Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 45

Wątek: Statyw Goldphoto YH324C + głowica Manfrotto 488RC2.

  1. #1
    Pełne uzależnienie Awatar dziobolek
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Dublin/Ireland
    Posty
    2 638

    Domyślnie Statyw Goldphoto YH324C + głowica Manfrotto 488RC2.

    Jakiś czas temu postanowiłem zaopatrzyć się w porządny statyw, no i stanąłem przed dylematem - co wybrać z morza produktów w tej kategorii.
    Na "dzień dobry" odpadły wszelkie tanie produkty i niby solidne "no name".
    No ale w końcu stało się - dokonałem wyboru.
    A nie było tak łatwo, bo to zakup "na całe życie" - prawie

    W poszukiwaniu odpowiedniego dla siebie statywu przekopałem morze informacji, opinii, opisów, zdjęć.
    Pod uwagę brane były różne marki, ostatecznie na polu walki pozostały dwa
    - Manfrotto oraz jego klon z niższej półki cenowej GoldPhoto, tak w temacie statywu jak i głowicy.

    I znów pytania, wątpliwości, informacje, opisy, opinie a w przypadku GoldPhoto raczej ich brak w danym momencie (co też skłoniło mnie do napisania tego tekstu).

    Tak jak o jakości Manfrotto nikogo nie trzeba przekonywać, tak na temat GoldPhoto nie było nic wiadomo prócz tego, że to klon Manfrotto
    a różnica cenowa pomiędzy nimi jest spora. Tylko pytanie - czy warta grzechu???

    Postanowiłem zaryzykować zakup statywu GoldPhoto YH324C (odpowiednik Manfrotto serii 55) i do tego głowicę Manfrotto 488RC2,
    gdyż GoldPhoto nie posiada w swej ofercie jej odpowiednika z osobną osią i podziałką do panoramy.

    Ale do rzeczy, cóż mogę o nim powiedzieć???
    Przede wszystkim to, że jest naprawdę duuuuży, tzn. wysoki, wygląda bardzo solidnie, wykonanie na bardzo dobrym poziomie,
    starannie wykończony, żadnych niedoróbek.
    Cieszy oko profesjonalnym wyglądem. Teraz wiem, że wystarczyła by mi jego mniejsza wersja YH314C.
    Ale tak to jest, jeśli kupuje się online bez możliwości "macania".

    Oto GoldPhoto YH324C


    A oto jego parametry:
    -wysokość max. z podniesioną kolumną 185 cm
    -wysokość max. ze schowaną kolumną 138 cm
    -wysokość min. 11 cm
    -całkowicie złożony 63 cm
    -ciężar statywu 2,45 kg
    -max. obciążenie do 6 kg
    -średnica profilu nóżek: 20 / 25 / 30 mm
    -ilość sekcji nóżek: 3
    -głowica wysuwana na wysokość: 47cm (ponad wysokość statywu)

    Statyw posiada wyjmowaną kolumnę centralną, która może być zamocowana także w pozycji odwróconej.
    Posiada również śruby mocowania głowicy na obu końcach, co pozwala na zamocowanie głowicy po spodniej stronie kolumny,
    bez konieczności jej obracania,
    lub daje nam możliwość zamocowania dwóch głowic jednocześnie.


    Odłączana dolna część kolumny także posiada gwint 3/8 cala, do którego można przykręcić głowicę,
    a następnie może ona być umocowana w gnieździe statywu zamiast kolumny,
    co pozwala zaoszczędzić 0,3 kg na wadze statywu jeśli nie mamy potrzeby korzystania z niej.
    Dolna część kolumny jest jednocześnie zabezpieczeniem przed wypadnięciem kolumny.


    Kolumna centralna ma przekrój trójkątny (ścięty trójkąt) w celu lepszej stabilizacji po przykręceniu i blokowana jest wygodną nakrętką motylkową.
    W podstawie głowicy są 3 śruby do dobrego zespolenia głowicy ze statywem

    Statyw nie posiada możliwości zamocowania kolumny w poziomie.

    Nogi posiadają regulowany 4-stopniowy kąt rozstawienia, blokowany specjalnymi zatrzaskami o dużej wytrzymałości,
    pracują z należytym oporem nie sprawiając nam trudności w ustawianiu statywu.
    Statyw można postawić bardzo nisko, praktycznie kładąc go.
    Każda z nóg pracuje niezależnie od pozostałych dając nam możliwość dostosowania się do bardzo zróżnicowanego terenu.


    Klamry zatrzaskowe jak i same nogi pracują lekko i pewnie. Klamry posiadają możliwość korygowania pojawiających się z czasem luzów,
    a piankowe uchwyty na nogach zwiększają wygodę w użytkowaniu statywu, zapewniając pewny uchwyt podczas przenoszenia ciężkiego zestawu
    a także komfort pracy w niskich temperaturach.

    Statyw wyposażony jest w regulowane stopki ze szpilkami i gumowymi nakrętko-nóżkami, dające większą stabilność na każdej nawierzchni.
    Gumowe zakończenia nóg o ułatwią pewne postawienie statywu na twardym podłożu,
    Podczas gdy po wkręceniu gumek na nóżkach ukazuje się kolec, który można wbić w miękkie podłoże.


    W przypadku statywu Manfrotto taki dodatek trzeba dokupić oddzielnie co podnosi koszt zestawu o ok. 100PLN.

    Kluczyk do wszelakich regulacji w komplecie ze statywem, mocowany na sprytnym uchwycie do nogi statyw

    No i kilka odpowiedzi na często zadawane pytania

    Zacznijmy od tego , że jest to wierna kopia statywu Manfrotto 055CL (Classic) wycofanego z produkcji.
    No i zgadza się – tak się składa że tenże Manfrotto 055CL był dostępny w jednym z Dublińskich sklepów, gdzie dokonałem konfrontacji obu i… są jak dwie krople wody - poza kolcami, kolorem, nazwą i ceną (185 Euro sobie zań życzyli otrzymać w 2007 roku LOL).
    Wszystkie pozostałe parametry identyczne
    Więcej szczegółów na www.foto7.com.pl>Manfrotto>wycofane z produkcji>055CL,
    lub po prostu wpisz w Google Manfrotto 055CL.

    -jaki jest sposób mocowania nóg do gniazda i ich regulacji docisku?
    Wszystko jest wykonane z metalu, w większości są to odlewy aluminiowe.
    Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc o regulacji docisku.
    Nogi statywu posiadają możliwość ustawienia pod czterema kątami (25°, 43°, 73° oraz 90°)


    -jak wygląda system zacisków nóg i z czego zrobiony jest zatrzask zacisku?
    Jest to system zatrzasków szybkiej blokady, wykonany z tworzywa sztucznego wysokiej jakości (tak to wygląda, zobaczymy co będzie po dłuższym czasie używania).


    -czy istnieje możliwość wykręcenia kolców nóżek i z czego to jest zrobione?
    Samych kolców się nie wykręca, można je wymienić na stopki gumowe - tylko po co?
    Użytkownicy statywów Manfrotto muszą dokupić sobie taki dodatek za ok.100PLN, tu jest on na wyposażeniu.

    -jak wygląda sposób mocowania dolnego elementu kolumny z drugim gwintem głowicowym i jakie to ma luzy? (bo wygląda to na wtykaną trójkątną końcówkę z bolcem zatrzaskowym).
    Dokładnie tak jest, jak to wygląda - zatrzaskowy bolec. Spełnia to dwie podstawowe funkcje:
    1. Blokada kolumny przed przypadkowym wysunięciem z gniazda statywu,

    2. Spełnia rolę adaptera, który zastępuje kolumnę w gnieździe statywu jeśli zdecydujemy się na pracę bez kolumny.


    Jest to naprawdę wysoki statyw i może komuś przypasować taka forma pracy,
    tym bardziej że zyskuje się wtedy na stabilności, no i na wadze - ok. 300g mniej do noszenia.
    Używanie tego jako opcjonalnej możliwości założenia tam głowicy jest dość dyskusyjne (pomimo iż niektórzy sprzedawcy mocno to akcentują), ponieważ występują tam minimalne luzy, aczkolwiek element ten "siedzi" w kolumnie dość stabilnie.
    Poza tym szybciej można przełożyć kolumnę, niż przekręcić głowicę.
    Jednakże ja nie ryzykowałbym zbyt dużego obciążenia dla tego elementu - może jakaś lampa lub tym podobne.

    -jaka jest średnica profilu kolumny?
    Jest to profil trójkątny o maksymalnej średnicy 30mm

    -czy polimerowa kula w głowicy to jednolity element z gwintem mocującym?
    Tak to wygląda, aczkolwiek w polimerowej kuli zatopiony jest metalowy sworzeń zakończony gwintem.

    -jak rozwiązano realizację panoramowania w tej głowicy?
    W bardzo prosty sposób.
    Głowica posiada dwie dźwignie blokujące dwie niezależne osie obrotu.
    Jedna dźwignia (po prawej - wyglądająca jak pokrętło) blokuje ruch kuli, która może pracować w dowolnym kierunku.
    Druga dźwignia (po lewej - typu wajcha) blokuje oś obrotu tylko poziomego całej głowicy na podstawie, na której to też znajduje się podziałka kątowa.



    Głowica posiada także dwa przeciwlegle, specjalne wycięcia dla sworznia osadzonego w kuli, umożliwiające przechył aparatu do 90 stopni.


    Wrażenia z eksploatacji tego zestawu - bardzo pozytywne.
    Jak na razie zero problemów i żadnych zastrzeżeń, spisuje się znakomicie.


    Specjalne podziękowania dla dobasa z forum Olympusclub.pl za skierowanie mojej uwagi na tą markę.


    Pozdrówka!

    Fotografie wykorzystane do zilustrowania tego opisu nie są moją własnością.
    Zostały pobrane z zasobów sieciowych ogólnodostępnych w intenecie
    i nie są wykorzystywane w celach zarobkowych.
    W przypadku jakichkolwiek roszczeń zostaną zastąpione produkcją własną.
    Tekst artykułu jest moją własnością i nie może być rozpowszechniany w żaden sposób
    w części lub w całości bez zgody autora.
    "Nie wiesz i pytasz - wstydzisz się raz;
    Nie wiesz i nie pytasz - wstydzisz się całe życie"

    50D; SIGMA 17-50 f/2.8; TAMRON 70-200 f/2.8; Peleng 8mm / E-400; ZD17,5-45; ZD40-150
    tylko... czy to jest ważne??? "Galeria - zapraszam."

  2. #2
    Początki nałogu Awatar czajna
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Rybnik
    Wiek
    37
    Posty
    401

    Domyślnie

    Ja mam identyczny zestaw od prawie 2 lat i jestem z niego bardzo zadowolony. Polecam takie zestawienie nogi z Golda i głowica Frotki...
    30D+BG-E2; T12-24/4; T28-75/2,8; C70-200/4L; C430EX II; GP324C + M488RC2; Computrekker AW i kilka GB na kartach

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar JaBlam
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Farschafa
    Wiek
    44
    Posty
    1 304

    Domyślnie

    A ja polecam dodatkowo zaopatrzenie sie w klucze imbusowe bo Gold ma chyba w zestawie tylko jeden. Ostatnio w Pradze, na moscie idac sobie podczas rannego focenia uslyszalem za soba brzdek metalu o ziemie. (Statyw mialem na plecach) Okazalo sie ze jedna z nog wypadla z gniazda i poturlala sie po bruku. Klucz dolaczony do statywu niestety nie mial koncowki pasujacej do tych najwiekszych srub i cala droge musialem uwazac aby znowu nie wypadla. Dopiero w hotelu udalo mi sie zdobyc klucz i skrecic jak powinno byc. Niestety.. zdarzaja sie poluznieniia. Poza tym statyw oceniam pozytywnie. Wazy swoje to fakt ale przynajmniej nie musze sie martwic o stabilnosc przy 5D z 70-200 jak to mialo miejsce przy Sherpie. Szkoda , ze nie dodaja do niego zadnego pokrowca, no ale za statyw za niecale 200 zl trudno by bylo juz wymagac nie wiadomo co.
    Jarek
    ----------------------------------------
    Moje pstryki na www.jblaminsky.com od 1 lutego 09 -swiat Eli i Kanona zamienilem na swiat Nikkorow...i dzisiaj nadal nie żaluje

  4. #4
    anku
    Guest

    Domyślnie

    Ja niestety do swojego modelu 331c nie dostałem blokady kolumny gniazda statywu i nie mam pomysłu jak podczepić głowice bez kolumny centralnej , a przydało by mi się takie rozwiązanie. Może wy macie pomysły gdzie można by dostać taki adapter lub jak to inaczej rozwiązać. Szkoda mi troszkę ciąć kolumnę bo nieraz mi się przydaje, a focenie z aparatem do góry brzuchem wcale mi się nie podoba.
    Poza tym to jestem bardzo zadowolony ze statywu.

  5. #5
    Uzależniony Awatar Wats0n
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Posen Bloody Posen
    Wiek
    42
    Posty
    996

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dziobolek Zobacz posta
    Nogi posiadają regulowany 4-stopniowy kąt rozstawienia, blokowany specjalnymi zatrzaskami o dużej wytrzymałości,
    pracują z należytym oporem nie sprawiając nam trudności w ustawianiu statywu.
    Ostatnio przekonałem się, że nie do końca jest to prawdą.

    Mniej więcej w tym samym czasie pękły mi owe blokady w dwóch nogach.
    Wykonane jest to z jakiegoś taniego chińskiego stopu, którego zespawanie/sklejenie jest awykonalne. Po tym uszkodzeniu nogi zaczęły swobodnie się rozjeżdżać i blokować przy składaniu...

    Do awarii doszło dokładnie rok po zakupie.

    Dokonałem krótkich kalkulacji i zakupiłem... kolejne identyczne nogi goldphoto.
    Na chwilę obecną bardziej opłaca mi się wydawać 170 zł/rok niż jednorazowo pięć stów. Tym bardziej, że mam trochę części zamiennych w razie czego.
    Tako rzecze Watson.
    There are no stupid questions, just stupid people.
    Wątek galeryjny na CB/Portrety@CB/Meksyk@CB/Sport@CB //Galeria przejściowa

  6. #6
    Uzależniony Awatar bundy
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Zawiercie
    Wiek
    48
    Posty
    760

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wats0n Zobacz posta
    Dokonałem krótkich kalkulacji i zakupiłem... kolejne identyczne nogi goldphoto.
    Na chwilę obecną bardziej opłaca mi się wydawać 170 zł/rok niż jednorazowo pięć stów. Tym bardziej, że mam trochę części zamiennych w razie czego.
    To dość ryzykowna kalkulacja, bo statyw może się rozjechać nie rok po zakupie, ale na przykład na drugi dzień. Kiedyś była tutaj taka dyskusja o tym, że w cenie jednej eLki lepiej kupić 3 Tamrony :-)
    1, czarne i białe szkiełka + worek gratów... ale chyba i tak nie umiem robić zdjęć...

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar dziobolek
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Dublin/Ireland
    Posty
    2 638

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bundy Zobacz posta
    To dość ryzykowna kalkulacja, bo statyw może się rozjechać nie rok po zakupie, ale na przykład na drugi dzień. Kiedyś była tutaj taka dyskusja o tym, że w cenie jednej eLki lepiej kupić 3 Tamrony :-)
    Równie dobrze może nie rozjechać się wcale, nieprawdaż???

    Tak można sobie gdybać i gdybać...

    A co do wytrzymałości - jeśli teoretycznie statyw ma nośność 7kg, zakładasz na niego 3kg sprzętu, a potem u dołu zaczepiasz plecak by dociążyć i lepiej ustabilizować i nawet nie wiesz że on ma ok. 10kg...

    Jak się ma mieć wytrzymałość w stosunku do takich praktyk???

    Wątek otwarty, więc zapraszam wszystkich użytkowników tegoż sprzętu do podzielenia się swymi spostrzeżeniami, problemami itd.

    A tzw. "teoretykom" dziękujemy za opinie.

    Pozdrówka!
    "Nie wiesz i pytasz - wstydzisz się raz;
    Nie wiesz i nie pytasz - wstydzisz się całe życie"

    50D; SIGMA 17-50 f/2.8; TAMRON 70-200 f/2.8; Peleng 8mm / E-400; ZD17,5-45; ZD40-150
    tylko... czy to jest ważne??? "Galeria - zapraszam."

  8. #8
    Uzależniony Awatar Wats0n
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Posen Bloody Posen
    Wiek
    42
    Posty
    996

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dziobolek Zobacz posta
    Równie dobrze może nie rozjechać się wcale, nieprawdaż???
    Na chwilę obecną muszę przyznać, że nowe nogi mają już za sobą ok 40 minut pracy i jeszcze działają
    Tako rzecze Watson.
    There are no stupid questions, just stupid people.
    Wątek galeryjny na CB/Portrety@CB/Meksyk@CB/Sport@CB //Galeria przejściowa

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar dziobolek
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Dublin/Ireland
    Posty
    2 638

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wats0n
    Na chwilę obecną muszę przyznać, że nowe nogi mają już za sobą ok 40 minut pracy i jeszcze działają
    @Wats0n, spójrz na to z innej strony - używając jednej nogi oraz kilku części starego statywu i odrobiny pomysłowości możesz sprawić sobie monopod.

    Chętnie przygarnę jedną nogę w tym celu
    "Nie wiesz i pytasz - wstydzisz się raz;
    Nie wiesz i nie pytasz - wstydzisz się całe życie"

    50D; SIGMA 17-50 f/2.8; TAMRON 70-200 f/2.8; Peleng 8mm / E-400; ZD17,5-45; ZD40-150
    tylko... czy to jest ważne??? "Galeria - zapraszam."

  10. #10
    Uzależniony Awatar Wats0n
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Posen Bloody Posen
    Wiek
    42
    Posty
    996

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dziobolek Zobacz posta
    @Wats0n, spójrz na to z innej strony - używając jednej nogi oraz kilku części starego statywu i odrobiny pomysłowości możesz sprawić sobie monopod.

    Chętnie przygarnę jedną nogę w tym celu
    Skłamałbym pisząc że nie przeszło mi to przez myśl
    Nawet podjąłem już pierwsze kroki w tym kierunku.
    Jeszcze nie wiem jak dokładnie połączyć nogę z elementem śrubowym, ale w weekend pewnie coś wymyślę.
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Poniżej zamieszczam zdjęcie ustrojstwa, które było sprawcą całego zamieszania:
    Ostatnio edytowane przez Wats0n ; 31-12-2008 o 17:57 Powód: Automerged Doublepost
    Tako rzecze Watson.
    There are no stupid questions, just stupid people.
    Wątek galeryjny na CB/Portrety@CB/Meksyk@CB/Sport@CB //Galeria przejściowa

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •