Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: trendy w kadrach

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    36

    Domyślnie trendy w kadrach

    witam,
    wpadl mi w rece dodatek Rzeczpospolitej odnosnie konkursu foto Rz i WKB (fotografia reporterska).
    Tam wywiad z przewodniczącym jury Witoldem Krassowskim.
    Cytuje fragment:

    "[...] Pojawiała się nowa maniera "atrakcyjnego" fotografowania, sprowadzona do kilku trików. Szerokokątny obiektyw, komponowanie po przekątnej; ustawienie pierwszoplanowej postaci czy przedmiotu z boku kadru, wykorzystanie figury ludzkiej jako pozbawionego treści znaku graficznego - to najpopularniejsze chwyty.
    Modne tez jest fotografowanie przez witrynę czy dziurkę, a także wykorzystywanie odblasków - część sceny za szybą, część w niej odbija [...]"
    Odrazu do glowy przychodzi mi po kilka przykladowych zdjec kadrowanych zgodnie ze sławami człowieka. Zastanawiam sie nad tą modą w kadrach.

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar adamek
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    39
    Posty
    2 265

    Domyślnie

    No bo tak to jest jak się kadruje dla kadrowania.
    Prawda jest taka, że kadrem powinno się wyjaśnić historię. A nie kadrować w "mocne punkty" (człowiek z boku kadru) wszystko jak leci.
    Miłego dnia
    adam jastrzębowski
    cyfra i analog. obiektywy, statyw i monopod
    tu tu

  3. #3

    Domyślnie

    Czytałem wywiad z nim z końca czerwca - pojechał równo po "fotografach", którzy myślą, że są "fotografami", bo zrobili w swoim krótkim życiu kilka tysięcy zdjęć...
    Ogólnie facet stawia na wieloletnie doświadczenie ZAWODOWE i własny styl.
    Każdy, kto ma staż pracy z aparatem krótszy niż 15 lat
    a do tego nie potrafi utrzymać się z robienia zdjęć,
    jest dla niego laikiem...

    Sorry, jeśli dla kogoś ten gość to guru
    ale ja jego słowa w ten sposób odczytałem.

  4. #4
    fotograf Awatar Czacha
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    44
    Posty
    4 868

    Domyślnie

    panowie, ale zerknijcie do Magnum czy innych agencji i zobaczie jakie zdjecia byly robione kilkadziesiat lat temu... niespodzianka - takie sam jak sie robi teraz..

    sorry, ale w "dziedzinie kadru" wiele wymyslic sie nie da.. zwlaszcza w reportarzu..

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar minek
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    46
    Posty
    1 386

    Domyślnie

    Phehehe.
    Podobnie jak z modą (-:
    Wszystko wraca. Oprócz muzyki )-:

    A co do takich kadrów - to proszę, jeśli ktoś myśli, że to proste, to zachęcam udać się między obcych ludzi z szerokim obiektywem i zrobić kilka tego typu kadrów. Ot, dla treningu. Zrobić dobre zdjęcia na prawdę nie jest łatwo, nie wystarczy pstrykać ludzi na brzegach kadru. Nie ma się tu z czego śmiać.
    Jedną z dobrych rad dla reportetra kiedyś przeczytałem, nie wiem czy nie u Dederki: (cytat - parafraza z pamięci) Skomponuj tło i czekaj aż pojawi się główny temat.

  6. #6
    wolenarty
    Guest

    Domyślnie

    no ja już nie mogę oglądać Millera w wyborczej wszystko mu na ukos leci, nie wiem czy mu ciąży w jedną stronę aparat czy co?

  7. #7
    Bywalec Awatar darpla
    Dołączył
    Oct 2004
    Miasto
    Ząbki
    Wiek
    42
    Posty
    184

    Domyślnie

    Kadr to sposób spoglądania na świat, a każdy świat postrzega po swojemu, więc zdjęcia są różne.
    http://darcreation.w.interia.pl

    EOS 300D, EFS 18-55mm, EF 75-300 mm

  8. #8
    Początki nałogu Awatar Scaramanga
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    272

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wolenarty
    no ja już nie mogę oglądać Millera w wyborczej wszystko mu na ukos leci,aparat czy co?
    Nie aparat,ale...Mi-8.
    Latwiej kijek pocieniasic niz go potem pogrubasic...

  9. #9
    Początki nałogu
    Dołączył
    Feb 2005
    Miasto
    Góra
    Wiek
    65
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kubek
    Czytałem wywiad z nim z końca czerwca - pojechał równo po "fotografach", którzy myślą, że są "fotografami", bo zrobili w swoim krótkim życiu kilka tysięcy zdjęć...
    Ogólnie facet stawia na wieloletnie doświadczenie ZAWODOWE i własny styl.
    Każdy, kto ma staż pracy z aparatem krótszy niż 15 lat
    a do tego nie potrafi utrzymać się z robienia zdjęć,
    jest dla niego laikiem...

    Sorry, jeśli dla kogoś ten gość to guru
    ale ja jego słowa w ten sposób odczytałem.
    Guru nie guru, ale ma człowiek sporo racji. Jest to opinia kładąca nacisk na dobry warsztat. A człowiek nie potrafiący utrzymać się z fotografii to nazywa się "fotografik" lub "artysta-fotografik" a nie fotograf. I wtedy wszystko jasne.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •