Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 52

Wątek: Oswietlenie pomieszczenia podczas obrobki zdjec.

  1. #21
    Początki nałogu Awatar kjoanna
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Galway
    Posty
    494

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Dla LCD do obróbki do netu jasność monitora powinna być ok 100 cd/m2 i temp. 6500°K. Do przygotowania druku/odbitek monitor powinien zostać skalibrowany na 5000°K i przyciemniony do ok. 80 cd/m2.
    Jesli pracuje na mac'u to gamma 1.8?

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Oświetlenie pomieszczenia - hmmmm... najlepiej mocno rozproszone i jak najbliżej temperatury barwowej światła dziennego - są takie żarówki halogenowe (solux)
    Widze ze te zarowki w przystepnych cenach.
    Nie wiem tylko czy lepiej 35 czy 50 watt i o jakiej temperaturze?

  2. #22
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kjoanna Zobacz posta
    ...
    Widze ze te zarowki w przystepnych cenach.
    Nie wiem tylko czy lepiej 35 czy 50 watt i o jakiej temperaturze?
    Moc zależy od ilości "punktów świetlnych". W pokoju ma być "dość jasno". Standardowo 5000°K jest OK. To jest temperatura, w której można spokojnie oglądać odbitki/wydruki dla oceny prawidłowości barw. Oprócz soluxów masz ostatnio sporo neonówek ale neonówki jakoś mi nie leżą. Soluxy są naprawdę dobre ale... jest problem pt. oprawki. Ciężko kupić dobre na 12V z transformatorkiem na 50W.

    Acha. Soluxów są dwa rodzaje. Takie z czarną "górą" są lepsze bo nie dają kolorowej poświaty w "drugą strone" - muszą być otwarte "na przestrzał" dla wentylacji. Tam naprawdę jest 5000°K
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 17-11-2008 o 23:48

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  3. #23
    Początki nałogu Awatar kjoanna
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Galway
    Posty
    494

    Domyślnie

    Dziekuje Janusz.

    Zastanowie sie nad tym oswietleniem, poki co mam twardy orzech do zgryzienia-kalibraja monitora

    Pozdrawiam.

  4. #24
    Zasłużeni Awatar czornyj
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    48
    Posty
    2 626

    Domyślnie

    Też mam Soluxa i gorąco polecam - jest to źródło światła o najdoskonalszej charakterystyce spektralnej (tj. najbardziej zbliżonej do światła dziennego).

    Co do oprawek, to kupiłem pierwszą lepszą oprawkę, a następnie wprawiłem do niej stosowne mocowanie (5 minut zabawy z śrubokrętem) i zasiliłem całość odpowiednim, zewnętrznym transformatorem:


    Wracając do oświetlenia - nie powinno być ono zbyt intensywne, bo wtedy wszystko odbija się w naszym monitorze. W pokoju powinno zatem być dość ciemno - zgodnie z normami ISO 3554 i 12646 optymalny jest poziom poniżej 32 luxów, a absolutnie nie należy przekraczać 64-ech.

    Osobna sprawa, to aranżacja wnętrza - neutralnie szare ściany, biały, matowy sufit, brak źródeł światła mogących odbijać się w monitorze, ciemne ciuchy, a vis-a-vis monitora możliwie jednolita i ciemna ściana (w bardzo profesjonalnych studiach ścianę naprzeciw monitorów maluje się matową czernią).

  5. #25
    Początki nałogu Awatar kjoanna
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Galway
    Posty
    494

    Domyślnie

    Dosyc tanim rozwiazaniem wydaje sie byc taka lampka. Mobilne rozwiazanie

  6. #26
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kjoanna Zobacz posta
    Dosyc tanim rozwiazaniem wydaje sie byc taka lampka. Mobilne rozwiazanie

    Troche ciemno bedzie. Potrzebujesz światła mocno rozproszonego, które będzie Ci dawało to 30-50 luxów w miare równomiernie w okolicach monitora jednocześnie nie świecąc na sam monitor.

    Jedno światło na biurku, bądź obok nie jest najlepszym rozwiązaniem. Kąt świecenia soluxa to coś ok 35° więc jest to światło raczej mocno skupione. Z mojego organoleptycznego obglądu, światło z soluxa jest zdecydowanie najlepsze. Wszystkie te neonówki "niby daylight" są jakieś takie mało przyjemne w odbiorze - być może przez te dziury w widmie.

    Oprawki udalo mi się kupic gotowe na alledrogo.


    Czornyj pisze "dość ciemno" a ja to nazywam "dość jasno" powinno być ok 30 luxów tak jak pisze czornyj
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 19-11-2008 o 23:13

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  7. #27
    Zasłużeni Awatar czornyj
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    48
    Posty
    2 626

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kjoanna Zobacz posta
    Dosyc tanim rozwiazaniem wydaje sie byc taka lampka. Mobilne rozwiazanie
    Tylko cyfrowaciemnia.pl jej nie prowadzi. Najbliższy dystrybutor to Eiko-Europe w Niemczech. Gdyby był dostępny Solux Task Lamp, to brałbym w ciemno - ja to maleństwo właśnie wszędzie ze sobą noszę jak kalibruję ludziom monitory, żeby pokazać różnicę między światłem dziennym a żarowym i naświetlić kwestię metameryzmu.

    W cyfrowejciemni.pl mają za to GrafiLite'y - to też fajna lampeczka, tylko już na CCFL.

  8. #28
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez czornyj Zobacz posta
    ... Gdyby był dostępny Solux Task Lamp, to brałbym w ciemno
    Już od dawna nie ma - też bym chciał kjoanna w UK siedzi to może mieć dystrybutora na miejscu

    Cytat Zamieszczone przez czornyj Zobacz posta
    ....
    W cyfrowejciemni.pl mają za to GrafiLite'y - to też fajna lampeczka, tylko już na CCFL.

    Mam GrafiLite - fajne ale... światło z soluxa jednak się przyjemniej odbiera.

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  9. #29
    Pełne uzależnienie Awatar Kolaj
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    51
    Posty
    3 293

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez czornyj Zobacz posta
    żeby pokazać różnicę między światłem dziennym a żarowym i naświetlić kwestię metameryzmu.
    Jezusmaria, kwestię czego?
    BYKOM STOP - poprawna pisownia i ortografia w internecie

  10. #30
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kolaj Zobacz posta
    Jezusmaria, kwestię czego?
    Metameryzmu.

    Są takie paski (cyfrowaciemnia tez je ma) do sprawdzenia poprawności oświetlenia bazują właśnie na metameryzmie.

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •