Strona 1 z 50 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 498

Wątek: [TEST] Samyang 85mm f/1.4 Multi-Coated

  1. #1
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    46
    Posty
    7 429

    Lightbulb [TEST] Samyang 85mm f/1.4 Multi-Coated

    Witam serdecznie.

    Dziś na tapetę biorę nowy, jasny i tani obiektyw portretowy Samyang 85 1.4. Niewiele w sieci sampli z tego szkiełka, zwłaszcza pod Canona. Na Optycznych jest już co prawda test, ale jak już pisałem w wątku - zdjęcia studyjne z D3x-a niekoniecznie mogą nas interesować i żadnego punktu odniesienia nie ma.

    Szkiełko do testu przysłał dystrybutor Samyanga - Foto-Tip z Krakowa.

    Teścik tradycyjnie subiektywny - obiektywów firmy Samyang nawet nie mam w ofercie, więc jak ktoś będzie chciał kupić - to najlepiej szukać na allegro

    Komentarzy wiele na temat tego "wynalazku" - że wydmuszka, że nie warto wydawać 900 zł itp - odsyłam do tematu w dziale z obiektywami.

    Przejdźmy do konkretów.

    Otwieramy pudełko i wyjmujemy obiektyw - wykonany BARDZO solidnie. Jedynym mankamentem jest osłona przeciwsłoneczna, która niezbyt pewnie się trzyma po zamocowaniu - można to było lepiej wykonać. Ale obudowa, pierścienie ostrości i przysłon - nie ma się do czego przyczepić. Od tyłu metalowy bagnet Canonowski, brak żadnych styków - czyli pełen manual.

    http://img27.imageshack.us/img27/685/samyang.jpg

    Podpinam pod puszkę - ostrości oczywiście nie potwierdza, pomiar światła jest (u Nikona jest jakby odwrotnie - potwierdza ostrość a pomiaru nie ma - poprawcie mnie jak się mylę).

    Pierścień ostrości chodzi bardzo precyzyjnie, więc na dużej matówce (np. w 5d) jako tako można trafić. Pierwsze 2 zdjęcia na przesłonach 1.4 i 2.0 i oto efekt:





    Myślę sobie - hm. Daje radę. Trzeba się temu szkiełku poświęcić więcej uwagi.

    Jeśli spadać to z wysokiego konia - myślę - i biorę do porównania 85 L II

    Troszkę testów balkonowych. Zdjęcia ostrzone precyzyjnie na LiveView.

    1.4L

    1.4S

    2.0L

    2.0S


    No cóż - nadal nieźle. Na 1.4 widać ostrzelsza Lka, no ale chyba trudno było się spodziewać czegoś innego.

    Porównanie pod światło. Ponoć bolączka Samyanga. Zdjęcia powtarzałęm kilkukrotnie. Widać zmianę położenia słońca.


    Zdziwieni? Ja także. Trudno mi to nawet skomentować.

    Sprawdźmy bokeh.

    http://img7.imageshack.us/img7/7952/svsl2c.jpg

    http://img5.imageshack.us/img5/1243/svsl3.jpg

    Zaskoczenie ? Jak najbardziej. Nie do odróżnienia - przynajmniej dla mnie.

    Sprawdzam zatem, czy nie oszukują nas na obudowie z tym światłem Te same parametry, zdjęcie na 1.4 - fotka z Lki ciutkę jaśniejsza. Ale tylko troszkę. Zmniejszam czas z 1/320 na 1/250 i krzywe histogramu są identyczne. Zatem jeśli dobrze liczę - na pełnej dziurze Samyang jest o 0.28 EV ciemniejsze niż Canon na analogicznych parametrach.

    Porównajmy winiety:

    http://img25.imageshack.us/img25/3936/svsl5.jpg

    Koreaniec winietuje... mniej od Lki.
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    46
    Posty
    7 429

    Domyślnie c.d.

    Sprawdźmy dokładnie ostrość.

    Pudełko pod kątem, aparat na statywie i jedziemy




    Różnicę widzę jakąś tam może przy 1.4 na korzyść L. Spójrzcie na aberracje w nieostrościach.

    Na koniec zdjęć czysto testowych ostrość w centrum i w rogach kadru. Pisali na Optycznych, że mydło w rogu na pełnej klatce. Nie sposób nie wierzyć, cudów przecież spodziewać się nie można No ale sprawdzam. Gazeta na ścianę, aparat równolegle i oto efekt:



    No na środku Lka jest wyraźnie lepsza. Samyang średnio, z tym, że to "średnio" utrzymuje się równomiernie w CAŁYM kadrze ! 85 L w rogach jest tak sobie, ale Samyang jest wyraźnie lepszy... Nie wierzę. Robię test ze 3 razy z rzędu - ostrość oczywiście na LiveView - nie chce wyjść inaczej. Przypominam, że to są cropy 100% z jpg z pełnej klatki 21 MPX.

    No i co? Szok jak dla mnie. Gdyby wsadzili tam JAKIKOLWIEK AF, to bym sprzedał Lkę i zaoszczędził 7k zł. Bo nowe 85 L kosztuje teraz ok. 8900 zł. Szkęka mi opadła po prostu. Przy teście Zeissa nie było takiego zachwytu - tam na pełnej dziurze pojawiała się aberracja - tutaj tego nie ma !

    Napiszę to dużymi wołami: Szkło za 900 zł mniej winietuje, mniej aberruje, lepiej pracuje pod światło i ma lepszą ostrość w rogach kadru od szkła dziesięciokrotnie droższego.

    Kto nie wierzy w to, co wyżej napisałem - zapraszam. Szkiełko u mnie leży gdzieś do czwartku - można samemu się przekonać. Być może trafił mi się jakiś wybitny egzemplarz - nie wiem. Trudno jest też ocenić powtarzalność tych obiektywów.

    Oczywiście - Canon ma jeszcze 1.2 w zanadrzu - co daje nam w praktyce 0,5 EV przewagi (sprawdziłem). Nie jest to wiele, ale zawsze.

    Jeszcze tylko wnioski i później kilka zdjęć portretowych - wykonanych zarówno pełną klatką (5d mkII) jak i aparatem z "małą" matrycą, czyli 350d.

    Wnioski:

    + + + Stosunek ceny do możliwości
    + małe winietowanie
    + mała aberracja chromatyczna
    + ładny bokeh
    + dobra ostrość w całym kadrze - nawet od pełnego otworu przesłony
    + solidne wykonanie
    + płynny pierścień ostrości
    + manualny pierścień przysłon sprawdza się bardzo dobrze w trybie filmowym 5dmkII
    + 3 lata gwarancji

    - brak choćby potwierdzenia ostrości na matówce
    - brak AF
    - utrudnione ustawianie ostrości na małych matówkach
    - słabe mocowanie osłony przeciwsłonecznej
    - słabsza ostrość w centrum kadru na f1.4 (lecz zupełnie akceptowalna)

    Zdjęcia (poniżej wykonane zdjęcia są obrobione z Rawów):

    Portrety wykonane 350d (jeden jest na 1.4 drugi na 2.0, ale niestety nie zapisałem sobie które a w Exif nie ma)





    5d mkII (również 1.4 i 2.0 - ale nie wiem które na jakiej przesłonie były robione)









    Dziękuję za uwagę Prawa autorskie do zdjęć zastrzeżone!
    Ostatnio edytowane przez Cichy ; 10-04-2009 o 13:15
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  3. #3
    Bywalec
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Opole
    Wiek
    34
    Posty
    124

    Domyślnie

    Szczęka mi opadła. Oby ich fish był podobnej jakości.
    EOS R + 6D + 24L + 35IS + 50 1.4 + 85 1.8

    Fotograf ślubny Opole
    facebook

  4. #4
    Bywalec Awatar Tomek_P
    Dołączył
    Oct 2008
    Miasto
    Wlkp.
    Posty
    106

    Domyślnie

    wielkie oklaski :O , teraz czekać tylko do maja na fish 8mm i ruszamy na zakupy

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    46
    Posty
    7 429

    Domyślnie

    Co wy z tym fishem ? Test dotyczy portretówki i na niej się skupmy tutaj
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  6. #6
    Zablokowany
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    33
    Posty
    4 359

    Domyślnie

    Ożesz ty! Sprzedaję eLkę :P

    Do boju Samyang!

  7. #7
    Uzależniony
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Dolina Lina Na A
    Posty
    518

    Domyślnie

    Ciekawe co za chwile napiszą posiadacze 85 1.2 L
    Ja jestem zaskoczony.

  8. #8
    Grzeczny i układny podpis Awatar Merde
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    44
    Posty
    7 756

    Domyślnie

    Przysłona jest domykana do wartości roboczej w momencie naciśnięcia spustu migawki (tj. ostrzenie i pomiar światła na 1.4)?

    PS: Niby od 85L jest ~10 razy tańszy, ale nie zapominajmy o starym, dobrym 85 1.8 który jednak ma autofocus. Na współczesnych matówkach nie należy to do przyjemności, niestety.
    I don't pretend to understand Brannigan's Law. I merely enforce it

  9. #9
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    46
    Posty
    7 429

    Domyślnie

    Przysłona jest mechanicznie ustawiona ręcznie. Z 85 USM chętnie porównam, ale pod kątem aberracji i winiety, jestem przekonany, że Samyang zje go na dzień dobry.
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  10. #10
    Zablokowany
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    33
    Posty
    4 359

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Merde Zobacz posta
    Przysłona jest domykana do wartości roboczej w momencie naciśnięcia spustu migawki (tj. ostrzenie i pomiar światła na 1.4)?
    Nie. Przecież cichy napisał, że zero styków. Przymykasz ręcznie, pierścieniem.

Strona 1 z 50 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •