D60 i 450D to mniej więcej ta sama półka cenowa i jakościowa. Odradzam jednak D60 ze względu na brak napędu autofocusa. Trzeba do tego korpusu dobierać szkła z silnikiem AF, a to już jest pewnego rodzaju uniedogodnienie. D80 jest starą konstrukcją, ale jakościowo i ergonomicznie jest lepszy. Pasują też do niego wszystkie szkła z mocowaniem nikona, zarówno z silnikiem AF, jak i bez. Co do jakości obrazu potwierdzam, że Canon ma lepszą matrycę, aczkolwiek D80 nawet jeżeli szumi, to jest to przyjemny, monochromatyczny szum. Co kto lubi. Różnica cenowa między D80 a 450 D nie jest obecnie znaczna. Istotna jest wygoda pracy. D80 zdecydowanie lepiej leży w dłoni, ale nie zapominaj że do mniejszego 450D możesz dokupić gripa za ok 300 zł. Poprawisz uchwyt i wyważenie aparatu. No i rzecz jasna zyskasz dodatkowe zasilanie.
No i jeszcze mała uwaga. W systemie Canona wszystkie obiektywy z mocowaniem EF pasują do każdego korpusu.
Obiektywy EF-S dedykowane są do lustrzanek z matryca APS-C.
Tyle o puszkach. To prawda, że z puszek jakość wyciągają szkła. I tu kwestia poruszona przez patric'a89 - inwestujesz w system. Zwróć uwagę na dostępne szkła do systemu Canona i Nikona. Zwróć uwagę na ich ceny, na osiągi, parametry techniczne. Zwróć też uwagę na osprzęt dedykowany (chociażby lampy błyskowe).
Tak naprawdę szkła na swoje potrzeby dobierzesz do każdego systemu, ponieważ producenci jak Sigma czy Tamron produkują obiektywy z mocowaniami do kilku systemów, ale rozejrzyj się w cenach szkieł Canona i Nikona.
Wybór należy do ciebie. Radzę go przemyśleć, bez pośpiechu.
Pozdrawiam.