Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32

Wątek: #72 Sposób na bardzo dobrze wyglądające B&W (w RAW)

  1. #1
    Uzależniony Awatar VanMurder
    Dołączył
    Jan 2007
    Wiek
    47
    Posty
    600

    Domyślnie #72 Sposób na bardzo dobrze wyglądające B&W (w RAW)

    Witam! Postanowiłem na chwile przerwać sobie prace nad tutorialami do Lightroom'a, bo po przeczytaniu Tips & Tricks #67 postanowiłem wrzucić od siebie, do tematu swoje dwa grosze...

    Jak może niektórzy wiedzą, mam hopla na punkcie czarno-białych fotek,
    prawie każde zdjęcie konwertuje do BW, tylko po to żeby zobaczyć czy nie wygląda czasem lepiej...

    W internecie jest masa sposobów, tutoriali, pluginów (niektóre kosztują setki dolarów). Mało kto wie że sposób na szybka konwersję do B&W leży w zasięgu reki każdego użytkownika konwertera RAW
    Jestem zwolennikiem bardzo mocnych kontrastów w fotografii czarno-białej, coś (a'la Ilford Delta) i uzyskaniu takiego efektu poświęcę ten tutorial.

    W odróżnieniu od dość skomplikowanej metody Scott'a Kelby prezentowanej przeze mnie tutaj:
    http://www.canon-board.info/showthread.php?p=353778

    Chciałem się skoncentrować na uzyskanu brado przyzwoitego, bardzo kontrastowego zdjęcia już na poziomie konwersji RAW.

    Poniższy efekt mozna uzyskac w LR, Camera Raw, i w każdym innym konwerterze z wystarczająca ilością suwaków Tym razem padło na CR 5.2

    Zdjęcie przed konwersją.

    Może nie każdy wie ale najlepiej w BW wyglądają zdjęcia robione w warunkach "małego kontrastu" - równomierne, dobrze rozproszone światło, prawdziwym koszmarem jest konwersja zdjęć studyjnych. Ponadto jakikolwiek clipping w Highligts może nam przysporzyć dużo kłopotu.

    Zdjęcia zrobione w warunkach bardzo dużej rozpiętości tonalnej (głębokie cienie i mocne źródła światła) wymagają często dużo więcej pracy i bardzo często, dodatkowej obróbki takiej jak burning i dogging (miejscowe podwyższanie i obniżanie ekspozycji).

    Postanowiłem ułatwić sobie życie i wybrać do tego tutoriala łatwa do obróbki fotkę:


    Oryginalnie zdjęcie było mało kontrastowe i trochę niedoświetlone (-0.35EV),
    co w praktyce jest nam bardzo na rękę, gdyż w końcowym etapie konwersji będziemy podbijać kontrast i taki zapas po prawej stronie histogramu ułatwia nam sprawę.

    Poniżej zdjęcie z ustawieniami prosto z kamery:


    Podczas konwersji będziemy poruszać się z dołu do góry w palecie naszych suwaków.

    Pierwszy krok w konwersji BW to przesuniecie suwaka Saturation na -100 i dodatkowe obniżenie kontrastu poprzez przesunięcie suwaka Contrast do pozycji +10 (lub mniej) - teraz ten krok może się zdawać bezsensowny ale w końcowej fazie badzie miał decydujące znaczenie dla wyglądu naszego zdjęcia.


    Kolejnym ważnym etapem jest zwiekszenie jasności (Brigtnes) naszego zdjęcia w zależności od naszego zdjęcia preferowane wartości to 80-100.
    Na tym etapie można też nieco obniżyć suwak Temp. barwy i suwak Tint
    ja obniżyłem temp do 3500K i tint -100 ten krok ma na celu poprawienie tonacji szarości skóry ale ma bardziej kosmetyczny charakter. Ten etap można zostawić z powodzeniem na koniec i poeksperymentować z ustawieniami wg własnych upodobań.


    Kolejny krok ma decydujący wpływ na końcowy wygląd naszego zdjęcia i wypada mu poświecić troche czasu na eksperymenty i dobranie wartosci odpowiednich dla własnych upodobań.
    Na tym etapie bedziemy podbyjac kontrast za pomocą suwaków Exposure i Blacks.

    Moim golem jest uzyskanie bardzo jasnych ocieni szarości na skórze (<10%gray).
    Jeżeli podczas tego etapu pojawi sie nam problem z clippingiem w prawej części histogramu zawsze możemy ratować się suwakiem Recocvery, jeżeli natomiast stwierdzamy że zbyt dużo tracimy w cieniach można podciągnąć trochę suwak Fill Light.


    Ostatni etap to dodanie odpowiedniej winiety która doda smaku i poprawi ostateczny wygląd naszego zdjęcia.


    Na zakończenie ostateczna wersja zdjęcia po małym wyostrzaniu w PS i usunięciu szumów w neatimage (jak można zauważyć w exiffie zdjęcie było robione przy ISO 1600 i dodatkowo wyciągane o +1EV).


    PS. Zdaje sobie sprawę że ta metoda ma swoje wady i na pewno nie zaspokoi bardziej wymagających amatorów czarno białych zdjęć. Lecz w odróżnieniu od innych daje całkiem przyzwoite efekty jest bardzo prosta, tania i łatwa do zaaplikowania do większej ilości podobnych fotek.

    Osobiście jetem zwolennikiem konwersji w PS z użyciem Channel Mixer i Gradient map. Ale w sytuacjach gdy nie dysponujemy czasem, a mamy na przykład do przygotowania slide show podczas wesela, powyższy tutorial może być bardzo przydatny.

    Pozdrawiam
    V.
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 12-12-2009 o 20:40

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar gwozdzt
    Dołączył
    Sep 2005
    Wiek
    51
    Posty
    5 780

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez VanMurder Zobacz posta
    Chciałem się skoncentrować na uzyskanu brado przyzwoitego, bardzo kontrastowego zdjęcia już na poziomie konwersji RAW.

    Poniższy efekt mozna uzyskac w LR, Camera Raw, i w każdym innym konwerterze ...
    Przyznam, że od jakiegoś czasu jestem zainteresowany uzyskaniem przyzwoitego b/w na etapie konwersji RAW :-)

    Pytanie - jak by to leciało w DPP?
    Pozdrowienia, Tomek
    Kilka moich zdjęć... i sprzęt

  3. #3
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Ja to troszkę inaczej w ACR robię.
    Otwartego zdjęcia nie ruszam w pierwszej zakładce, potem w zakładce 'convert to grayscale' bawię się suwaczkami. Potem w Curves włączam 'Strong Contrast' i dopiero na koniec w pierwszej zakładce czymś tam (bez reguły) się pobawię dopieszczając zdjęcie, no i oczywiście o wyostrzaniu i ew winietce w osobnej zakładce nie zapominając.

  4. #4
    Bywalec Awatar LemonR
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Wiek
    50
    Posty
    234

    Domyślnie

    To ja jeszcze poproszę to samo zdjęcie prze konwertowane do B&W za pomocą "presetu" Low contrast i high contrast w LR. Chętnie bym je porównał.
    thx.

  5. #5
    Początki nałogu Awatar allgsm
    Dołączył
    Dec 2007
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    44
    Posty
    311

    Domyślnie

    Pobawilem sie Van twoim sposobem i oto efekt zabawy:


    To jak wczesniej zrobilem bw widac w mojej galerii:

    http://www.canon-board.info/showthre...=40316&page=42
    http://www.tomaszgruszecki.com gg:1326595 Pozdrawiam.

  6. #6
    Uzależniony Awatar VanMurder
    Dołączył
    Jan 2007
    Wiek
    47
    Posty
    600

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez LemonR Zobacz posta
    To ja jeszcze poproszę to samo zdjęcie prze konwertowane do B&W za pomocą "presetu" Low contrast i high contrast w LR. Chętnie bym je porównał.
    thx.
    Proszę bardzo:

    LR - B&W High Contrast Preset


    LR - B&W Low Contrast Preset


    Winietę skopiowałem z tutoriala

  7. #7
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    gdynia
    Wiek
    45
    Posty
    269

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez allgsm.pl Zobacz posta
    Pobawilem sie Van twoim sposobem i oto efekt zabawy:
    mz nowa wersja lepiej wygląda

  8. #8
    Uzależniony Awatar Wats0n
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Posen Bloody Posen
    Wiek
    42
    Posty
    996

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pjakusz Zobacz posta
    mz nowa wersja lepiej wygląda
    Tylko co tam się kurde dzieje na krawędziach???
    Tako rzecze Watson.
    There are no stupid questions, just stupid people.
    Wątek galeryjny na CB/Portrety@CB/Meksyk@CB/Sport@CB //Galeria przejściowa

  9. #9
    Uzależniony Awatar iREM
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Gdansk, Poland, Europe, Earth
    Wiek
    56
    Posty
    951

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez allgsm.pl Zobacz posta
    Pobawilem sie Van twoim sposobem i oto efekt zabawy:
    A to z lewej - na krawędzi - taka poświata to efekt uboczny? Nie, żebym się czepiał! ;-)
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Cytat Zamieszczone przez Wats0n Zobacz posta
    Tylko co tam się kurde dzieje na krawędziach???
    O przepraszam najmocniej!!! Nie zauważyłem Twojego pytania!
    Ostatnio edytowane przez iREM ; 10-03-2009 o 15:00 Powód: Automerged Doublepost
    Wszystko można zrobić lepiej.
    www.irem.pl | 500px | foty.irem.pl

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar Kolaj
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    50
    Posty
    3 293

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez VanMurder Zobacz posta
    [...]W odróżnieniu od dość skomplikowanej metody Scott'a Kelby prezentowanej przeze mnie tutaj:
    http://www.canon-board.info/showthread.php?p=353778 [...]
    Jeżeli ktoś uważa metodę Kelby'ego za skomplikowaną a jednocześnie lubi efekt, jaki można nią uzyskać, może sobie ułatwić życie poprzez zastosowanie akcji, którą kiedyś wyklikałem na okoliczność obróbki B&W będąc po lekturze powyższego tutoriala. Oprócz warstw zdzierających kolor akcja dokłada szarą warstwę Overlay do zabawy z lokalnymi kontrastami oraz pustą na domalowanie winietki.

    Link do akcji: http://maciejko.net/downloads/bw.atn
    BYKOM STOP - poprawna pisownia i ortografia w internecie

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •