Witam wszystkich
Na prosbe jednego z uzytkownikow forum sprobuje wyjasnic tzw. "gnebiace watpliwosci".
Maszyna d-LAB.2 PLUS tak jak jedna z osob wczesniej piszacych na forum jest juz na rynku dobrych pare lat. Jest ona nadal jedna z najlepszych maszyn na rynku fotograficznym. W Polsce do niedawna d-LAB.2 w wersji 2 PLUS bylo tylko 9 sztuk. W zwiazku z upadkiem AGFY ponad 2 lata temu, ceny tej maszyny mocno spadly na rynku wtórnym do 15 % procent jej pierwotnej wartosci i jest ich na naszym rynku troche wiecej.
Tak jak kazde urzadzenie maszyna naswietlajaca widzi kolory inaczej niz np. monitor. Na waszym forum jest dobrze opisany artykul na temat kolorystyki i profili: http://canon-board.info/showthread.php?t=8520
Jezeli nie stosuje sie profilowania zdjec to moga wystapic sytuacje jak tu bylo wspomniane, ze zielen nie jest zielona, a wpada w inny odcien. Kolory wspolne z przestrzenia sRGB (monitora), a przestrzenia laba sa moze zbiezne tylko w 50 %. Bez przygotowania zdjec i ich wczesniejszego profilowania roznice na zdjeciach beda widoczne zawsze. Nie oznacza to, ze zdjecia beda gorsze. Poza kilkoma przypadkam kolorystycznymi, w ktorych maszyna nie odzwierciedla prawidlowo kolorow (ratunkiem jest profilowanie zdjec) cala kolorystyka jest tak ustawiona aby zadowolic 95 % klientow (gamut kolorystyczny dobrany odpowiednio przez firme AGFA w czasie projektowania maszyny tego typu).
Wracajac do zdjec wywolywanych droga internetowa - zgodnie z regulaminem dostepnym na naszej stronie nie dokonujemy recznej korekty zdjec nadeslanych przez klientow. Staramy sie jednak zachowac stala powtarzalnosc kolorow i w razie odchylek od sredniej je korygowac.
Z drugiej strony nie ma fizycznej mozliwosci dokonac dobrze korekty zdjec jezeli klient daje do wywolania np. 500 - 600 zdjec. Zdjecia na maszynie wyswietlaja sie w postaci miniaturek i ida z predkoscia kilku zdjec na sekunde (podglad nie jest dokladny). W przypadku recznej korekty, naswietlanie takich zdjec trwalo by kilka godzin. Przy lacznej sumie zamowien jakie sa skladane droga internetowa wykonanie czegos takiego jest nierealne w zadnym zakladzie i na zadnej maszynie. Najwazniejsze jest dobre ustawienie wyjscowe maszyny i stosowanie tych samych parametrow i stalej powtarzalnosci dla wszystkich - takie zalozenia staramy sie spelniac.
Na naszej stronie zawsze dostepne sa aktualne profile ICC i w razie duzego nacisku na wiernosc kolorow z tym co widac na monitorze mozna je stosowac.
Przejde teraz do omowienia problemu zwiazanego z programem do skladania zdlecen droga internetowa.
Zlecenia zamawiane w ten sposob realizowane sa przez nas w ten sam sposob jak odbitki przynoszone bezposrednio do zakladu. Podczas wysylki nie nastepuje zadna utrata jakosci, kompresji itd. Takie zdjecia jak sa wysylane dokladnie w tej samej formie trafiaja do nas. Zmianie ulega jedynie nazwa pliku i z tylu na odbitce drukowana jest w postaci kodu technicznego.
Istnieje jeden przypadek w ktorym plik ulega modyfikacji i wystepuje tylko wtedy kiedy klient kadruje zdjecie w programie lub stosuje opcje redukcji czerwonych oczu. Po takim zabiegu zdjecie zostaje przekadrowane i zapisane pod nowa postacia w katalogu domyslnym programu. Dzieki dobrze zastosownemu algorytmowi zapisu zdjecie zostaje znacznie pomniejszone w megabajtach (rozdzielczosc pozostaje ta sama). Nie ma to jednak wplywu na pogorszenie jakosci zdjec - wbrew opini co niektorych osob, ze jezeli zdjecie nie wazy 10 MB jak pierwotnie a 1,5 MB to znaczy, ze jest gorsze. Niedowiarki moga przeslac zdjecie kadrowane i niekadrowane i porownac, czy widza roznice. Mozna to rowniez porownac na monitorze w skali 1:1. Raz na 100 razy moze ktos dostrzeze roznice na kilku pikselach. Na odbitce wykonanej w labie i tak to bedzie jednak niezauwazalne.
Jako dodatkowa uwage do programu moge powiedziec, ze jest on opracowany indywidualnie przez nasza firme i chyba jako jedyny posiada opcje autowznawiania przerwanego polaczenia. Nawet po gwaltownym resecie komputera i ponownym odpaleniu programu wysylka zdjec nastapi od przerwanej pozycji. Nie trzeba tak jak u konkurencji wysylac zdjec od poczatku.
W razie dalszych watpliwosci prosze smialo pytac.
Pozdrawiam Daniel Stańczyk
LAB-NET - Cyfrowy Świat
76-200 Słupsk
ul. Mostnika 3
tel. (0 59) 840 22 99
www.lab-net.pl