Powiem krótko, mój stary 300D upadł z wysokości ~180cm i zauważyłem że zdjęcia zaczęły wuchodzić jakieś takie mydlane. Test i wszystko jasne - AF rozjechany. Po konsultacjach z kolegą Kuchatkiem (chylę czoło przed jego wiedzą) podjąłem wyzwanie samodzielnego przeprowadzenia regulacji AF. I tylko po to, aby nabyć doświadczeń. 300D jest super rezerwą i gdyby się nie powiodło, strata mała.
Ale do rzeczy. Wykorzystałem mechaniczną regulację położenia lustra pomocniczego za pomocą mimośrodu (było już o tym na forum). Do regulacji wykonałem specjalny zestaw kluczy trzpieniowych o przekroju kwadratowym 1x1mm. Zestaw to 3 kluczyki w kształcie litery "L" (ha!), zaszlifowane tak, aby można było pod różnymi kątami dojść do śrubki regulacyjnej. Przed przystąpieniem do pracy nie wiedziałem jak duże będą przemieszczenia kątowe.
Było z grubsza tak:
1. Dokładny test AF/BF wykazał ~10cm FF.
2. Pokręciłem śrubką regulacyjnę ~20st w dół.
3. Test wykazał 30cm BF.
4. kalkulator w łapy i wychodzi, że trzeba cofnąć o 15st.
5. test wykazał FF 2cm.
6. i tak jakieś 20 razy ze zmianą obiektywów.

Cała operacja zajęła mi około 2h.
Efekt? Idealne zestrojenie AF (błąd dla różnych obiektywów poniżej -2/ +4mm).
Nie będę publikował fotek tesowych bo sam kiedyś wypowiedziałem się bardzo negatywnie o tym procederze.

Wnioski:
- śrubka regulacyjna posiada charakterystykę przybliżoną 1 stopień przemieszczenia na 0,5 cm błędu AF;
- obrót w dół (korpusu) idzie w kierunku BF;
- obrót w górę FF (truizm);
- trzeba dużo cierpliwości i precyzji aby osiągnąć przemieszczenia ~1stopień;
- lustro najlepiej trzymać palcem (bardzo wygodny sposób i bezpieczny dla migawki i matrycy);
- kluczyki pasować ciasno w otworze śrubki (robiłem wymiar 0,98mm);
- trzeba mieć lustereczk dentystyczne albo kawałek dobrze wypolerowanej stali, aby zobaczyć położenie śrubki;
- wskazane jedno piwo (hi!).

I to chyba wszystko, poza tym, że wstępna regulacja odbyła się na obiektywie 50/1,4. Ze względu na ekstremalną GO.

Moje 300D działa jak nowe. Przy okazji sprawdziłem i podregulowałem ostrzenie z 16-35L i 70-200L. Jest OK.

No to czas na powietrze, bo u nas upał dzisiaj był okrutny.
Jeszcze raz podziękowania dla Kuchatka za wsparcie.