Cytat Zamieszczone przez APP Zobacz posta
Uścislijmy, APS-C to nie "średni format", a "mały obrazek", w dodatku okrojony (mniejszy niż klasyczny "mały obrazek" 35mm).



Tak jest, bardzo, ale to bardzo dosłownie. Wszystko jest tak samo jak przy 24x36 mm, tylko, że teraz jest tych własnie konkretnych mm mniej.



Oj, znów wracamy do absolutnych podstaw, które na forum opisane były już nie raz.

Jeśli chodzi o czasy utrzymywane z ręki, to na cropie 1,6 z 50mm obiektywem mamy wycinek pola widzenia odpowiadający polu widzenia obiektywu 80mm. Co to oznacza? Powierzchnia detektora ("wycinek") jest mniejsza, a "rozmiar odbitki" domyślnie taki sam. To znaczy, że to samo przesunięcie punktu ("obrazu") na detektorze (np wskutek drżenia rąk), będzie na crop'ie bardziej widoczne -odcinek zakreślony przez ów punkt ostatecznie zostanie przecież bardziej powiększony. To tak w uproszczeniu.

Ustawiając czas bierzemy pod uwagę ogniskową wypadkową (czyli w przypadku crop'a równoważnik ogniskowej dla pełnego małego obrazka). A wtedy czas ekspozycji podany w sekundach powinien być odwrotnością ogniskowej podanej w milimetrach. W opisanym przykładzie (50mm * 1,6) będzie to 1/80s.
Mnożnik ogniskowej nie wpływa na ustalenie czasu naświetlania, tzn. nie modyfikuje ogólnej zasady, iż żeby wykonać nieporuszone zdjęcie "z ręki" (bez stabilizacji) dzielnik czasu otwarcia migawki powinien być równy lub większy od wartości ogniskowej[1]. W przypadku zastosowania obiektywu 50mm na małej matrycy APS-C, pomimo iż występuje crop, niezbędny czas do wykonania nieporuszonego zdjęcia wyniesie wciąż 1/50, a nie 1/80 sekundy.


Wikipedia -żródło