Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32

Wątek: #72 Sposób na bardzo dobrze wyglądające B&W (w RAW)

Widok wątkowy

  1. #1
    Uzależniony Awatar VanMurder
    Dołączył
    Jan 2007
    Wiek
    48
    Posty
    600

    Domyślnie #72 Sposób na bardzo dobrze wyglądające B&W (w RAW)

    Witam! Postanowiłem na chwile przerwać sobie prace nad tutorialami do Lightroom'a, bo po przeczytaniu Tips & Tricks #67 postanowiłem wrzucić od siebie, do tematu swoje dwa grosze...

    Jak może niektórzy wiedzą, mam hopla na punkcie czarno-białych fotek,
    prawie każde zdjęcie konwertuje do BW, tylko po to żeby zobaczyć czy nie wygląda czasem lepiej...

    W internecie jest masa sposobów, tutoriali, pluginów (niektóre kosztują setki dolarów). Mało kto wie że sposób na szybka konwersję do B&W leży w zasięgu reki każdego użytkownika konwertera RAW
    Jestem zwolennikiem bardzo mocnych kontrastów w fotografii czarno-białej, coś (a'la Ilford Delta) i uzyskaniu takiego efektu poświęcę ten tutorial.

    W odróżnieniu od dość skomplikowanej metody Scott'a Kelby prezentowanej przeze mnie tutaj:
    http://www.canon-board.info/showthread.php?p=353778

    Chciałem się skoncentrować na uzyskanu brado przyzwoitego, bardzo kontrastowego zdjęcia już na poziomie konwersji RAW.

    Poniższy efekt mozna uzyskac w LR, Camera Raw, i w każdym innym konwerterze z wystarczająca ilością suwaków Tym razem padło na CR 5.2

    Zdjęcie przed konwersją.

    Może nie każdy wie ale najlepiej w BW wyglądają zdjęcia robione w warunkach "małego kontrastu" - równomierne, dobrze rozproszone światło, prawdziwym koszmarem jest konwersja zdjęć studyjnych. Ponadto jakikolwiek clipping w Highligts może nam przysporzyć dużo kłopotu.

    Zdjęcia zrobione w warunkach bardzo dużej rozpiętości tonalnej (głębokie cienie i mocne źródła światła) wymagają często dużo więcej pracy i bardzo często, dodatkowej obróbki takiej jak burning i dogging (miejscowe podwyższanie i obniżanie ekspozycji).

    Postanowiłem ułatwić sobie życie i wybrać do tego tutoriala łatwa do obróbki fotkę:


    Oryginalnie zdjęcie było mało kontrastowe i trochę niedoświetlone (-0.35EV),
    co w praktyce jest nam bardzo na rękę, gdyż w końcowym etapie konwersji będziemy podbijać kontrast i taki zapas po prawej stronie histogramu ułatwia nam sprawę.

    Poniżej zdjęcie z ustawieniami prosto z kamery:


    Podczas konwersji będziemy poruszać się z dołu do góry w palecie naszych suwaków.

    Pierwszy krok w konwersji BW to przesuniecie suwaka Saturation na -100 i dodatkowe obniżenie kontrastu poprzez przesunięcie suwaka Contrast do pozycji +10 (lub mniej) - teraz ten krok może się zdawać bezsensowny ale w końcowej fazie badzie miał decydujące znaczenie dla wyglądu naszego zdjęcia.


    Kolejnym ważnym etapem jest zwiekszenie jasności (Brigtnes) naszego zdjęcia w zależności od naszego zdjęcia preferowane wartości to 80-100.
    Na tym etapie można też nieco obniżyć suwak Temp. barwy i suwak Tint
    ja obniżyłem temp do 3500K i tint -100 ten krok ma na celu poprawienie tonacji szarości skóry ale ma bardziej kosmetyczny charakter. Ten etap można zostawić z powodzeniem na koniec i poeksperymentować z ustawieniami wg własnych upodobań.


    Kolejny krok ma decydujący wpływ na końcowy wygląd naszego zdjęcia i wypada mu poświecić troche czasu na eksperymenty i dobranie wartosci odpowiednich dla własnych upodobań.
    Na tym etapie bedziemy podbyjac kontrast za pomocą suwaków Exposure i Blacks.

    Moim golem jest uzyskanie bardzo jasnych ocieni szarości na skórze (<10%gray).
    Jeżeli podczas tego etapu pojawi sie nam problem z clippingiem w prawej części histogramu zawsze możemy ratować się suwakiem Recocvery, jeżeli natomiast stwierdzamy że zbyt dużo tracimy w cieniach można podciągnąć trochę suwak Fill Light.


    Ostatni etap to dodanie odpowiedniej winiety która doda smaku i poprawi ostateczny wygląd naszego zdjęcia.


    Na zakończenie ostateczna wersja zdjęcia po małym wyostrzaniu w PS i usunięciu szumów w neatimage (jak można zauważyć w exiffie zdjęcie było robione przy ISO 1600 i dodatkowo wyciągane o +1EV).


    PS. Zdaje sobie sprawę że ta metoda ma swoje wady i na pewno nie zaspokoi bardziej wymagających amatorów czarno białych zdjęć. Lecz w odróżnieniu od innych daje całkiem przyzwoite efekty jest bardzo prosta, tania i łatwa do zaaplikowania do większej ilości podobnych fotek.

    Osobiście jetem zwolennikiem konwersji w PS z użyciem Channel Mixer i Gradient map. Ale w sytuacjach gdy nie dysponujemy czasem, a mamy na przykład do przygotowania slide show podczas wesela, powyższy tutorial może być bardzo przydatny.

    Pozdrawiam
    V.
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 12-12-2009 o 20:40

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •