Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Wybór głowicy do statywu - która będzie odpowiednia

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Aug 2007
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    46
    Posty
    31

    Domyślnie Wybór głowicy do statywu - która będzie odpowiednia

    Witam Wszystkich
    Od tygodnia siedzę na naszym forum i przeglądam różnego rodzaju tematy dotyczące statywów a także proponowanych do nich głowic. Oczywiście odwieczny dylemat czy kupić głowicę kulową czy też głowicę 3D.
    Nie dawno stałem się posiadaczem nowego Manfrotto 055 XPROB (zresztą również po prześledzeniu sporej ilości tematów na naszym forum) no i obecnie stoję przed dylematem jaką wybrać głowicę do tego statywu. Chciałbym zająć się poważnie fotografowaniem ślubów i dlatego wybór odpowiedniej głowicy jest dla mnie istotny. Do tej pory głównie była to fotografia architektury, plenery oraz portrety. Obiektywy które posiadam to Canon EF-S 17-55 f/2.8 IS USM, Canon EF 24-105 f/4 IS USM w niedługim czasie planuję zakup Canon EF 70-200 f/2.8 IS USM oraz Canon EF 100-400 (fotografia przyrodnicza)

    Moje pytanie co wybrać głowica kulowa czy też 3D. Bardzo ciekawy był wątek http://canon-board.info/showthread.p...ight=g%B3owica. Janusz Body pisał że kulowe wynalazki nie sprawdzają się w przypadku cięższego sprzętu a do szybkich zdjęć lepiej jest użyć monopodu (w sumie sensowna uwaga). Z obiektywów które wymieniłem to sprzęt ciężki nie jest (oprócz Canon EF100-400). Mam już kilka typów głowica kulowa Gitzo G1278M, głowica kulowa boczna Gitzo G1376M, głowica kulowa Arca Swiss B1 Monoball lub Z1 Monoball. Jeśli głowica 3D to Manfrotto 808 RC4 lub Gitzo G2271M a może coś z Wimberley. Która z głowic będzie w tym wypadku najlepsza (fotografia ślubów, w przyszłości przyrodnicza).
    Z góry dziękuję za konkretne odpowiedzi.
    Ostatnio edytowane przez koperchemik ; 04-02-2009 o 23:12
    Canon 40d, Canon 50d, Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM, Canon EF 85mm f/1.8 USM, Canon EF 24-105mm f/4 L IS USM, Canon EF 135mm f/2 L USM, Canon EF 300mm f/4 L USM, Canon EF 24mm f/1.4 L II USM, trochę filtrów B&W, statyw Manfrotto 055 XPROB, głowica Markins Q-Ball M10, Canon Speedlite 580EX II, STO-FEN, Lumiquest Softbox, Lumiquest FXtra, Manfrotto 681B + głowica Manfrotto 234RC

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar m_o_b_y
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Wa-wa
    Posty
    1 095

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koperchemik Zobacz posta
    Witam Wszystkich
    Od tygodnia siedzę na naszym forum i przeglądam różnego rodzaju tematy dotyczące statywów a także proponowanych do nich głowic. Oczywiście odwieczny dylemat czy kupić głowicę kulową czy też głowicę 3D.
    Nie dawno stałem się posiadaczem nowego Manfrotto 055 XPROB (zresztą również po prześledzeniu sporej ilości tematów na naszym forum) no i obecnie stoję przed dylematem jaką wybrać głowicę do tego statywu. Chciałbym zająć się poważnie fotografowaniem ślubów i dlatego wybór odpowiedniej głowicy jest dla mnie istotny. Do tej pory głównie była to fotografia architektury, plenery oraz portrety. Obiektywy które posiadam to Canon EF-S 17-55 f/2.8 IS USM, Canon EF 24-105 f/4 IS USM w niedługim czasie planuję zakup Canon EF 70-200 f/2.8 IS USM oraz Canon EF 100-400 (fotografia przyrodnicza)

    Moje pytanie co wybrać głowica kulowa czy też 3D. Bardzo ciekawy był wątek http://canon-board.info/showthread.p...ight=g%B3owica. Janusz Body pisał że kulowe wynalazki nie sprawdzają się w przypadku cięższego sprzętu a do szybkich zdjęć lepiej jest użyć monopodu (w sumie sensowna uwaga). Z obiektywów które wymieniłem to sprzęt ciężki nie jest (oprócz Canon EF100-400). Mam już kilka typów głowica kulowa Gitzo G1278M, głowica kulowa boczna Gitzo G1376M, głowica kulowa Arca Swiss B1 Monoball lub Z1 Monoball. Jeśli głowica 3D to Manfrotto 808 RC4 lub Gitzo G2271M a może coś z Wimberley. Która z głowic będzie w tym wypadku najlepsza (fotografia ślubów, w przyszłości przyrodnicza).
    Z góry dziękuję za konkretne odpowiedzi.

