Zobacz wyniki ankiety: Czy wg Ciebie cyfrowy średni format zaniknie?

Głosujących
187. Nie możesz głosować w tej sondzie
Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 54

Wątek: Koniec średniego formatu?

  1. #1
    Pełne uzależnienie Awatar Pikczer
    Dołączył
    Aug 2005
    Miasto
    Warsaw
    Wiek
    47
    Posty
    2 578

    Question Koniec średniego formatu?

    Witajcie,
    takie przemyslenie mnie naszlo...
    Wiele sie nad tym zastanawialem i wyszlo mi, ze w fotografii cyfrowej, sredni format juz raczej nie ma przyszlosci
    Do tej pory SF (tego skrotu bede uzywal dla sredniego formatu) to nic innego jak wieksza rozdzielczosc i lepsza jakosc. I tak jak w fotografii analogowej rozdzieczosci nie mozna bylo polepszyc/zwiekszyc tak, dla np. 35mm w fot. cyfrowej megapixele juz nie sa blokada. Teraz w komorkach 5MPx nie jest problemem a juz niedlugo Deesy mysle beda mialy po 30-40 tych cudactw :wink:
    Poza tym, blokada z malym ISO, szybkostrzelnoscia etc. nie daje im szans nie mowiac o kosmicznych cenach. Wielkimi krokami mysle powstanie hybryda i tyle.

    A co Wy o tym myslicie?

    pozdrawiam i zapraszam do glosowania
    pikczer
    Ostatnio edytowane przez Pikczer ; 29-04-2009 o 20:16

  2. #2
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jun 2008
    Posty
    371

    Domyślnie

    Myślę, że jak zawsze rynek pokaże, że jednak potrzeba specjalizacji.
    MF to jednak trochę inna filozofia focenia i efekt. 35mm ma ten swój mały sensor i kiedyś skończy się możliwość jego upychania. A tu rozmiar ma znaczenie.

    Czyli: NIE.

    P.S. jak dokupie do piątki t&s to będę sobie powtarzał, że mam średni format...jak patrzę na to co potrafi ta matryca z dobrym szkłem to prawie już w to wierzę
    papa 5D2 | EOS R | RF 24-105 L IS NANO| Sigma 15 | EF 24 L II | EF 16-35 L II | EF 50 L |EF 70-300 IS II NANO | TS-E 24 II

  3. #3
    Uzależniony Awatar Sławek
    Dołączył
    Apr 2008
    Miasto
    Częstochowa
    Wiek
    61
    Posty
    968

    Domyślnie

    Myśle że tam gdzie budżet nie jest ograniczony średni format jeszcze nieźle się trzyma. Kiedyś w studiu robiłem śluby wyłącznie średnim formatem. Teraz nawet mi to do głowy nie przychodzi, Ale znajomy który robi jedzenie do książek kucharskich niemal wyłącznie używa SF. Kiedyś widziałem jak Steczkowska robiła fotki Hasselem
    Ostatnio edytowane przez Sławek ; 29-04-2009 o 20:55

  4. #4
    Początki nałogu Awatar patric89
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Kraków / Tarnobrzeg
    Wiek
    35
    Posty
    336

    Domyślnie

    Zgadzam się ze Sławkiem. Gdy cena nie gra roli, to czemu sobie na taką przyjemność i ekstrawagancje nie pozwolić...
    Ja na razie moge sobie pomarzyć o przesiadce z APS-C na FF
    5d II | 6d | S14 2.8 | C28 1.8 | C50 1.4 | C85 1.8 | 430EXII x2

  5. #5
    Uzależniony Awatar Sławek
    Dołączył
    Apr 2008
    Miasto
    Częstochowa
    Wiek
    61
    Posty
    968

    Domyślnie

    Ale ciekawa rzecz...Już piętnaście lat temu, zanim nastała era cyfry mówiło się o zmierzchu średniego formatu i nic...

  6. #6
    Początki nałogu Awatar an_zak
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    34
    Posty
    427

    Domyślnie

    Średni format (idąc tym tropem - wielki format również) ma się tak do małego obrazka jak analog do cyfry. Jedno i drugie służy do innych celów, nie ma co stawiać w szeregu tylko z powodu zdolności rozdzielczej.

  7. #7
    Pełne uzależnienie PREMIUM member Awatar MMM
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    46
    Posty
    4 250

    Domyślnie

    To że do komórki da się wepchać 10mpix a do małego obrazka 50mpix to jeszcze nic nie znaczy bo i tak nie ma z tego żadnego praktycznego pożytku.
    Średni format to inna głębia ostrości, nie do podrobienia w portrecie. A jeśli jeszcze producenci nie przesadzą z ilością megapikseli to matryce będą miały większy DR niż jakikolwiek inny sprzęt więc zawsze znajdą się niszowe zastosowania w których MF będzie nie do zastąpienia.

  8. #8
    Uzależniony
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    886

    Domyślnie

    Tylko to nie bedzie tak ze SF zawsze z przodu?
    Wyjdzie ds 30mpix, bedzie hassel 100mpix. Pytanie po co kompu 100mpix, ale po co komu i 30.
    Mam glupia nadzieje na spadek cen scianek SF. Konstrukcje skomplikowane to nie sa, na tle dsl'ra to sama matryca. Kiedys czytnik cd wydawal sie czyms ekstremalnie skomplikowanym, obecnie tysiac fabryk w chinach je tlucze po dolarze. Nie znam sie na technologii produkcji matryc, ale mam nadzieje ze na 645 sie one nie zatrzymaja i beda rosly wraz ze spadkiem cen.

    Teraz ide pod prad, foce 6x7, skanuje na nikonie, jak fotka rokuje wrzucam na beben, 150mpix wychodzi z takiego obrazka, velvia daje rade

  9. #9
    Koroviov
    Guest

    Domyślnie

    Pikczer, jestem jednak innego zdania


    Otóż w średnim formacie w dzisiejszych czasach nie chodzi już tylko o samą rozdzielczość. Większa matryca wpływa niesamowicie na plastykę zdjęć i głębię ostrości. Poza tym nawet na FF jesteśmy już bardzo blisko granicy możliwości samych obiektywów. A ze względu na lepiej pracujące piksele w średnioformatowych aparatach obraz nawet z takiej samej ilości pikseli będzie się niesamowicie różnił. I teraz dochodzimy do zadania przed jakim stoją profesjonaliści- wielkoformatowe wydruki, reklamy czy też inne zdjęcia od których po prostu wymaga się by były idealne.
    Niestety jeśli spojrzymy na to zadanie to łatwo stwierdzimy, że format 135 jest bez szans. Jeśli najwyższa jakość ma być to tylko średnie i wielkie formaty.

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar Pikczer
    Dołączył
    Aug 2005
    Miasto
    Warsaw
    Wiek
    47
    Posty
    2 578

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Koroviov Zobacz posta
    Pikczer, jestem jednak innego zdania
    I o to chodzi ;-)

    Ale na powaznie - odnoszac sie do wypowiedzi MMM, to faktycznie - wielkosc matrycy crop i FF, to tak jak FF i SF. Moze byc tyle samo pixeli a jednak to cos innego. Nie zmienia to faktu, iz roznica pomiedzy FF a SF nie jest tak wielka jak roznica w cenie. Kiedys bylo to uzasadnione ale teraz uwazam, ze SF jesli nawet nie zniknie, to musi zejsc z ceny bo to kosmiczny absurd, ktory leci jak na razie tylko na swojej analogowej historii.

    ps
    przypomina mi sie taki przyklad jak z QuarkXPress'em i Adobe InDesign'em. Quark (guru progamowe jesli chodzi o wydawnictwa) kosztowal 9.000pln + trzeba bylo wydac jeszcze na zpolszczona wersje czyli Gwarka (chyba ok. 1000pln). InDesign byl w komplecie Adobiego i mial takie sobie opinie. Teraz - Quark ratuje tylek i nawet cena nie jest juz tak wygorowana w porownaniu do konkurencji
    Ostatnio edytowane przez Pikczer ; 29-04-2009 o 22:03

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •