnobialym czarne ma byc czarne, biale ma byc biale i kontrasty ok...
Z Agfy wyszlo zamiast czarnego - sprany czarny, zamiast bialego - lekko kremowy i zdjecie juz w sepie prawie wchodzilo.
W kolorowym kolory maja byc zywe i nasycone - tu znowu z Agfy bylem niezadowolony bo wyraznie bledsze zdjecie wyszlo - specjalnie wiewiore dalem by miec soczysty rudy na zdjeciu i latwo porownac kolory.
Tak wiec subiektywnie i jakosciowo znowu wygral ProfiLab.
Czas na druga ture testowania.
Tym razem juz tylko w ProfiLabie - nie musialem tego testowac gdyz wyrazne wskazowki otrzymalem od obslugi ale musialem sie sam przekonac jak najlepiej.
Kolejne (inne) dwa zdjecia poszly - tym razem pionowe i jedno z ramka (bylo nieco mniejsze niz maksimum po kadrowaniu - stad czarna ramka znowuz), drugie bez ramki.
Oba zdjecia bez dopasowywania wielkoscia do sugerowanych rozmiarow w pikselach, wrzucone po prostu w 3000x2000 i rowniez w takim samym zestawie formatow odbitek: 10x15, 13x18, 15x21, 20x30.
Dodatkowo zlozylem trzy rozne zamowienia na te zestawy, z trzema roznymi typami wypelniania odbitek : "no resize" "fill" i "adjust" .
Wyszlo tak jak sie spodziewalem...
- "no resize" - naswietla w pelnym wymiarze zdjecie na odbitke o zamowionym formacie i pojawia sie na niej tyle ile sie zmiesci,co oznaczalo ze z 6 megapikseli na odbitce 10x15 pojawilo sie tylko centrum kadru a reszta ucieta 8) - oczywiscie odbitki tak ciachniete ze do wyrzucenia, jedynie 20x30 z jednego zdjecia wyszla OK (bo ramka byla dodana tak by zdjecie bylo rozmiarami wlasnie 20x30) , z drugiego zdjecia OK wyszlo 15x21 bo tyle wlasnie wychodzi prawie rowno z 6MP a zdjecie nie mialo ramki powiekszajacej do 20x30... za to to zdjecie na 20x30 mialo biala ramke z pozostalosci papieru.
- fill - wyszlo slicznie... na kazdym formacie (tu nie bylo 20x30) idealne proporcje, zadnych uciec czy bialych paskow - z 6 megapikseli wypelnienie kadru kazdego formatu odbitki wyszlo bardzo dobrze.
- dopasowanie - tutaj powychodzily biale paski po bokach... nie zanotowalem ktorych, ale opcja polega na dopasowaniu odbitki wg albo dluzszego albo krotszego boku i moglo sie cos w maszynie pochrzanic z orientacja albo po prostu tak jest...
Czyli powtorze wniosek do ktorego sie przekonalem po tym eksperymencie:
Z 6megapikseli nie kombinowac z ustawianiem wymiarow w pikselach niby wg tabelak labu tylko zostawic jak jest i opcja "fill" .
Z innych wielkosci megapikseli i przy proporcjach 4:3 to nie wiem jak wyjdzie- zapewne trzeba by dac ramke do uzyskania odpowiednich proporcji i rowniez opcje fill. tak samo ze zdjeciami cropowanymi - ramke do odpowiednich wielkosci i proporcji i lecimy.
Co do "interpolowac czy nie" to wniski takie: do 20x30 z 6 MP zostawiac. Wyzej to mi laborant mocno zasugerowal ze lepiej wyjdzie interpolowane do wymagan maszyny (docelowy wymiary vs 254 dpi) niz zostawione w 6MP i drukowane z mniejsza iloscia dpi.
Ale... uparlem sie na wydruki testowe (fragmenty) ktore obejrze w poniedzialek (29.06.04) i sam ocenie ktorym sposobem lepiej - czy interpolacja czy mniej dpi.