    Chyba rozróżnienie typów głowic jest dość proste: dla szybkiej fotografii, typu sport, czy reportaż - kula, a dla krajobrazu, czy pracy w studio - 3D.
    Pozdrówka
    m_o_b_y
    --------------------------------------------------------
    Poszedłem w lewo, chociaż mogłem pójść i w prawo.
    Witold Gombrowicz

  3. #3
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Aug 2007
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    46
    Posty
    31

    Domyślnie

    m_o_b_y no przecież po tygodniu siedzenia i czytania o głowicach pewne podstawy mam. Wiem czym różni się 3D od kulowej ale chodzi o to czy nie można mieć 2 w jednym - precyzji 3D i szybkości kuli Wydaj mi się że głowice kulowe które wymieniłem na to pozwalają ale moja wiedza pochodzi jedynie z czasopism i internetu a ja pytam osób które tego używają o konkretną odpowiedź. Wiem że czasem kulowe po prostu po zablokowaniu dalej nie utrzymują całego sprzętu w pozycji ustawionej. Ale nie wiem czy ten problem dotyczy Arca Swiss, Gitzo lub Wimberley

    Pozdrawiam również
    Ostatnio edytowane przez koperchemik ; 05-02-2009 o 00:02
    Canon 40d, Canon 50d, Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM, Canon EF 85mm f/1.8 USM, Canon EF 24-105mm f/4 L IS USM, Canon EF 135mm f/2 L USM, Canon EF 300mm f/4 L USM, Canon EF 24mm f/1.4 L II USM, trochę filtrów B&W, statyw Manfrotto 055 XPROB, głowica Markins Q-Ball M10, Canon Speedlite 580EX II, STO-FEN, Lumiquest Softbox, Lumiquest FXtra, Manfrotto 681B + głowica Manfrotto 234RC

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar Krzychu
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Ambush Country
    Wiek
    48
    Posty
    3 611

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koperchemik Zobacz posta
    m_o_b_y no przecież po tygodniu siedzenia i czytania o głowicach pewne podstawy mam. Wiem czym różni się 3D od kulowej ale chodzi o to czy nie można mieć 2 w jednym - precyzji 3D i szybkości kuli Wydaj mi się że głowice kulowe które wymieniłem na to pozwalają ale moja wiedza pochodzi jedynie z czasopism i internetu a ja pytam osób które tego używają o konkretną odpowiedź. Wiem że czasem kulowe po prostu po zablokowaniu dalej nie utrzymują całego sprzętu w pozycji ustawionej. Ale nie wiem czy ten problem dotyczy Arca Swiss, Gitzo lub Wimberley

    Pozdrawiam również
    Dobra kula (np. Arca Swiss) generalnie sprawdza się absolutnie wszędzie i jedynym miejscem gdzie może się sprawdzić 3D to jest architektura, ewentualnie makro ale wtedy 3D musi mieć przekładnie żeby miała jakąkolwiek przewagę nad dobrą kulą. Osobiście używam Markinsa (http://canon-board.info/showthread.p...hlight=Markins) i Wimberleyowego Sidekicka (http://canon-board.info/showthread.p...light=Sidekick). Jeżeli Cie stać na Arcę, to ją bierz - zobacz Markinsa bo nie jest gorszy a powinien być tańszy. Z Gitzo nie miałem do czynienia, ale mam wrażenie że ich głowic nikt nie używa i coś w tym musi być - dużo ludzi ma ich statyw i do tego Arcę, Kirka, ReallyRightStuff czy Markinsa. Dobra kula rządzi niepodzielnie a w dodatku jest lekka.

    Co do Wimberleya - to nie jest 3D tylko tzw. gimbal - do dość specyficznych zastosowań.
    Pozdrowienia,
    KZ
    KZ Aviation Photography

  5. #5
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Aug 2007
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    46
    Posty
    31

    Domyślnie

    Dzięki Krzychu za konkretną odpowiedź tego właśnie chciałem. Rozumiem że swego Markinsa masz podpiętego pod Manfrotto 055 PROB czy też zmieniłeś statyw
    Canon 40d, Canon 50d, Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM, Canon EF 85mm f/1.8 USM, Canon EF 24-105mm f/4 L IS USM, Canon EF 135mm f/2 L USM, Canon EF 300mm f/4 L USM, Canon EF 24mm f/1.4 L II USM, trochę filtrów B&W, statyw Manfrotto 055 XPROB, głowica Markins Q-Ball M10, Canon Speedlite 580EX II, STO-FEN, Lumiquest Softbox, Lumiquest FXtra, Manfrotto 681B + głowica Manfrotto 234RC

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar Krzychu
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Ambush Country
    Wiek
    48
    Posty
    3 611

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koperchemik Zobacz posta
    Dzięki Krzychu za konkretną odpowiedź tego właśnie chciałem. Rozumiem że swego Markinsa masz podpiętego pod Manfrotto 055 PROB czy też zmieniłeś statyw
    Niestety jeszcze nie zmieniłem (i w najbliższym czasie raczej nie zmienię) - cały czas 0550 ProB
    Pozdrowienia,
    KZ
    KZ Aviation Photography

  7. #7
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Aug 2007
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    46
    Posty
    31

    Domyślnie

    Dlaczego niestety czy do szkła które posiadasz jest za słaby w sensie zbyt małe maksymalne obciążenie? Oglądałem tego Markinsa o którym wspomniałeś - obciążenie ok. 40kg czyli bardzo duże z kolei ten staw ma dużo skromniejsze bo ok. 7kg.
    Jednocześnie oglądałem zdjęcia na twojej stronie - jeśli robiłeś je z wykorzystaniem tego statywu i tej głowicy to ja absolutnie niei mam zarzutu. Zdjęcia są rewelacyjne. Szczególnie te z pokazów lotniczych.

    Ale konkretnie, czy chcesz wymienić ten statyw ze względu na planowane jeszcze cięższe szkło czy może inny powód

    Dzięki
    Canon 40d, Canon 50d, Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM, Canon EF 85mm f/1.8 USM, Canon EF 24-105mm f/4 L IS USM, Canon EF 135mm f/2 L USM, Canon EF 300mm f/4 L USM, Canon EF 24mm f/1.4 L II USM, trochę filtrów B&W, statyw Manfrotto 055 XPROB, głowica Markins Q-Ball M10, Canon Speedlite 580EX II, STO-FEN, Lumiquest Softbox, Lumiquest FXtra, Manfrotto 681B + głowica Manfrotto 234RC

  8. #8
    Początki nałogu Awatar piotrr
    Dołączył
    Oct 2007
    Miasto
    Szczecin
    Posty
    436

    Domyślnie

    Gdzie można kupić tego markinsa ? ( pytam bo też jestem na tym etapie).Pzdr

  9. #9
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Aug 2007
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    46
    Posty
    31

    Domyślnie

    piotrr z tego co wiem ani Markinsa ani Arca Swiss nie można kupić w Polsce bo nie ma swego przedstawicielstwa. Jedynie na E-bay nowy Markins ok. 1200 zł plus oczywiście płytki o których wspomniał Krzychu
    Canon 40d, Canon 50d, Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM, Canon EF 85mm f/1.8 USM, Canon EF 24-105mm f/4 L IS USM, Canon EF 135mm f/2 L USM, Canon EF 300mm f/4 L USM, Canon EF 24mm f/1.4 L II USM, trochę filtrów B&W, statyw Manfrotto 055 XPROB, głowica Markins Q-Ball M10, Canon Speedlite 580EX II, STO-FEN, Lumiquest Softbox, Lumiquest FXtra, Manfrotto 681B + głowica Manfrotto 234RC

  10. #10
    Początki nałogu Awatar piotrr
    Dołączył
    Oct 2007
    Miasto
    Szczecin
    Posty
    436

    Domyślnie

    już myślałem że mi google odmówiło posłuszeństwa..nic nie znalazłem. Myślę dalej, Benro, Mfrotto, hmmm chyba się skończy na kuli i 3d

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •