Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 30

Wątek: #67 Wbudowana lampa - odbicie od sufitu światła

  1. #1
    Awatar elviscox
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Poznań / Kłodzko
    Wiek
    34
    Posty
    9

    Domyślnie #67 Wbudowana lampa - odbicie od sufitu światła

    Kiedyś gdy nie miałem zewnętrznej lampy naszła mnie taka myśl pod kątem odbicia błysku z wbudowanej lampy w stronę sufitu. Próbowałem różnymi prowizorycznymi przedmiotami. Pomysł jest dobry pod kątem efektów oraz tego, że jest dostępny często pod ręką. Zapewne jest trochę osób, które też myślały lub stosowały podobne metody jednak nie widziałem takowej w spisie T&T, dlatego też postanowiłem opisać to.
    Na początek porównanie efektów:

    1: Wbudowana Lampa
    2: Wbudowana lampa, światło odbite od sufitu

    Najlepiej użyć do tego sreberka (np. z czekolady) lub folii aluminiowej.
    Sreberko składa się w nieduży prostokąt, a jeden koniec zwija tak aby wszedł i trzymał się pomiędzy lampą a sankami:
    Wybaczcie, że nie mam zrobionego zdjęcia ale nie mam tutaj nigdzie chociażby i nawet kompakta aby zademonstrować wygląd. Być może już jutro po powrocie uda mi się pokazać jak to wygląda. W każdym razie może wyglądać nieco prymitywnie. Ale można to inaczej rozwiązać np. uzbrajając sreberko w jakiś czarny materiał aby zatuszować jego obecność.
    Od strony technicznej jeszcze - Światło z tego rozwiązania jest bardzo rozproszone, nawet bardziej niż z lampy zewnętrznej i jej światła odbitego od sufitu. Natomiast minus polega na tym, że błysk jest dużo słabszy i w pokojowych warunkach powinno być np. co najmniej iso 200 lub 400 i przysłona 4 aby wyszło tj. na zdjęciach wyżej. Bardzo ładnie działa to z jasnymi obiektywami. Z ciemniejszymi zoomami przykładowo trzeba już podbić iso.

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar enter
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    wioskawawa
    Posty
    1 201

    Domyślnie

    w necie są dostępne lusterka montowane na sanki lampy odbijające światło w sufit

  3. #3
    Bywalec Awatar Fotograf1995
    Dołączył
    Aug 2008
    Miasto
    Poznań
    Posty
    210

    Domyślnie

    Jest troszkę łatwiejszy sposób, który nie polega na obiciu, a rozproszeniu światła dyfuzorem do lamp wbudowanych. Efekty podobne. http://www.allegro.pl/item515699194_...udowanych.html
    Fotoreporter

    "Nauczyłem się, że nie da się fotografować ludzi, jeśli się ich choć trochę nie kocha i nie potrafi się dostrzec [...] ich światów."

  4. #4

    Domyślnie

    Sposób równie stary co dobry.
    Często go używam gdy nie ma lampy w pobliżu (bo zawsze w plecakowej przegródce jest kawałek kartonu owiniętego aluminiową folią).
    Do reporterki się nie nadaje, bo trzeba kombinować, po drugie jak już wspomniałeś bardzo mało światłodajne.
    Ale na wigilijne zdjęcia wystarczy (które chciałem podrzucić ale Shack właśnie się na mnie obraził )
    "chcesz mieć tele z górnej półki, jedz suchary zamiast bułki"
    Canon 400D, Tamron 90/2.8, kit, Helios 2/58 i mnóstwo pomysłów na zdjęcia...
    www.wieladek.ovh.org

  5. #5
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2006
    Posty
    664

    Domyślnie

    Mała uwaga odnośnie wypowiedzi #3.

    Rozwiązanie ("spadochronik" na sankach przed kukułką) na swój sposób prostsze, ale nie oszukujmy się, skuteczność wszelkich tego typu wynalazków ("spadochroniki", pudełka po kliszach, bańki żarówek czy oprawy niektórych świetlówek kompaktowych -sam próbowałem, nawet Stofen itp.) nadal ograniczona jest występowaniem zjawiska, o którym pisze autor -odbicia światła od wględnie dużych powierzchni, nie koniecznie "na wprost" w stosunku do obiektu. Sam dyfuzor tego typu/gabarytów marginalnie zwiększa powierzchnię źródła światła, a silna wiązka nadal kierowana jest z niego na wprost. Tak więc nawet w bardzo sprzyjających warunkach dają one efekty w najlepszym razie porównywalne do trywialnego odbicia światła sreberkiem od sufitu/ściany, które, owszem, niestety nie zawsze jest wygodne czy choćby możliwe.

    Inna sprawa, że przykłady zamieszczone przez autora wątku są raczej marne (wybacz, elviscox) więc może się wydawać, że to wszystko to jedna ryba
    Tak czy siak, metoda podana tu przez elviscox'a jest od dawna i przez wielu sprawdzona, a jeśli ktoś jeszcze nie próbował, niech żałuje.

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar Tezet-gdynia
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Gdynia
    Posty
    1 283

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez enter Zobacz posta
    w necie są dostępne lusterka montowane na sanki lampy odbijające światło w sufit
    Gdzie cos takiego widziales

    Dyfuzor rozprasza ale i mozna powiedziec ze pochlania/odbija w tyl wiec duzo swiatla jest stracone ;-)

  7. #7
    Awatar elviscox
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Poznań / Kłodzko
    Wiek
    34
    Posty
    9

    Domyślnie

    Oczywiście, macie rację.
    Nie mniej jednak sposób ten nie wymaga żadnych kosztów (no może na czekoladę=).

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar enter
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    wioskawawa
    Posty
    1 201

    Domyślnie

    a proszę
    http://www.fotomaniak.pl/212/alterna...mp-blyskowych/
    tu pisze że 40$
    widziałem też to na alledrogo ale nie pamiętam za ile
    i jeszcze inne linki
    http://www.sublime-light.com/index.p...t-own-a-flash/
    http://blog.makezine.com/archive/200...ror_flash.html

  9. #9

    Domyślnie

    kiedys jak mi nawalila lampa to uzylem podobnej metody, zamiast sreberka (bo takiego gadzetu nie mialem pod ręką) posluzylem sie kawalkiem zwinietego w kulke woreczka jednorazowego. w ekstremalnych warunkach zdalo egzamin..
    pozdrawiam
    roton
    ----------------------------
    rotonfilm.wordpress.com
    www.roton.info

  10. #10
    Coś już napisał
    Dołączył
    Dec 2008
    Miasto
    Podkarpackie
    Posty
    51

    Domyślnie

    na forum olympusa koles dosydz fajnie to zrobil
    (trzeba sie zarejestrowac zeby fotki widziec)
    ma tez tam schemat do wydruku DIY
    http://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=15425

    sam mysle nad orginalnym lightscoop, w tym momencie kosztuje $35 a na lampe narazie finansow nie mam i chyba szybko nie bede mial.
    jesli ktos jeszcze bylby chetny to na przesylce by sie zaoszczedzilo.
    G11 / eos 33 + bp300 / speedlight 270ex / 50 1,8 / 70-300 / 35-80

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •