Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Panoramy-problem.

  1. #1
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    53
    Posty
    563

    Domyślnie Panoramy-problem.

    Mam pytanie do znawców PS.
    Jak sobie radzicie ze zniekształceniami wprowadzanymi przez obiektyw przy krótszych ogniskowych?
    Przy generalnej części moich zdjęć mogę to zjawisko po prostu pominąć. Problem zaczyna być prawdziwym problemem dopiero gdy zaczynam zabawę ze sklejaniem panoram. Po prostu rozjeżdża mi się to wszystko co nie co.

  2. #2
    Bywalec Awatar LukasS
    Dołączył
    Feb 2004
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Wiek
    42
    Posty
    217

    Domyślnie

    Musisz wiecej (tj. gesciej) zdjec robic, wybierasz pozniej sam srodek i czesc nakladajaca sie zgrabnie usuwasz (rownomiernie z dwoch zdjec), powinno dac to lepsze efekty.
    10D + Stuff

  3. #3
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    A czy musisz panoramy robic przy najszerszym kacie?
    Jedynym zyskiem szerokiego kata jest to ze wiecej za jednym razem obejmujesz ale placisz za to przerysowaniami perspektywy. Jesli i tak robisz serie zdjec do pozniejszego sklejania to czemu nie 50mm?

  4. #4
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    53
    Posty
    563

    Domyślnie

    Pewnie masz rację.
    Zadałem to pytanie, ponieważ w jednej z książek znalazłem wskazówkę, że istnieje w PS metoda na korygowanie tych zniekształceń. Niestety, na tym ta wskazówka się kończyła.

  5. #5
    Bywalec Awatar LukasS
    Dołączył
    Feb 2004
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Wiek
    42
    Posty
    217

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez maku
    Pewnie masz rację.
    Zadałem to pytanie, ponieważ w jednej z książek znalazłem wskazówkę, że istnieje w PS metoda na korygowanie tych zniekształceń. Niestety, na tym ta wskazówka się kończyła.
    w CS istnieje podprogram do tworzenia panoramicznych zdjec z kilku obrazow ale nie widzialem tam czegos do korygowania znieksztalcen...
    10D + Stuff

  6. #6
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez maku
    Pewnie masz rację.
    Zadałem to pytanie, ponieważ w jednej z książek znalazłem wskazówkę, że istnieje w PS metoda na korygowanie tych zniekształceń. Niestety, na tym ta wskazówka się kończyła.
    Jest metoda, niestety nie pamietam teraz jaka napisz PM albo maila do alahari z tego forum, ona niedawno pisala artykulik o tym.
    Ale tej metody uzywa sie do pojedynczych znieksztalconych zdjec, a panoramy - serie zdjec do sklejenia robi sie zupelnie inna technika.

    1. Zdjecia turystyczne, architektury, widoczki - o ile chcesz na jednym ujeciu objac szerookoo i/lub duzy krajobraz to szerokim katem i ewentualnie pozniej korygujesz (szczegolnie architekture)

    2. Zdjecia krajobrazowe zarowno pojedyncze jak i do sklejenia - okolice 50mm lub wezej by miec "standardowy" widok bez znieksztalcen perspektywy.

  7. #7
    Początki nałogu Awatar alahari
    Dołączył
    Feb 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    343

    Domyślnie

    No tak- najlepiej robic zdjecia na długiej ogniskowej :wink:
    A jesli juz wyszło nam inaczej to najlepiej zrobic tak (o ile to głownie kwesta zwężających sie do góry obiektów):

    1. Powielic warstwę i pracowac na wierzchniej.
    2. Edycja>Przekształć>Perspektywa.
    3. Rozciągnac górne boki, aby krawedzie obiektu były w miare pionowe (mozna to robić z pomocą siatki (w menu widok). Wcisnąc Enter- celem akceptacji .
    4. Nastepnie Edycja> Przekształć> Zniekształć
    5. Rozciągamy obiekt w góre, aby poprawić zmienione rozciąganiem wszerz proporcje. Mozna też zciesnić obrazek. Tak sobie modelujemy, aby było ok (uważajac, aby nie znieksztalcic w innym kierunku naszego obiektu). No i Enter.

    Nie wiem jak to sie ma do sklejania panoramy- trzeba uważac, aby proporcje były podobne 8)

  8. #8
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez alahari
    No tak- najlepiej robic zdjecia na długiej ogniskowej :wink:
    Nie przeinaczaj moich slow bo jeszcze sie ktos poslucha i bedzie zle .
    Napisalem - zdjecia krajobrazowe (tym bardziej do sklejania w panorame) najlepiej robic na standardowej (okolo 50mm efektywne, czyli po roznych mnoznikach) ogniskowej.

  9. #9
    Początki nałogu Awatar alahari
    Dołączył
    Feb 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    343

    Domyślnie

    O krajobrazowych pisałes, ale i o architekturze i w ogóle.. A poza tym nie cytowałam Cie, wiec co sie czepiasz Znieksztalcenia są najbardziej męczące przy architekturze, najlpiej ja cykać z dystansu, a jak sie nie da - podałam opis metody. Myśle, ze do krajobrazów również można to stosować, ale jeszcze nie próbowałam.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •