Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Profil kolorów - jak zgrać aparat i monitor?

  1. #1
    Dopiero zaczyna Awatar alloqba
    Dołączył
    Mar 2009
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    46

    Domyślnie Profil kolorów - jak zgrać aparat i monitor?

    Witajcie serdecznie!

    Od dłuższego czasu nurtuje mnie pytanie: jaką przestrzeń barw wybrać?

    W aparacie mogę wybrać sRGB lub adobeRGB, monitor skalibrowałem trzema różnymi testami wedle wskazówek wyświetlanych na ekranie i wyniki wyszły mi bardzo podobnie do tych z profilu adobeRGB Oczywiście mogę też ustawić monitor na adobeRGB i sRGB.

    Przygotowałem się teoretycznie, przestudiowałem wskazówki pana Janusza Body (bardzo zrozumiałe, dziękuję), przekopałem internet i wyszło mi, że zdjęcie zrobione w adobeRGB, wyświetlone na monitorze z profilem adobeRGB będzie miało największą głębię (gamut, zróżnicowanie, oddanie..) kolorów.

    Jednak moje testy tego nie potwierdzają. Zdjęcia z Canona EOS 450D wyglądają najlepiej zrobione w sRGB, wyświetlane w sRGB lub adobeRGB.

    Mój jedyny wniosek, proszę powiedzcie mi czy choć trochę słuszny - mój monitor nie jest w stanie wyświetlić wszystkich kolorów adobeRGB, więc "odstępy" między tonami są wizualnie większe niż ze zdjęć robionych w sRGB..
    Używam takiego komputera: http://www.notebookcheck.pl/Recenzja...uo.2524.0.html (wynik oddania matrycy pod podanym linkiem) i niestety matrycy nie ma wspaniałej, planuję zakup zewnętrznego monitora, ale to "pieśń przyszłości".

  2. #2
    Początki nałogu
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    404

    Domyślnie

    Zdjęcia z Canona EOS 450D wyglądają najlepiej zrobione w sRGB, wyświetlane w sRGB lub adobeRGB.
    Wyglądają w czym: przeglądarce/edytorze z CMS czy też bez CMS ?
    Jednak moje testy tego nie potwierdzają.
    Wiesz - z całym szacunkiem dla jabłuszek,bo może matrycę masz rzeczywiście dobrą - matryce lapków można testować, ale IMHO z ich pomoca można testować wygląd zdjęć z równym powodzeniem jak na dobrych wyświetlaczach cyfraków. Ale nie znam drogich lapków więc być może ktoś mnie tu szybko wyprostuje.
    monitor skalibrowałem trzema różnymi testami
    Windows czy macówka ? Jeśli nie wchodzi w rachubę kalibracja sprzętowa( a chyba niezbędna dla matryc) to pod windę polecam to http://www.fotal.pl/artykul/Amatorsk..._doc13726.html Jakoś bardziej mnie efekty przekonały niż w przypadku Adobe Gamma.
    mój monitor nie jest w stanie wyświetlić wszystkich kolorów adobeRGB, więc "odstępy" między tonami są wizualnie większe niż ze zdjęć robionych w sRGB.
    Można jaśniej ?

  3. #3
    Dopiero zaczyna Awatar alloqba
    Dołączył
    Mar 2009
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    46

    Domyślnie

    Wyglądają lepiej w Adobe Lightroom 2 (ustawiony na sRGB / adobeRGB), w przeglądarce systemowej rozpoznającej przestrzenie barw, w iPhoto, który też je rozpoznaje.

    Co do matrycy - pisałem, że mam świadomość, że nie jest rewelacyjna do zdjęć, jak większość laptopowych

    Monitor skalibrowany na maku, ale to nie ma przecież żadnego znaczenia - zrobiłem to wbudowanym w system profilerem kolorów (ColorSync) i dwoma niezależnymi programami, polecanymi na maka na innych forach. Wszystkie 3 dały podobne wyniki, więc to nie jest kwestia kalibracji monitora.

    Co do ostatniego pytania chodziło mi o to, że być może mój monitor jest wyprodukowany do wyświetlania w sRGB, natomiast adobeRGB tylko mu tą przestrzeń barw obcina.
    (To są tylko moje spekulacje)

  4. #4
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez alloqba Zobacz posta
    ...
    Monitor skalibrowany na maku, ale to nie ma przecież żadnego znaczenia - zrobiłem to wbudowanym w system profilerem kolorów (ColorSync) i dwoma niezależnymi programami, polecanymi na maka na innych forach. ....
    Hmmmmm... a jesteś tego pewny? Dlaczego sądzisz że dwie różne karty graficzne wysyłają analogowo taki sam sygnał? Masz monitor podpięty przez DVI?

    Wydaje mi się, że się mylisz.

    Kalibrację programami trudno nazwać kalibracją. Bez choćby kolorymetru masz po prostu nieskalibrowany monitor.

    Gamuty laptopów są zwykle dużo mniejsze od sRGB. Mało który monitor, nawet z tych oznaczanych jako "stacja graficzna" wyświetla pełne AdobeRGB.

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  5. #5
    Dopiero zaczyna Awatar alloqba
    Dołączył
    Mar 2009
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    46

    Domyślnie

    Racja, kalibracja na oko to i wyniki słabe. Na razie mi to wystarcza, tylko nie wiem jakie zdjęcia robić, żeby na lepszym monitorze kolory były pełniejsze (sRGB/adobeRGB?)
    (ekran laptopowy, przeglądam i obrabiam na nim zdjęcia)

    Może inaczej postawię pytanie:
    Dlaczego zdjęcia zrobione w adobeRGB są jakby przesycone i z mniejszą ilością detali na granicy jasny odcień/ciemniejszy odcień niż zdjęcia zrobione w sRGB? (stwierdzam to na podstawie podglądu w aparacie i tego co mam na ekranie komputera, bez względu na ustawioną przestrzeń barw)

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar Krzychu
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Ambush Country
    Wiek
    48
    Posty
    3 611

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez alloqba Zobacz posta
    Może inaczej postawię pytanie:
    Dlaczego zdjęcia zrobione w adobeRGB są jakby przesycone i z mniejszą ilością detali na granicy jasny odcień/ciemniejszy odcień niż zdjęcia zrobione w sRGB? (stwierdzam to na podstawie podglądu w aparacie i tego co mam na ekranie komputera, bez względu na ustawioną przestrzeń barw)
    Najprędzej dlatego że masz bałagan z profilami na kompie i/lub oglądasz je w aplikacji która nie obsługuje CMS...
    Pozdrowienia,
    KZ
    KZ Aviation Photography

  7. #7

    Domyślnie

    To może ja podepnę się pod wątek z pytaniami Czy przeglądarki internetowe Firefox lub Internet Explorer obsługują CMS? Z moich obserwacji wynika, że fotki przeglądane w Adobe Bridge wyglądają zupełnie inaczej (np. nasycenie kolorów) niż w wymienionych wyżej przeglądarkach. Jakie inne aplikacje do przeglądania zdjęć obsługują CMS? XnView chyba raczej nie ...
    Finally I've found that I belong here

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar Krzychu
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Ambush Country
    Wiek
    48
    Posty
    3 611

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rediconn Zobacz posta
    To może ja podepnę się pod wątek z pytaniami Czy przeglądarki internetowe Firefox lub Internet Explorer obsługują CMS? Z moich obserwacji wynika, że fotki
    Firefox 3.x tak (ale trzeba włączyć), IE - nie.
    Pozdrowienia,
    KZ
    KZ Aviation Photography

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki. Poniżej info jak włączyć:
    - wpisać na pasku adresowym about:config
    - odnaleźć wpis set gfx.color_management.enabled
    - kliknąć 2 razy na ten zapis, wartość przestawi się z false na true
    - restartnąć Firefoxa
    Finally I've found that I belong here

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar Krzychu
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Ambush Country
    Wiek
    48
    Posty
    3 611

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rediconn Zobacz posta
    Dzięki. Poniżej info jak włączyć:
    - wpisać na pasku adresowym about:config
    - odnaleźć wpis set gfx.color_management.enabled
    - kliknąć 2 razy na ten zapis, wartość przestawi się z false na true
    - restartnąć Firefoxa
    Dla ułatwienia w najnowszej becie już wpisu gfx.color_management.enabled nie ma
    Pozdrowienia,
    KZ
    KZ Aviation Photography

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •