Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: Przestrzeń kolorów w Photoshopie

  1. #1
    Uzależniony
    Dołączył
    May 2004
    Wiek
    60
    Posty
    614

    Domyślnie Przestrzeń kolorów w Photoshopie

    Witam,
    jaką używacie przestrzeń kolorów?
    z przeczytanych lektur wynika że lepsza od 1966-2.1 jest rgb 1998. U mnie po przełączeniu na 1998 obraz jest faktycznie lepszy ale tylko wtedy kiedy zdjęcie widzimy w fotoshopie, natomiast po zamknięciu programu wszystko wraca do normy tzn. fotografia ma"normalne" kolory.Nie wiem czy mam źle skonfigurowanego Fotoshopa czy też tak powinno być? Mnie osobiście w rgb 1998 większa kolorystyka i ostrość bardziej przeszkadza jak pomaga...
    Będę dźwieczny za wyjaśnienie mi tej kwestii..
    dzięki
    pozdrawiam
    Heniek

  2. #2
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    W aparacie/przy konwersji RAW - sRGB
    monitor - sRGB
    PS - sRGB

  3. #3
    Coś już napisał
    Dołączył
    Aug 2005
    Wiek
    50
    Posty
    60

    Domyślnie

    a czemu nie Adobe RGB? Czytałem w Biblii CS, że sRGB czyli standard RGB ( a nie super - jak kiedyś myślałem) to jedna z biedniejszych przestrzeni kolorów.

  4. #4

    Domyślnie

    właśnie dlatego, że to standard....

  5. #5
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez adwent
    a czemu nie Adobe RGB? Czytałem w Biblii CS, że sRGB czyli standard RGB ( a nie super - jak kiedyś myślałem) to jedna z biedniejszych przestrzeni kolorów.
    Dlatego ze:

    - glownie ogladam fotki na kompie/przeznaczam do internetu
    - laby tez robia w sRGB (przynajmniej w moim formacie odbitek - 15x21 albo 20x30)

    Jak mam ochote sie pobabrac z jakims wielkoformatowym 40x60 lub wiecej (do tej pory dwa takie zrobilem) to dopiero wtedy AdobeRGB.

  6. #6
    Coś już napisał Awatar anhelli
    Dołączył
    Jul 2005
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    46
    Posty
    51

    Domyślnie

    Kelby w swej książce (dla CS i CS2) pisze, że przede wszystkim powinnismy zmienić sRGB na Adobe RGB [1998] . Podaje nawet kilka sensownych argumentów, ale z drugiej strony z jakiegoś powodu w domyśllnych ustawieniach jest to sRGB, więc jak to ma być.
    Poza tym jak jest z pozostałymi ustawieniami? Jest tam mowa, aby zmienić ustawienia własne custom na Uniwerslane ustawienia koloru w Ameryce Północnej (w sumie książka wychodzi na Rynek amerykański ;-), ale czy ma to jakieś znaczenie). Jeśli chodzi o przestrzenie robocze, to również zastanawia mnie specyfikacja CMYK. Domyślnie ustawiona na US Web Coated (SWOP), czy nie lepiej ustawić na Europa ISO Coated. Zasady zarządania kolorem - piętro niżej - Kelby pisze: Konwersja na roboczy RGB

    Za wszelkie wyjaśnienia (również i ja) będę wdzięczny. Poprawionych w CS'ie fotek nie przeznaczam do druku. Są one wyłącznie do przeglądania na monitorze.

    Miałbym jeszcze jedna prośbę, wytłumaczcie (jednym zdaniem) jakie są różnice pomiedzy kolorami RGB, a CMYK. Kelby podaje ustawienia cieni, półcieni i bieli dla obydwu ustawień i sugeruje, że CMYK jest dla profesjonalistów. Jak z tym jest, jak wy ustawiacie?

    Dzięki
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez anhelli ; 22-08-2005 o 17:37
    Canon 60d + 17-40L + 35 f/2.0

  7. #7
    Bywalec Awatar TommyTheCat
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Ostrowiec
    Wiek
    50
    Posty
    222

    Domyślnie

    jesli na monitorze masz ogladac to rgb, bo tak jest wyswietlany obraz,
    konwersji na cmyk dokonuje sie gdy obrazek ma byc drukowany bo takie sa skladowe koloru w druku np offsetowym
    Canon 30D

  8. #8
    Coś już napisał Awatar anhelli
    Dołączył
    Jul 2005
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    46
    Posty
    51

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TommyTheCat
    jesli na monitorze masz ogladac to rgb, bo tak jest wyswietlany obraz,
    konwersji na cmyk dokonuje sie gdy obrazek ma byc drukowany bo takie sa skladowe koloru w druku np offsetowym

    ..i o to mi chodziło, dzięki :wink:
    Canon 60d + 17-40L + 35 f/2.0

  9. #9
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez anhelli
    Kelby w swej książce (dla CS i CS2) pisze, że przede wszystkim powinnismy zmienić sRGB na Adobe RGB [1998] . Podaje nawet kilka sensownych argumentów, ale z drugiej strony z jakiegoś powodu w domyśllnych ustawieniach jest to sRGB, więc jak to ma być.

    Akurat o ile ksiazki Kelbiego polecam to w tym przypadku nie stosuje sie do jego rady. Powody podalem powyzej .

  10. #10
    Coś już napisał Awatar anhelli
    Dołączył
    Jul 2005
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    46
    Posty
    51

    Domyślnie

    CHIP FOTO-VIDEO nr 8/2005 wyjaśnia kwestie związane z zarządzaneiem kolorów. Podane zostały tam cztery przestrzenie:

    L*A*B*
    sRGB
    Adobe RGB
    ProPhoto RGB

    L*A*B - zakres barw widzialnych

    sRGB - Zdjęcia powinny być skonwertowane do tego profilu, gdyż przeglądarki internetowe nie wyświetlają prawidłowo obrazów o wiekszej przestrzeni kolorystycznej (np. Adobe RGB). Większość aparatów pozwla jednak uzykać fotografie o większym zakresie kolorów.

    Adobe RGB - Jest profilem najczęściej wykorzystywanym przez fotografów, którym zależy na wysokiej jaości zdjęć. Ze względu na większą przestrzeń barwną pozwlala uwiecznić sceny, których kolorystyka wykracza poza przestrzeń RGB. Jeżeli robimy zdjęcia w formacie JPG, a nasz aparat pozwla na zapisywanie obrazów w Adobe RGB, wykorzystajmy potencjał tego profilu.

    ProPhoto RGB - Wdrożony przez firmę Kodak... Nie istnieją urzaądzenia, które są w stanie wyświetlać lub drukować z tak bogatą paletą barw...


    Powinno to wszystko wyjaśniać
    Canon 60d + 17-40L + 35 f/2.0

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •