Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21

Wątek: Korekcja - Balansu Bieli w RAW

  1. #1
    Początki nałogu Awatar Moris
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Alt Tarnowitz
    Wiek
    49
    Posty
    302

    Domyślnie Korekcja - Balansu Bieli w RAW

    Śledząc kilka wątków na forum omawiających ten temat natknąłem się na link (WWW.CDROM.PL ) a tam bardzo przystępnie objaśniona jest sprawa korekcji balansu bieli.

    Cyt. "Przygotowanie fotografii zacznij od ustawienia balansu bieli. Używając pipetki wskaż fragment zdjęcia o kolorze, który w rzeczywistości był neutralnie szary..."

    Po tej lekturze oraz forumowej dyskusji : Tutaj
    w którym kolega gietrzy napisał : "Od biedy utwórz plik, wypełnij go 18% (R 210, G 210, B 210) czerni.
    Wydrukuj sobie ten plik używając tylko czarnego atramentu - możesz to zrobić z poziomu sterownika drukarki.
    W drugim podejściu (dla RAW) możesz spróbować (R, G, B 123)"

    Chciałbym Was zapytać jak to jest z tą "Neutralną szarością", bo rozumiem że w trakcie wywoływania fotki z RAW pipetką wskazuję na obszar neutralnie szary ale czy :

    1. ma on mieć wartości (R,G,B =123) ??
    2. czy może ( R,G,B = 210 ) ??
    3. czy obojętnie jakie byle by wszystkie trzy składowe miały najbardziej zbliżona wartości do siebie ( np. R=83, G=85, B=81 ) ??
    4. A co w przypadku gdy na wywoływanej fotce nie możemy taki wartości znaleźć ??
    5. Jak generalnie sobie z tym radzicie ??

    Z góry dzięki za wyrozumiałość dla ciągle uczącego się (jak w podpisie ) : Wszystko to... samo zdjęć nie robi, a jedynie daje możliwości, które ja usilnie staram się poznać i wykorzystać ... " )

  2. #2
    Zablokowany Awatar kavoo
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    53
    Posty
    1 173

    Domyślnie

    Na screenie u Radka widac, ze wybral obszar 133/132/133

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    Jesli wybierzesz obszar, ktory ma w miare rowne RGB to nic nie osiagniesz! Masz wybrac obszar, ktory chcesz zeby byl neutralnie szary nie patrzac na RGB.
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  4. #4
    Zablokowany Awatar kavoo
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    53
    Posty
    1 173

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz Golinski
    Jesli wybierzesz obszar, ktory ma w miare rowne RGB to nic nie osiagniesz! Masz wybrac obszar, ktory chcesz zeby byl neutralnie szary nie patrzac na RGB.
    Z tego, co widze, to Morisowi chodzilo raczej o definicje "neutralnej szarosci" - czy to ma byc 18% (210/210/210) czy jakas inna wartosc. Zwrocilem uwage, ze Radek w artykule wybral pipeta obszar 133/132/133, wiec okolice 50-procentowej szarosci. Mozna wiec wywnioskowac, ze nalezy w kadrze szukac pipeta obszaru, ktory w rzeczywistosci mial na oko 50% szarosci.

    Czytac jeszcze potrafimy (przynajmniej ja), bez obaw.

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    Radek wybral blisko szarosci bo zdjecie mialo dobre WB po prostu...

    Piszac 50% szarosci myslisz o 50% jasnosci? Bo nie lapie. (Moze nie umiem czytac...)
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  6. #6
    Zablokowany Awatar kavoo
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    53
    Posty
    1 173

    Domyślnie

    OMG...

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz Golinski
    Radek wybral blisko szarosci bo zdjecie mialo dobre WB po prostu...
    Nie ma znaczenia czy Radkowi pipeta pokazala idealnie szary kolor, czy z jakims zafarbem - chodzi o to, jakiej szarosci SZUKAL. Chyba logiczne jest, ze jesli pipeta pokazuje okolice srodka, to znaczy ze nie szukal bialego, czarnego czy 18% szarosci - z tego wniosek, ze pod pojeciem "neutralny szary" mozna rozumiec 50% szarosci.

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz Golinski
    Piszac 50% szarosci myslisz o 50% jasnosci? Bo nie lapie. (Moze nie umiem czytac...)
    Piszac 50% szarosci mysle o 50% szarosci. Zamien sobie obrazek RGB na Grayscale i zerknij na wartosci pokazywane przez pipete w PS/Gimpie/whateva, jesli na poziomie RGB nie lapiesz.

  7. #7
    Początki nałogu Awatar Moris
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Alt Tarnowitz
    Wiek
    49
    Posty
    302

    Domyślnie

    Panowie, Panowie spokojnie ... Bardzo dziękuję za reakcję.. już myślałem, że nikt nie podejmie tematu a tu taka dyskusyja Oj można na Was liczyć a ja w to wątpiłem

    Dobrze odczytałeś moje pytanie - chodziło właśnie o definicje neutralnej szarości .
    Czyli Kavoo wychodzi na to, że neutralna szarość to wartości najbardziej bliska RGB 123 - jeśli dobrze Cię zrozumiałem ??.

    Jako że jestem cienki w uszach jeśli chodzi o PS-ie chciałbym również prosić o radę fachowców co robić w przypadku gdy nie mogę znaleźć wartości nawet zbliżonej RGB 123 na mojej fotce, jak radzić sobie w takich przypadkach ?? Robie dużo fotek gdzie w bardzo słoneczny dzień walczę z "śnieżno białymi sukniami"

  8. #8
    Zablokowany Awatar kavoo
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    53
    Posty
    1 173

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Moris
    Czyli Kavoo wychodzi na to, że neutralna szarość to wartości najbardziej bliska RGB 123 - jeśli dobrze Cię zrozumiałem ??.
    Tak nalezaloby wywnioskowac z zawartosci artykulu. Ja na to nie patrze, bo nie uzywam pipety przy wolaniu RAWa - robie to na oko.

  9. #9
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Żyję na przedmieściach
    Wiek
    52
    Posty
    44

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Moris
    Jako że jestem cienki w uszach jeśli chodzi o PS-ie chciałbym również prosić o radę fachowców co robić w przypadku gdy nie mogę znaleźć wartości nawet zbliżonej RGB 123 na mojej fotce, jak radzić sobie w takich przypadkach ?? Robie dużo fotek gdzie w bardzo słoneczny dzień walczę z "śnieżno białymi sukniami"
    Wybierz sobie na zdjęciu coś, co w rzeczywistości (lub w twoim o tej rzeczywistości wspomnieniu) było neutralnie szare. To może być oświetlona czarna powierzchnia, lub powierzchnia biała w cieniu. Chodzi o to, by w "rzeczywistości" powierzchnia określała w miarę sensownie proporcje pomiędzy trzema kanałami (R,G,B). Należy szukać obszarów "szarych" a nie białych czy czarnych, bo obie skrajne opcje przy źle ustawionym balansie bieli moga mieć (będą bankowo miały) wycięty jeden lub dwa kanały i ze znalezienia proporcji między kanałami nici.

    Na śnieżnobiałych sukniach też będziesz miał nieco zacienionych miejsc w faudach i tam bym szukał "szarości". Przy w miarę dobrze ustawionym monitorze od ręki widać, czy wybrany obszar był neutralny i czy WB jest OK.

  10. #10
    Zablokowany Awatar kavoo
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    53
    Posty
    1 173

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RadioErewan
    Wybierz sobie na zdjęciu coś, co w rzeczywistości (lub w twoim o tej rzeczywistości wspomnieniu) było neutralnie szare. To może być oświetlona czarna powierzchnia, lub powierzchnia biała w cieniu.
    Aaaa, czyli pod pojeciem "neutralnosci" szarosci kryje sie to, ze ma ona jednakowe wartosci RGB? I niewazne czy jest to blady szary na poziomie 5-10%, czy ciemny grafit na poziomie 80% - wazne, zeby byla to szarosc, ktora w oryginale nie miala zadnego zafarbu?
    Mniej wiecej o to mi chodzilo, tylko niepotrzebnie doszukiwalem sie jakiegos okreslonego poziomu tej szarosci, bo to jest jak widac nieistotne.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •