Strona 3 z 9 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 86

Wątek: Canon Speedlite 580EX II vs Metz 58 AF-1

  1. #21
    Bywalec
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    wawa
    Posty
    114

    Domyślnie

    1 uwaga:
    używając metza bez dyfuzora kukułka robi świetną robotę (chociaż jak jest bliżej niż 2 m to nawet skręcęnie do 1/4 czasem nie pomaga w uniknięciu zbyt silnej ekspozycji od kukułki - rozwiązaniem może być patent cichego na dyfuzor kukułkowy bo jak każdy dyfuzor troche osłabia żródło światła), jednak gdy dojechał do mnie dyfuzor na główny palnik używam kukułki rzadziej bo przednia boczna ściana dyfuzora (głowica lampy prawie pionowo skierowana w góre) w zakresach do 2 metrów wystarczy do niwelowania powstających np. na twarzy cieni.
    to tak nawiasem bo z lampki jestem bardzo zadowolony
    Ostatnio edytowane przez tnt ; 10-02-2009 o 12:11
    C550D, T12-24, C50 1.4 USM, C18-200IS, METZ 58-AF1

  2. #22
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    1 075

    Domyślnie

    Ja mam dyfuzor/zestaw Lumiquest Promax System (w USA 70$, w Polsce trochę drogawo). Genialna sprawa. Cały zestaw daje sporo wersji oświetlenia, nawet bez "kukulki".
    Swiatlo rozbite w proporcjach 80% w sufit i 20% na wprost (lub po przekręceniu lampy odbicie od sufitu i odbicie od bocznej ściany).
    Światlo zmiękczone na wprost, z odbłyśnikiem białym, srebrnym lub złotym, z dyfuzorem zmiękczającym lub bez.

    Z "kukułką" Metza dochodzi dodatkowa opcja - 3 źródła światła. Odbicie od sufitu, ściany i "kukułka" na wprost.

    Czasem też dopalam "kukułką" gdy używam odbicia od sufitu/ściany, a na wprost zmiękczającej wkładki. Wtedy te 20% odbite na wprost przez promaxa bywa za mało i dobrze dopalić 1/4 mocy "kukułki".

    Z reguły "kukułki" używam na 1/4 lub 1/2 mocy, bo na pełnej mocy może dawać efekt jak lampa na wprost. Naklejenie na nią "dyfuzora" wtedy pomaga.

    No i czasem nie chcę lub nie mam miejsca, by zabrać ze soba wszystko, wiec nie zabieram zestawu Lumiquestu, a wtedy "kukułka" jako wsparcie głównego palnika wystarcza.

    Może jak mamy 2-3 lampy i odpalamy zdalnie, można olać "kukułkę", ale z jedną lampą jest nieoceniona. Z jednej lampy dwa źródła światła.

    Poza tym, dla miłośników używania wielu lamp, Metz umożliwia sterowanie jedną grupą więcej lamp niż Canon 580.

  3. #23
    Dopiero zaczyna Awatar gustawgustaw
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Piotr_0602 Zobacz posta
    Akurat lampa Metza 54mz4 w porównaniu na stronie:
    http://www.shootsmarter.com
    wypada najlepiej. Porównują tam 6 lamp, które uplasowały się w kolejności:

    1. Metz 54MZ
    2. Quantum t5d
    3. Nikon SB800
    4. Metz 76MZ
    5. Promaster 7500DX
    6. Canon 580 EX
    Strasznie dziwna sprawa z tym Metzem 54MZ4

    pod koniec 2005 roku kupiłem Nikona D70 + SB 800 a ze miałem dużo zamówień na śluby dokupiłem 2-gi aparat Konice Minolte 7D + 54MZ4 tak mi doradził kolega - KM 7D + 54MZ4 w pomiarze światła ADI naświetlał sobie zdjęcia jak chciał, korzystałem z pomiaru AUTO na lampie i mogło być jako tako
    Po jakimś czasie przeprogramowałem stopkę żeby śmigała mi z nowymi Alphami, w tym czasie zmieniłem D70 na D80 + nadal SB 800 i system nikona był wzorcem do naśladowania jeśli chodzi o błysk
    Pomyślałem sobie dużo ludzi narzeka na pomiar światła w KM 7D to zmienię sobie na Sony A350
    Z tym sony Adi chodził nawet dobrze ale nie tak jak Nikon czasami lampa wariowała +/- 3EV
    - druga myśl (cały ten system sony jest o du...ę potłuc )
    Wiec system sony pożegnałem :-)
    Kupiłem Canona 40D + 17-85 + nową stopkę do metza SCA3102 M4 do 40D
    do testu pożyczyłem sobie C580 ex I

    Na początku obie lampy zachowywały się tak samo a ze testowałem tylko jeden dzień - lampę canona oddałem

    Canon z Metzem na pierwszym weselu pokazał na co go stać działał dokładnie tak jak sony alpha 350 czyli po dłuższym użytkowaniu wariowała lampa

    Trzecia myśl - żadnego innego systemu prócz nikona :-)

    Ale kiedy byłem u koleżanki która miała canona 30D + 580 ex I po zabawie ok 400 zdjęć zobaczyłem ze wszystkie zdjęcia są prawidłowo naświetlone znów pożyczyłem lampę tym razem na wesele

    Po weselu stwierdzenie żadnej innej lampy niż systemowa

    po 3 latach mordęgi z Metzem nikt mnie już do niego nienamówi

    Pozdrawiam i polecam sprawdzonego już C 580EXII

  4. #24
    Coś już napisał Awatar fotocoto
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    91

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez arrow Zobacz posta
    Mam takie zapytanie do szanownych kolegów. Która z lampek wybralibyście dla siebie ?? Mam dylemat czy wybrac cos co stworzono dla Canona czy tez wybrac dedykowana lampe do Canona Metz. Na korzysc systemu Metz przemawia dodatkowy palnik.
    Ja napisze tak, porównywałem w sklepie ze sprzedawca metza i Canona, metz palił nierówno, poza tym jest badziewnie wykonany i słyszałem, że awaryjny i serwis problematyczy. Bierz oryginał, bedziesz chciał zaoszczedzić kupisz dwa razy.

  5. #25
    Dopiero zaczyna Awatar CmaBarowa
    Dołączył
    Dec 2008
    Miasto
    Bar
    Wiek
    40
    Posty
    34

    Domyślnie

    METZ ! mam od kilku lat Metza 54 mz 4 też spawa :P naświetla tak samo jak 580 dla mnie dużo fajniejszy w obsłudze stroboskop w M ustawiałem bez instrukcji w C do dzisiaj nie wiem jak to zrobić :P palniki słabe ?? noo fakt jak mi za 3 razem gruchnęła o ziemie to się palnik... no zepsuł się naprawa u p.Gołebiowskiego w Wawie 180 zł problemów nie ma ( na razie bo lampa jeszcze w naprawie czekam na odbiór) METZa polecam - to ja nie wiem jak wy naświetlacie ? ? ? ?. problem z serwisem... a C to niby bajka hahaha :P
    Ostatnio edytowane przez CmaBarowa ; 11-02-2009 o 00:02
    fotografia nie testy

  6. #26
    Dopiero zaczyna Awatar gustawgustaw
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez CmaBarowa Zobacz posta
    METZ ! mam od kilku lat Metza 54 mz 4 też spawa :P naświetla tak samo jak 580 dla mnie dużo fajniejszy w obsłudze stroboskop w M ustawiałem bez instrukcji w C do dzisiaj nie wiem jak to zrobić :P palniki słabe ?? noo fakt jak mi za 3 razem gruchnęła o ziemie to się palnik... no zepsuł się naprawa u p.Gołebiowskiego w Wawie 180 zł problemów nie ma ( na razie bo lampa jeszcze w naprawie czekam na odbiór) METZa polecam - to ja nie wiem jak wy naświetlacie ? ? ? ?. problem z serwisem... a C to niby bajka hahaha :P

    Widzisz - Ty mieszkasz na wyspach szczęścia a ja z Radomia

    A przednia szybka przy dużym palniku ma już odpryski?

    Masz może u siebie w metzie tak; ze jak ci naładuje kondensatory i po 15 min zrobisz fotke to ci zdjęcia nie doświetli??

    przy ogniskowej 24 i M 1/1 leci ci dym z przedniej szybki w dużym żarniku??

    a jak wyciągniesz rozpraszacz na duży żarnik to nie przepala ci zdjęć ??

    a czy po 150 fotkach załadujesz nowy zestaw naładowanych akumulatorków i lampa jest tak przemęczona ze ci nie doświetla zdjęć ??

    mogę tak wymieniać i wymieniać można tez powiedzieć ze mogłem mieć uszkodzony egzemplarz

    Pozdrawiam

  7. #27
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    1 075

    Domyślnie

    Ja tam z Metzem problemów żadnych nie mam. A błyskam sporo.
    Gdzieś czytałem że pierwsze partie 58 miały problemy z palnikiem, ale że potem problem rozwiązano. Na razie (8 miesięcy używania Metza) palnikowi nic nie dolega, zadnych odprysków, żadnego dymu, itp. Badziewnego wykonania nie potwierdzam - nie mam nic do zarzucenia, oprócz tego że wolałbym kółka zamiast 4 przycisków do obsługi menu.
    Ładuje szybko, lampa jest mocna.

    A drugi palnik to naprawdę coś, aż dziwne że inni tego nie stosują. Metz to ma już w kilku modelach. Kiedyś szukałem używanych Olympusów E-330, właśnie z uwagi na to iż wbudowana lampa przesunięta jest w stosunku do stopki, i można używać obu równocześnie (zewnętrznej i równocześnie dopalać na wprost wbudowaną). W Metzu mam to samo w Canonie.

    Różnica pomiędzy poprzednim modelem i 58 AF-1 jest także taka, że 54 to uniwersalna lampa którą można używać było przez stopkę (niezłe rozwiązanie dla używajacych dwóch systemów), a 58 ma dedykowane wersje (dla Canona, Nikona, Pentunga, Sonolty, Olympusa/Panasonica). Nowy powinien działać lepiej (jak wspominałem ja nie narzekam). Poza tym możliwość upgrade-u softu też wskazuje, że nawet gdyby były problemy z naświetlaniem (których wg mnie nie ma) to są do skorygowanie oprogramowaniem lampy.

    Niekoniczenie "systemowe" znaczy lepsze.

    Jak ktoś chce lampę dla zawodowca, jest Metz 76 MZ-5. Ma dedykowane akumulatory, najmocniejszy na rynku palnik, "kukułkę", oraz wentylator chłodzący by nie przegrzewał się palnik nawet w długich seriach zdjęć.

    Ja kupiłem 58 AF-1 po porównaniu jej z lampą Canona. Różnica ceny nie była znacząca (zakupy w USA przy niskim kursie dolara). Przeczytałem wcześniej trochę testów i recenzji. Canon nie górował w nich niczym nad Metzem. "Kukułka" przechyliła szalę na korzyść Metza.

    I nie żałuję wyboru.

  8. #28
    Pełne uzależnienie Awatar Loome
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Poznan
    Wiek
    37
    Posty
    1 008

    Domyślnie

    ja kupilem 580ex mk I. brakuje mi sterowania z poziomu aparatu (metz pozwala na to?)
    ale wazne dla mnie bylo to kolko - nie zawsze jest czas na przebijanie sie przez menu

  9. #29
    Dopiero zaczyna Awatar gustawgustaw
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Loome Zobacz posta
    ja kupilem 580ex mk I. brakuje mi sterowania z poziomu aparatu (metz pozwala na to?)
    ale wazne dla mnie bylo to kolko - nie zawsze jest czas na przebijanie sie przez menu
    Niestety metz niema komunikacji z menu aparatu

  10. #30
    Pełne uzależnienie Awatar Loome
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Poznan
    Wiek
    37
    Posty
    1 008

    Domyślnie

    kwestia oprogramowania (USB)

Strona 3 z 9 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •