Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Aberacja chromatyczna a filtr polaryzacyjny

  1. #1
    Martinoxxl
    Guest

    Domyślnie Aberacja chromatyczna a filtr polaryzacyjny

    Witam
    Od niedawna jestem posiadaczem Canona a 70.
    Mam pewien problem z aberacją chromatyczną. Orientuje sie ktoś może czy zastosowanie filtra polaryzacyjnego zlikwiduje ten efekt?
    W opisie tego typu filtra znalazłem ze jest on achromatyczny ale nie wiem czy napewno spełni swoją rolę. Może ktoś miał podobny problem, lub może coś doradzić.
    Z góry dzikuje i pozdrawiam
    Martinoxxl 8)

  2. #2
    peterpan
    Guest

    Domyślnie

    Filtr polaryzacyjny to eden z ważniejszych i przydatniejszych fitrów fotograficznych. Przepuszcza on jedynie światło spolaryzowane w konkretnej płaszczyźnie, co pozwala na eliminacje cześci światła odbitej od przedmiotów niemetalicznych - takich jak woda, szyby a nawet liście roślin, czy światło spolaryzowane w atmosferze (pozwala na przyciemnienie nieba w słoneczny dzień). Najlepsze wytłumienie odbitego światła uzyskuje się w sytuacji gdy odbite promienie tworzą z powierzchnią odbijającą kąt 35%. Istnieją dwa podstawowe rodzaje filtrów polaryzacyjnych - liniowy i kołowy. Drugi z nich zalecany jest do używania z aparatami z automatyką ostrości (autofocusem) - znajdujące się w nich układy optyczne kierujące światło do światłomierza zawierają elementy polaryzujące światło co może powodować nieprawidłowe pomiary. Czym różni się filtr P. kołowy od liniowego - zawiera on dodtakową warstwę ćwirćfalową od strony obiektywu, która mówiąc w uproszczeniu, "rozpolaryzowuje" światło. Dlatego odwrócony filtr P. kołowy działa jak liniowy.

  3. #3
    Martinoxxl
    Guest

    Domyślnie

    OK
    wiem ze filtr polaryzacyjny likwiduje odbicia z powierzchnie nie metalicznych, ale co z aberacją? Moze wie ktoś z własnego doswiadczenia jak to wygląda.
    Z góry dziekuje

  4. #4
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Ladny wyklad peterpan ale troche nie na temat ... tzn nie odpowiedziales na pytania autora watku.

    Achromatyczny oznacza ze nie zmienia barwy swiatla przeplywajacego przez niego.
    Wydaje mi sie ze polaryzacja swiatla to cos innego niz jego rozszczepienie (a tego kolorystycznym efektem jest aberracja) tak wiec filtr polaryzacyjny raczej nie ma zadnego wplywu na aberracje.
    Jesli by mial to byloby o tym szeroko wszedzie trabione, jako ze aberracja to dosc powszechna zmora wielu obiektywow ujmowana w testach i taka prosta "naprawa" jak filtr bylaby rozchwytywana.

  5. #5
    peterpan
    Guest

    Domyślnie

    a co tam może komuś sie przyda...tylko ten sie nie myli kto nic nie robi prawda Vitez :wink:

  6. #6
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez peterpan
    prawda Vitez :wink:
    Nie rozumiem czemu do mnie pijesz i twoje osobiste wycieczki do mnie w prawie kazdej wypowiedzi zaczynaja mi smierdziec trollem .
    Skoncz odnoszenie kazdej swojej wypowiedzi do mnie, jak chcesz psiac osobiscie to uzyj emaila/PM a na forum piszesz ogolnie a nie do mnie.

  7. #7
    peterpan
    Guest

    Domyślnie

    Tak jest szefuniu

    A co do trolla to za dużo bajek się naogladałeś..one nie istnieją...NAPRAWDE!! :wink:

  8. #8
    Martinoxxl
    Guest

    Domyślnie

    Jest moze na forum ktoś kto posiada filtr polaryzacyjny i powie mi czy w praktyce zmniejsza on aberacje lub likwiduje ją???

  9. #9
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Martinoxxl
    Jest moze na forum ktoś kto posiada filtr polaryzacyjny i powie mi czy w praktyce zmniejsza on aberacje lub likwiduje ją???
    Ja mam filtr polaryzacyjny i juz ci napisalem powyzej .

  10. #10
    Martinoxxl
    Guest

    Domyślnie

    Tobie Vitez już DZIĘKUJE. Teraz czekam na spostrzeżenia innych osób.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •