Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Blokowanie ekspozycji dla blysku

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2008
    Posty
    29

    Domyślnie Blokowanie ekspozycji dla blysku

    Witam wszystkich. Mam Canona 50D z obiektywem EF-S 17-55 2.8 i lampą 580 EX II.
    Odpalam aparat na manualu i lampę na ETTLu II. Robię zdjęcie z lampą i jest ok. Następnie, nie ruszając nic a aparacie, ani samego aparatu wciskam gwiazdkę w aparacie, błyska błysk pomiarowy i robię zdjęcie. Okazuje się, że zdjęcie z blokowaniem pomiaru dla błysku jest jaśniejsze. Powtarzam taką czynność (dwóch takich samych zdjęć) w innych warunkach i tym razem zdjęcie z blokowaniem pomiaru dla błysku jest ciemniejsze. Po wielu próbach doszedlem do wniosku, że blokada ekspozycji dla błysku dokonuje pomiaru po wciśnięciu gwiazdki na aparacie tylko z środkowego, 10%owego pola pomiaru (stąd moje sytuacje z różnymi zdjęciami, poprostu w środku kadru były raz ciemniejsze, a raz jaśniejsze obiekty, które wypelniały 10% środka kadru).
    Wiele pomiarów wykazało, że faktycznie pomiar jest brany z centralnego obszaru 10% pomiaru (obiekty w tym polu będą oddane jak 18% szarość). Nie ma tego opisanego w instrukcjach zatem pytam Was czy faktycznie pomiar do blokowania ekspozycji dla błysku odbywa się tylko z 10%owego pola w środku kadru? Pozdr
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    [QUOTE=cameraman;593770]Witam wszystkich. Mam Canona 50D z obiektywem EF-S 17-55 2.8 i lampą 580 EX II.
    Odpalam aparat na manualu i lampę na ETTLu II. Robię zdjęcie z lampą i jest ok. Następnie, nie ruszając nic a aparacie, ani samego aparatu wciskam gwiazdkę w aparacie, błyska błysk pomiarowy i robię zdjęcie. Okazuje się, że zdjęcie z blokowaniem pomiaru dla błysku jest jaśniejsze. Powtarzam taką czynność (dwóch takich samych zdjęć) w innych warunkach i tym razem zdjęcie z blokowaniem pomiaru dla błysku jest ciemniejsze. Po wielu próbach doszedlem do wniosku, że blokada ekspozycji dla błysku dokonuje pomiaru po wciśnięciu gwiazdki na aparacie tylko z środkowego, 10%owego pola pomiaru (stąd moje sytuacje z różnymi zdjęciami, poprostu w środku kadru były raz ciemniejsze, a raz jaśniejsze obiekty, które wypelniały 10% środka kadru).
    Wiele pomiarów wykazało, że faktycznie pomiar jest brany z centralnego obszaru 10% pomiaru (obiekty w tym polu będą oddane jak 18% szarość). Nie ma tego opisanego w instrukcjach zatem pytam Was czy faktycznie pomiar do blokowania ekspozycji dla błysku odbywa się tylko z 10%owego pola w środku kadru?

    I czy moge użyć zoomu do pomiaru i np. na maksymalnej ogniskowej zrobic pomiar FEL, a potem wrócić do szerokiego kąta (jak po dokonaniu pomiaru na długiej ogniskowej oddalam do szerokiego kąta to lapma tez zmienia ogniskową czyli powinno być ok). Czy zatem mogę uzywać zooma do pomiaru błysku gdy obiekt jest za mały do pomiaru i trzeba go najlepiej zbliżyć, zrobić pomiar, oddalić zoom i pstryknąć fotkę?
    Ostatnio edytowane przez cameraman ; 24-01-2009 o 16:51 Powód: Automerged Doublepost

  2. #2
    Coś już napisał
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    96

    Domyślnie

    tak, pomiar z lampy odbywa się tylko "punktowo", przynajmniej w mojej 30-tce, ale nie jestem pewien, czy przypadkiem nie można tego zmienić w ustawieniach funkcji dodatkowych/użytkownika, czy jak to się tam zwało

    ja pomiaru błysku używałem głównie w ten sposób, że np. dla kadru, w którym było bardzo dużo bieli, która miała wyjść "naturalnie" (nie szara, ale nie prześwietlona), mierzyłem błysk właśnie na bieli, odpowiednio korygując ekspozycję - nie pamiętam już teraz dokładnie ile to było, ale coś w granicach 2-2,5 EV chyba

    jeśli chodzi o pomiar dla "zooma", to nie jestem pewien jak to wyjdzie, teoretycznie pomiar powinien dać pożądany skutek, pod warunkiem, że po pomiarze nie zmieni się odległość od fotografowanego obiektu - nie będziesz się ruszał, a co się z tym wiąże - nie zmieni się też zoom lampy (musiałbyś ewentualnie ręcznie zablokować go w określonej pozycji)
    moja galeria: http://www.lubke.pl

    Sprzęt: Canon EOS 30D, Canon Elan 7N (33V), Tamron 17-50 2.8, Tamron 28-75/2.8, 70-200 4L, Canon 50/1.8 II, 580EX, CF SanDisk 2GB + 8GB Extreme III
    Raynox DCR-250 (makro)

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar Loome
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Poznan
    Wiek
    38
    Posty
    1 008

    Domyślnie

    mozesz zdradzic dlaczego najpierw mierzysz poprawna ekspozycje na biel, a potem dodajesz 2EV i przepalasz ją?

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar Slider
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    1 052

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Loome Zobacz posta
    mozesz zdradzic dlaczego najpierw mierzysz poprawna ekspozycje na biel, a potem dodajesz 2EV i przepalasz ją?
    Bo "poprawna ekspozycja na biel" wg światlomierza aparatu to właśnie wspomniane 18% szarosci, stąd korekcja, by biel została oddana naturalnie dla naszego oka (w przypadku czerni - odwrotnie. Koryguje się EV w dół, bo światlomierz ją "prześwietla). Przynajmniej tak mi sie wydaje, że to miał na mysli autor:rolleyes:. Btw. nie wiem skąd i w jakich warunkach mierzysz swiatło (w tych przypadkach, gdy musisz korygować o 2,5EV) bo mi się jeszcze nigdy nie zdazylo wprowadzać az takich korekt..:wink:
    Canon PowerShot S3 IS, Canon Lens 36-432mm f/2.7-f/3.5 IS USM, dekieLek na obiektyw, pasek, Lampa wbudowana SpeedLite, VeLbon CX200, Literatura, Karty pamięci SanDisk uLtra III 2.0 GB, Adapter, CoreL Paint Shop Pro Photo X2, Lenspen mini Pro.

  5. #5
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2008
    Posty
    29

    Domyślnie

    Wiesz z tym zoom'em to chodzi o to, że chcę zrobic np. fotkę z szerokiego kąta dziewczynie. Ona jest ubrana na czarno na tle białej ściany, ale twarz ma luminancję około szarej karty. Ale stoję na tyle daleko, że pole pomiaru 10% na szerokim kącie "łapie" też ścianę za nią. Zatem dojeżdżam do niej zoom'em (lampa też dojeżdża swoim zoom'em), robie pomiar, następnie wracam do szerokiego kąta (obiektywem - bo ja się nie ruszam z miejsca), zoom lampy też wraca znowu do szerokiego, ale aparat pamięta ilość światła odbitego od twarzy (tutaj czy pomiar zrobiony na zoom'ie czy na szerokim kącie zoom'u lampy /nawet jakby obiekt wypełnij pole pomiaru 10%/ nie powinien mieć znaczenia - liczy się liminancja obiektu, a nie zoom przy jakim został zrobiony pomiar - tak się w każdym razie mnie wydaje), ustawiam ostrość i pstrykam. Fota wychodzi ok. Chyba zatem aparat i lampa orientują się o wszystkich zmianach jakie robię (np. zmiana zoom, choć jak powtarzam, zmiana zoom'a nie powwinna mieć wpływu na to to zmierzył aparat błyskiem wstępnym z twarzy).

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •